שתף קטע נבחר

הצבעה טלפונית: הוארכה שוב כהונת המפכ"ל הזמני

השר ארדן הביא לאישור הממשלה את הארכת כהונתו של מוטי כהן, שמכהן כבר כמעט שנה וחצי כמפכ"ל זמני. הממשלה הצביעה גם על הארכת כהונת ממלא מקום נציב השב"ס

 

מ
מוטי כהן(צילום: שרון צור)
 

שנתיים כמפכ"ל זמני: השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הביא לאישור הממשלה את הארכת כהונת המפכ"ל מוטי כהן ונציב השב"ס אשר וקנין. ההצבעה בממשלה על הארכת הכהונה של כהן ושל וקנין, שמכהנים כממלאי מקום כבר תקופה ארוכה, התקיימה במשאל טלפוני - והמהלך אושר. כהונתם תוארך בחצי שנה או אם לפני סיום התקופה ימונו מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים.

 

רק בחודש ינואר האחרון הקפיא ארדן את הליך המינוי למפכ"ל ולנציב שב"ס עד לאחר הבחירות. לדבריו, ועדת גולדברג (העוסקת במינוי בכירים בשירות המדינה) הערימה קשיים משפטיים וסירבה לבדוק כמה מועמדים במקביל.  ארדן ציין כי בחן לעומק את האפשרות לקדם מינויי קבע לתפקיד המפכ"ל ונציב בתי הסוהר וקיים פגישות מקצועיות עם המועמדים לשני התפקידים. אולם, "נוצרה אי-ודאות משפטית באשר ליכולת לקדם ולהשלים את אישור המינויים בממשלה לפני יום הבחירות".

 

לפני המינוי הכפוי של ניצב כהן, הציג ארדן שלושה מועמדים לתפקיד: משה (צ'יקו) אדרי, יורם הלוי ודוד ביתן. מינויו של אדרי נפסל עקב פגישה עם עורך דין שמייצג מתלונן נגדו, ולכן אך טבעי היה שאחד משני המועמדים האחרים יחליף את המפכ"ל לשעבר רב-ניצב בדימוס רוני אלשיך. אבל ארדן בחר אחרת.

 

גלעד ארדן (צילום: אבי מועלם)
גלעד ארדן(צילום: אבי מועלם)

אף שמרגישים את טביעת האצבע של כהן בעקבות כמה החלטות, המשטרה עצמה נמצאת בהקפאה בשל היעדר תקציב מדינה: אין תוכנית עתידית לשנים הקרובות, ההתעצמות הטכנולוגית מעוכבת ובינתיים הוחלט במשטרה לעצור את כל סבב המינויים.

 

בדרך כלל, בעת מינוי מפכ"ל חדש פורשים כמה ניצבים ומפנים מקומות לשדרת הקצונה הנמוכה יותר להתקדם. אף על פי שלכהן ניתנה אפשרות לקדם את התזוזה, הוא החליט להקפיא שורה של מינויים מדרגת סגן-ניצב עד אשר מינויו יהפוך לקבוע או שמחליפו יעשה זאת.

 

כך קרה שכמה מפקדי תחנות השלימו שלוש שנים בתפקידם, אולם מאחר שאין להם שום אפשרות להתקדם - הם נותרים במקומם. אותם מפקדי תחנות חוששים מ"תזוזה לרוחב" ולתפקידים שבראשם עומד קצין בדרגת סגן-ניצב. "הפקק הגדול" במשטרה כולל קצינים שאמורים לעלות מדרגת סגן-ניצב לניצב-משנה, אולם בטווח הקרוב לא נראה שמסתמן פתרון לבעיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
מוטי כהן
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים