שתף קטע נבחר

נדחה עבריין מין שביקש משמורת על ילדיו

שופט הורה על הפסקת הדיון בבקשת האב בשל סירובו לעבור בדיקה להערכת מסוכנות. בעבר הורשע בהחזקה והפצה של חומרי פדופיליה

בית המשפט למשפחה בנצרת החליט לאחרונה להפסיק לדון בתביעת משמורת שהגיש אב לארבעה ילדים שהוצאו למסגרות חוץ-ביתיות בעקבות הידרדרות במצבה הנפשי של אמם. את ההחלטה קיבל השופט אסף זגורי בשל חוסר שיתוף הפעולה של האב, שבעבר הורשע בעבירת מין ובעבירות החזקה והפצה של תכנים פדופיליים קשים, לעבור הערכת מסוכנות מינית.

 

האם הייתה המשמורנית של הילדים עד 2018, אז מצבה הנפשי הידרדר באופן דראסטי, בין היתר בעקבות הסכסוך המר עם אביהם, ובית המשפט החליט על הוצאת הילדים למסגרות חוץ-ביתיות. בעקבות זאת הגיש האב תביעה להעברת המשמורת לידיו.

 

בדיון בתביעה ציין השופט זגורי את הבעיה העיקרית שעומדת בתיק, והיא המסוכנות המינית הנשקפת מהאב נוכח הרשעתו לאחר שנתפסו בביתו עשרות סרטונים ותמונות בעלי תכנים פדופיליים קשים ביותר. יתרה מכך, מדובר באדם שהורשע לפני כ-15 שנים בביצוע עבירת מין.

 

לאחר שהורה על קיום מפגשים בין האב והילדים, החלו להגיע דיווחים מגורמי המקצוע ברווחה ומהאפוטרופוס לדין שלפיהם האב חושף את ילדיו לתכנים מיניים לא הולמים ולהתנהגות מינית לא מקובלת.

 

בעקבות זאת הביע השופט חשש מפני פגיעה בילדים והורה על הפסקת המפגשים בינם לבין האב. בתוך כך הוא פסק שהאב יעבור הערכת מסוכנות מינית כתנאי לחידוש הקשר והמשך בירור התביעה אלא שהאב סירב. תחילה בטענה שזהות המומחית שמונתה לא מקובלת עליו ולאחר שבית המשפט מינה מומחית אחרת הוא פשוט לא יצר עמה קשר.

פורנו אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

השופט זגורי קבע שבנסיבות אלה אין כל טעם להמשיך את הדיונים בתביעת המשמורת. הוא ציין שהאב לא מפנים את הבעיה החמורה הטמונה בעיסוק במיניות סוטה, לא תופס את עצמו כמכור למין ואף הצהיר כי היה ממשיך לצפות בתכנים פורנוגרפיים-פדופיליים אלמלא הוצא לו צו פיקוח.

 

"קיים אי שיתוף פעולה עיקש, מתמשך וחסר פשר עם ביצוע החלטת בית המשפט לעריכת אבחון מסוכנות מינית, רגשית והתפתחותית לקטינים מצב האב... כל זאת כאשר ברקע קביעות שיפוטיות חלוטות של בית משפט זה ושל בית משפט השלום בנצרת שדנו בעניינו וקבעו כי רמת המסוכנות של האב הינה בינונית לטווח ארוך", נכתב.

 

השופט הוסיף כי בעלי דין בהליכי משמורת חייבים לקחת בחשבון שסירוב לעבור בדיקת מומחה עשוי להביא למחיקת התביעה: "ללא הפעלת סמכותו של בית המשפט, לא ניתן יהיה לקדם הליכים ולקדם את טובת הילד".

 

עוד צוין כי התנהלות האב, שכללה הסתה של הילדים נגד אמם, בקשה שהוריו ישמשו כמשפחת אומנה ומעבר לעיר מרוחקת, מעידה כי לא רק שאינו רואה לנגד עיניו את צרכי הילדים אלא מבין בעצמו כי אינו יכול לשמש כמשמורן.

 

לפיכך נקבע כי הדיון בתביעה יפסיק בשלב זה. החלטה זו, הבהיר השופט, אינה חוסמת את האב מלהגיש בקשה לשפעול ההליך, אך כתנאי יסודי יהיה עליו להצהיר ולהתחייב לשיתוף פעולה וליישום החלטות בית המשפט ולביצוע הבדיקות שיורה לו.

 

  • לקריאת החלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד דיני משפחה יוסי נקר
  • ב"כ האם: עוה"ד מיכל שוויקה ואייל שוויקה
  • עו"ד שמואל גרוס עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד שמואל גרוס
מומלצים