שתף קטע נבחר

בבידוד: אזרחות פורטוגלית בלי לצאת מהבית

המעוניינים באזרחות אירופית יכולים לנצל את ההסגר של משבר הקורונה להשגת מסמכים וחקירת שושלת יוחסין שיסייעו בהשגת הדרכון

הדרכון הפורטוגלי הפך טרנדי בישראל כי מדובר באזרחות שמעניקה את כל הזכויות של אזרחי 27 מדינות האיחוד ומאפשרת לשהות בהן ללא הגבלת זמן ולעבוד. אזרחות אירופית מזכה את המחזיקים בה בהטבות סוציאליות, בהקלות בקבלת משכנתא ומימון מבנקים באירופה, וביתרונות בהשקעות וברכישת עסקים ונדל"ן. בונוס נוסף, הוא האפשרות לקבל ויזה לארה"ב בקלות. עכשיו בתקופת ההסגר והבידודים, כל המסמכים נגישים בבית, ולכן אפשר לנצל את המשבר כדי להסדיר בקלות ומהירות את העניינים הביורוקרטיים.

 

מה צריך?

בשלב ראשון צריך להוכיח צאצאות למגורשי ספרד. ניתן להוכיח זאת באמצעות קשר משפחתי לדמות יהודית מפורסמת (רבנים בדרך כלל) הידועה בזיקתה למגורשי ספרד, או קשר משפחתי לקהילות יהודיות הידועות כבעלות זיקה ברורה למגורשים.

 

במשפחות עם שורשים או אילנות יוחסין המגיעים ישירות עד לפורטוגל זה יהיה הכי פשוט, אך ניתן בהחלט להוכיח זכאות של יהודי טורקיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה לשעבר, יהודי המגרב - מרוקו, תוניס, אלג'יר, לוב ומצרים. גם יהודי הולנד וקהילות ספרדיות נוספות ברומניה ובהונגריה, ובטח תתפלאו לדעת שאפילו מקורות בהמבורג שבגרמניה וזמוש שבפולין הן ברות הוכחה.

 

איך מוכיחים קשר משפחתי?

החלו בעבודת ניירת ועבודה גנאלוגית (שושלת יוחסין). את השלבים האלה, כל אחד יכול לבצע. התחתנתם? בשלב הראשון צריך את מסמך הכתובה שלכם, וניתן לסרוק אותו בסורק הביתי או בסמארטפון. ככל האפשר, כדאי להשיג גם את מסמך הכתובה של ההורים. בימים כאלה עדיף שלא להיפגש, אך ניתן לעשות זאת טלפונית.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשל המצב, חשוב בימים אלה לקיים שיחות טלפוניות עם ההורים, הסבים והסבתות. זו הזדמנות נהדרת להכין ביחד עץ משפחה מפורט ככל האפשר, ולפרט את שמות הנעורים של כולם. ככל שהמסמך מלא יותר, כך יהיה קל יותר להוכיח זיקה. כמו כן, מסמכים משפחתיים, כמו למשל ספר שכתב אחד מאבות המשפחה בדורות קודמים, יכול מאד לסייע. הסיבה לכך היא הנוהג אצל רבנים שחיברו ספרים, אשר מקובל בכל העדות, לפרט בפתח הספר את הייחוס המשפחתי.

 

בנוסף, מי שבשנים האחרונות שהה במשך חצי שנה ומעלה בחו"ל, מומלץ שיפעל כבר עכשיו להשיג תעודת יושר מכל מדינה שבה שהה. ההליך אינו מורכב, אך דורש סבלנות. בימים כתיקונם מסמכים אלה מונפקים תוך זמן סביר, אך יתכן שככל שמגפת הקורונה תתפשט, הפקידים במדינות השונות יתקשו לעבוד כבשגרה, והעניין עלול להתעכב.

 

את הפעולות האלה ניתן לבצע מהבית, בתקווה שכאשר אירועי הקורונה יחלפו תמצאו את עצמכם בשלב מעשי ומתקדם בהגשת הבקשה לאזרחות.

 

את הליך השגת האזרחות הפורטוגלית ניתן לבצע לבד, באמצעות חברה המתמחה בכך או באמצעות עורך דין. היתרון בליווי מקצועי הוא קודם כל באחריות שעורך דין מחויב לה על פי חוק. יש לו ביטוח אחריות מקצועית, יש לו חובת סודיות כלפי הלקוח, והוא גם נתון לפיקוח של לשכת עורכי הדין. עורכי דין מחויבים לקחת אחריות על תוצרי עבודתם, וללקוח יש הגנות וערבויות לכך.

 

בכל מקרה, לפני שאתם בוחרים ספק שירות בתחום האזרחויות, מומלץ שתדברו עם לקוחות של אותו גוף, ושעברו עמו את כל התהליך עד קבלת הדרכון. לקוחות מרוצים זו הבטוחה הטובה ביותר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פורטוגל
צילום: shutterstock
סוזן ידיד שרבן
עו"ד ונוטריון אדם ידיד
סוזן ידיד שרבן
מומלצים