שתף קטע נבחר

לקראת הדרמה בכנסת: אדלשטיין שומר על עמימות

בג"ץ הורה להצביע עד היום על בחירת יו"ר הכנסת, אך אדלשטיין לא שיתף את חבריו לליכוד בדרך שבה יפעל. עד כה לא הוגשה הצעה בנושא למזכירות הכנסת. בליכוד טוענים: האחדות מתרחקת, לא תהיה ממשלת חירום זמנית

 

Knesset speaker Yuli Edelstein ()
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

דריכות במערכת הפוליטית לקראת האפשרות שמליאת הכנסת תתכנס היום (ד') להצביע על בחירת יו"ר הכנסת – כפי שבג"ץ הורה ליולי אדלשטיין. בליכוד אומרים שאתמול שמר אדלשטיין את הקלפים קרוב לחזה: הוא ערך התייעצויות עם אנשיו הקרובים ביותר, אבל לא עם גורמים פוליטיים, ולא עדכן כיצד בכוונתו לפעול.

 

אם תתקיים הצבעה, ובזכות הרוב למחנה כחול לבן, צפוי להיבחר לתפקיד ח"כ מאיר כהן. אולם עד כה לא הונחה במזכירות הכנסת הצעה שבה מופיע סעיף בחירת היו"ר על סדר היום.

 

על אדלשטיין מופעלים לחצים כבדים מהצד הימני של המפה שלא לפעול בהתאם להוראת בג"ץ, בנימוק שאין זה מסמכותו לקבל החלטה כזאת. מנגד, אתמול קראו לו בכירים בליכוד ובגוש הימין לפעול לפי החלטת בג"ץ, בהם ח"כ ניר ברקת והשרים זאב אלקין, יובל שטייניץ ונפתלי בנט. הם מצטרפים לגדעון סער, גלעד ארדן ואיילת שקד, שכבר ביום שני טענו שיש לכבד את החלטת בג"ץ – גם אם לא מסכימים איתה – ולמנוע אנרכיה. 

 

 

בליכוד ממשיכים להעריך שאפשרות ממשלת האחדות מתרחקת והולכת. במפלגה סבורים שהעובדה שבכחול לבן משלימים את המהלכים להשתלט על מוקדי הכוח בכנסת, מקטינה משמעותית גם את הסיכויים שבני גנץ ינסה לקדם ממשלת חירום קצובה לחצי שנה, תחת התחייבות שלאחריה יתקיים דיון מעמיק יותר באחדות.

 

בליכוד לא מתכוונים לקבל הצעה לממשלת חירום או לממשלת אחדות קצובה בזמן כל עוד גנץ שולט בכנסת. "זה דבר שלא יהיה", אומרים שם.

 

אתמול שיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לגנץ ואמר: "זו שעת מבחן למנהיגות ואחריות לאומית. אזרחי ישראל זקוקים לממשלת אחדות שתפעל להצלת חייהם ופרנסתם. זה לא הזמן לבחירות רביעיות. שנינו יודעים שהפערים בינינו קטנים ושניתן להתגבר עליהם ולהקים ממשלה. בוא ניפגש עכשיו ונקים ממשלה עוד היום. אני מחכה לך".

 

גנץ השיב שקודם ישלים את מהלכיו בכנסת ולאחר מכן יתפנה לניסיונות להרחיב את הממשלה. הוא ציין שבכנסת הוקמו ועדת הכספים, ועדת חוץ וביטחון, ועדה שתטפל בנושא הקורונה ועוד.

 

גנץ: "לפי פסק הדין של בג"ץ, נמנה יו"ר כנסת כפי שמתחייב במדינה דמוקרטית. לא יעזרו הספינים, המתקפות משולחות הרסן על בית המשפט, עליי ועל שותפיי. אני קודם כל אחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לתפקוד מלא - ללא פחד וללא מורא. אחר כך בכוונתי לדון בכל הדרכים האפשריות להקים ממשלת אחדות שתיאבק בקורונה ותטפל באתגרים הנוספים שלפתחנו".

פורסם לראשונה 24/03/2020 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים