שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

הממשלה תאשר סגר על 80% מישראל: טיול עם הכלב או ספורט - רק ליד הבית

הממשלה תאשר היום החמרה דרמטית בהגבלות התנועה בניסיון לבלימת הקורונה: יציאה מהבית רק לעבודה או לרכישת מזון ותרופות, מוניות רק עם נוסע אחד. מנכ"ל משרד הבריאות ברקע העלייה במניין הנדבקים ל-1,442: "אם לא נעשה כלום נגיע למצב של איטליה". אלו התקנות המתגבשות

אסור לצאת מהבית, למעט יציאה לעבודה, קניית מזון או תרופות. פעילות ספורט או ירידה עם הכלב תוגבל לתחום של 50-30 מטרים מהבית. זו תמצית התקנות לשעת חירום שיאושרו היום (ג') בממשלה המחמירות את הגבלות התנועה באופן דרמטי במאמץ לבלום את התפשטות נגיף הקורונה בישראל. התחבורה הציבורית תצומצם באופן ניכר עד כדי השבתה כללית. מוניות יפעלו רק עם נוסע אחד. ההחלטה תהיה בתוקף לשבוע מרגע אישורה.

 

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

נגיף הקורונה בתל אביב ישראל (צילום: AP)
שוק הכרמל נסגר(צילום: AP)
 

משבר הקורונה - עדכונים אחרונים

המדינה לבג"ץ: "לבטל את הצו שהוצא נגד השימוש באמצעי איכון ע"י המשטרה"

בנט הנחה לקלוט כ-260 ישראלים שישובו מאיטליה במלון בטבריה

ראש ממשלת בריטניה לאזרחים: "חייבים להישאר בבית"

פרסום ראשון: 23 הישראלים שנתקעו בפרו יחזרו בטיסה לאזרחים גרמנים

עשרות מנהלי מחלקות ומרפאות דורשים להחליף את מנכ"ל משרד הבריאות

משרדי האוצר והביטחון הקדימו את העברת המענק השנתי למשרתי המילואים

רופא ילדים בהדסה הר הצופים אובחן כחולה בקורונה, שני ילדים נשלחו לבידוד

 

מספר הנדבקים בנגיף קורונה שאובחנו בישראל עלה ב-377 ביממה האחרונה והוא עמד אמש על 1,442 בני אדם. מספר החולים קשה המונשמים עלה מ-24 ל-29.

 

שר בכיר אמר אמש, כי "אין כוונה למנוע מאנשים לנסוע ברכב. כל מטרת המהלך היא להעביר מסר לציבור: זה מסוכן תישארו בבתים". השר ציין כי עמדתו של משרד הבריאות ניצחה והוחלט בפועל על סגר של 80 אחוזים. צוותים של משרדי הממשלה עסקו הלילה בניסוח סופי של ההחלטות והממשלה תתכנס לאשר את התקנות שייכנסו לתוקף תוך 24 שעות. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי למסור הצהרה לציבור במהלך היום. נתניהו הזמין לישיבה שהתקיימה במתוכנת של שיחה וידאו גם מומחים לפיזיקה ולמתמטיקה שהציגו מודלים סטטיסטיים שונים להתפשטות נגיף הקורונה.

  ()

 

ההחלטה הזו היא סוג של פשרה. הדרישה המקורית של משרד הבריאות הייתה לסגר מלא לשבוע. השרים שהשתתפו בדיון התנגדו בתוקף ועמדו על כך שהמשק ימשיך לפעול. בסופו של דבר הוחלט על סגר עם הקלות. "ההנחיות בעניין הגעה לעבודה לא השתנו בשלב זה. במקרה שיהיה עדכון להנחיות - יינתן זמן התארגנות. האפשרות להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים לא תוגבל גם לאחר אישור ההחלטה", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

 

בין השאר יורשו לפעול בנקים ועסקים שמספקים מוצרים חיוניים. ניתן יהיה להמשיך להזמין אוכל ממסעדות במשלוחים. חנויות ביגוד ומחשבים ייסגרו. בנקים ישארו פתוחים. 

