שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

קשישים תשושי נפש יפונו ממרכז שיקומי לטובת חולי קורונה: "נגזר עליהם למות"

קרובי מאושפזים במרכז הרפואי שהם בפרדס חנה-כרכור גילו כי יקיריהם יועברו למוסדות אחרים. בת של מאושפז: "פגיעה חמורה בחיים שלהם". משרד הבריאות: "יועברו לשם חולי קורונה מבוגרים שאינם במצב קשה"

 

 

על רקע התפשטות הנגיף קורונה, נודע אתמול (שני) לקרובי קשישים שמאושפזים במרכז הרפואי לשיקום שהם בפרדס חנה-כרכור כי יקיריהם יפונו מהמקום לטובת הקמת מחלקות מיוחדות למאובחנים מאומתים במחלה.

 

מדובר במוסד רפואי גריאטרי שבו מאושפזים עשרות קשישים סיעודיים, תשושי נפש חסרי ישע. לקרובי המאושפזים נודע במקרה כי משרד הבריאות מתכוון לפנות שתי מחלקות שבהן נמצאים 40 קשישים.

 

"מבחינתנו זה גזר דין מוות לחוסים במוסד", אמרה בתו של אחד הדיירים במרכז הרפואי. "איך אפשר לבוא ולעקור עשרות קשישים במצב קשה מהמקום שאליו התרגלו ולפנות אותם למקום אחר שהם לא מכירים?".

קשיש המוסד הסיעודי שוהם (באדיבות המשפחה )
אחד הקשישים שמאושפזים במרכז הרפואי שהם(באדיבות המשפחה )

 

 

היא הוסיפה: "יש במוסד הזה חולי אלצהיימר, דמנציה ועוד. למה מעדיפים את חולי הקורונה על החולים שכבר היום מצבם קשה? הם חסרי ישע. יש פה חולים תשושי נפש שמצבם בכלל לא טוב.

 

"ללכת לשכן אותם בבתי אבות עם צוותים חדשים שלא מכירים אותם זאת פגיעה חמורה בחיים שלהם. כל ההעברה שלהם תפגע בהם בצורה לא הפיכה. אי אפשר להעדיף חולי קורונה על חולים אחרים שהם חסר ישע".

 

דיקלה מנור-בלוך, שגם אביה מאושפז במקום, אמרה: "זה ממש לא הכוונה בצו השעה. לרמוס את חיי הורינו שהקימו את המדינה זה לא צו השעה. צו השעה הוא לחזק את החלשים בחברה ולא להקריב את חייהם למען חולי קורונה אחרים. זה לא פתרון לקחת חיים מאחד ולתת לאחר, ועוד ממי לקחת, מהחלשים ביותר שלא יכולים להגן על עצמם. בושה".

 

"האוכלוסייה הכי פגיעה נחשפת לסכנת חיים" 

גם המועצה המקומית נחלצה לסייע למשפחות כדי למנוע פתיחת מחלקות קורונה במרכז הרפואי. ראש המועצה הגר פרי-יגור כתבה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הבריאות יעקב ליצמן: "הופתעתי לגלות כי החל תהליך של פינוי המוני של אזרחים ותיקים המטופלים במרכז הרפואי שהם לבית הדר בכרכור ולבית אבות לתשושי נפש בחדרה במטרה לפתוח מחלקה לחולי קורונה במרכז הרפואי שהם, ללא שיתוף הרשות המקומית ותוך פגיעה בוטה וסיכון חיים לאוכלוסייה שהיא בעלת הסיכון הגבוה ביותר להידבקות בנגיף הקורונה ואף לתמותה לפי הגדרת משרד הבריאות.

 

"לא ברור כיצד משרד הבריאות מכתיב הנחיה שכזו וחושף את האוכלוסייה הכי פגיעה בזמנים אלה לסכנת חיים. החלטה זו גרמה לסדרת פעולות הפוגעות באופן קשה ביותר במטופלי בית החולים הקשישים שמועברים בחלקם למרכזים אחרים, ביישוב ומחוצה לו, על אף מצבם הקשה והמורכב פיזית ונפשית".

 

ראש המועצה כתבה עוד: "תושבי פרדס חנה כרכור הינם מעורבים מאוד במתרחש ביישוב, רגישים מאוד כלפי אוכלוסיות מיוחדות ועד עתה נשמעו לכל ההגבלות והנחיות של משרדי הממשלה למניעת הדבקה בנגיף הקורונה.

 

"הדבר מעורר תגובות קשות וזועמות מצד תושבים ומשפחות מטופלים המביעים מורת רוחם מן ההחלטה וחוסר אמון במערכת ששמה בימים אלה את האזרחים הוותיקים כאוכלוסייה בסיכון גבוה ובראש סדר העדיפויות.

 

"אבקש לשקול מחדש מיקום המחלקה על מנת למנוע סבל מיותר להמוני הקשישים, משפחותיהם, והצוותים הרפואיים, אלו שמנוידים למקום חלופי וכמובן לקשישים שנשארים במרכז הרפואי.

 

"היה ולא תושהה החלטת משרד הבריאות עד בירור עמדתנו - או לא תשונה בכלל – המועצה תפנה בהליך מהיר אל בית המשפט העליון או כל טריבונל מוסמך אחר - על מנת לבטל את ההחלטה".

 

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כחלק מהמלחמה וההערכות לטיפול בחולי מחלת הקורונה. בעיתוי הנוכחי קצב בהדבקה בישראל כבר הגיע למעל 120 חולים מאובחנים חדשים ביממה,לצד ההחמרה המשמעותית בכמות החולים בקורונה בימים האחרונים, קיימת גם עלייה במספר החולים הקשים. הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות מעריכים כי בתוך זמן קצר, עלול לעלות מספר החולים הקשים ובתוכם המונשמים למאות וחלילה בהמשך גם לאלפים.

 

"על המדינה להיערך במתן פתרונות מתאימים לטיפול בחולים ולאשפוזם באופן דחוף ומיידי. פתרונות אלו כוללים בין היתר, הקצאת מסגרות אשפוז נוספות לחולי קורונה, מעבר להרחבות בבתי החולים הכלליים ופתרונות נוספים לחולים הקלים כדוגמת בתי מלון. בין יתר הפתרונות הוא אשפוז חולים בבתי חולים גריאטריים - להם יש יכולות רפואיות גבוהות.

 

"בהתאם לתוכנית שגובשה, לבתי חולים כדוגמת המרכז הגריאטרי שהם מיועדים להגיע חולי קורונה מבוגרים בעלי מחלות רקע מבחינת מחלת הקורונה אינם במצב קשה. למעקב ולמניעת סיבוכים. בין היתר, בית החולים הגריאטרי שהם בפרדס חנה מיועד גם הוא לקלוט חולי קורונה ולכן מפונים חולים תשושי נפש וסיעודיים".


פורסם לראשונה 23/03/2020 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
אחד הקשישים שמאושפזים במקום
באדיבות המשפחה
מומלצים