היבדק וסע חיפה (צילום: שמיר אלבז)
מתחם "היבדק וסע" בחיפה(צילום: שמיר אלבז)

היבדק וסע ירושלים (צילום: גיל יוחנן)
בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

היבדק וסע באר שבע (צילום: רועי עידן )
בבאר שבע(צילום: רועי עידן )

לגבי פעילות ספורטיבית שהייתה מותרת - בשל העובדה שאזרחים רבים יצאו לרחוב, הוחלט למנוע יציאה לפעילות ספורטיבית ואנשים יורשו רק לצאת להתאוורר, להוציא את הכלב ולפעילות ספורטיבית במרחק של כמה עשרות מטרים מהבית (50-30). לא ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית מעבר למגבלת המרחק. אנשים לא יוכלו לצאת לפארקים או לחוף הים. לא יהיו התגודדויות ותוגבר האכיפה של המשטרה.

  

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזהיר בדיון כי "אם לא נעשה כלום נגיע למצב של איטליה". הוא התריע מפני קריסה של מערכת הבריאות אם מספר המונשמים יעלה דרמטית. לפי החישובים של משרד הבריאות, בתוך כמה שבועות נגיע למאות מונשמים ואם לא ייעשה דבר - המספר עלול להגיע גם לאלפים.

פקחים של משטרת ישראל ומשרד הבריאות אוכפים הפרה של בידוד ביתי (צילום: דוברות משרד הבריאות)
אכיפת הפרה של בידוד ביתי(צילום: דוברות משרד הבריאות)

נגיף הקורונה בירושלים, ישראל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נוחתים בישראל מברזיל (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בדיון היה ויכוח בין משרדי הבריאות למשרד האוצר מה יישאר פתוח ומה לא כאשר משרד הבריאות דרש לסגור הכול. שר האוצר משה כחלון ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון התנגדו ודרשו להשאיר את מקומות העבודה פתוחים לפי הכללים שנקבעו קודם עם חלק מהמגזר העסקי (כמו בנקים). הייתה הסכמה בדיון שיש לצמצם התקהלויות בדגש על תאים משפחתיים שיוצאים יחד ומסכנים אחרים בהדבקה.

 

 

 

שר הבריאות יעקב ליצמן חלק באופן כללי על עמדת משרדו וטען שאין צורך להחמיר את ההגבלות. שרים שנכחו בדיון אמרו כי ליצמן אמר: "לא ייתכן שניתן יהיה להוציא את הכלב לטיול מהבית אך המקוואות ייסגרו". המקוואות אגב לא נסגרו אך לפי הנחיית המשרד לשירותי דת ימשיכו לפעול במתכונת מצומצמת יותר: במקום עשרה אנשים רק חמישה, שמירה של מרחק של שני מטרים בין אנשים, ורק אדם אחד בבור הרחצה.

 

ליצמן מסר בתגובה: "מדובר בחצאי אמירות ואי דיוקים בולטים שאין מן הראוי להתייחס אליהם בשעה ובימים בהם מערכת הבריאות והשר העומד בראשה, נאבקים למען אזרחי ישראל ובריאותם. שר הבריאות בתמימות דעים עם כל בכירי משרד הבריאות ועוסקים יחדיו במאמצים הלאומיים והבינלאומיים למניעת התפשטות נגיף קורונה בישראל".

 

בנוסף, לצוות הכלכלי, שיציג את תוכנית הסיוע לעצמאים, שכירים ועסקים שתגיע לכ-50 מיליארד שקל, הנחה ראש הממשלה על הקמת צוות להגדלה נוספת של הבדיקות לאיתור חולים וצוות נוסף לבדיקות סקר לכלל האוכלוסייה.


פורסם לראשונה 23/03/2020 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים