שתף קטע נבחר

הגרושה נשארה בדירה המשותפת - בלי לשלם

הבעל דרש שאשתו לשעבר תשלם לו עבור חלקו בדירה, שבה היא מתגוררת עד שיצליחו למכור אותה. אבל בית הדין הרבני דחה אותו

בית הדין הרבני בפתח תקווה דחה לאחרונה בקשה של גבר גרוש לחייב את אשתו לשעבר לשלם לו דמי שימוש עבור חלקו בדירה, מאחר שהיא מתגוררת בה מזה זמן רב. בהחלטה נקבע כי מאחר שמדובר בדירה שעומדת למכירה לפי הסכם הגירושין, ועליה להישאר זמינה ופנויה, ממילא אי אפשר להשכיר אותה, כך שמגוריה הזמניים של האישה לא מונעים ממנו רווח כלשהו.

 

בני הזוג התגרשו בשנה שעברה וחתמו על הסכם גירושין שאחד מתנאיו היו מכירת הדירה המשותפת למרבה במחיר. לפי ההסכם, הדירה הייתה אמורה להימכר תוך שלושה חודשים, אך לטענת האישה, בעלה לשעבר דורש מחיר גבוה ומעכב את המכירה.

 

לפני כמה חודשים הגיש הגרוש, המיוצג על-ידי טוען רבני אריה לייב גרליץ, בקשה לחייב את אשתו לשעבר בדמי שימוש עבור חלקו בדירה. האישה השיבה באמצעות עו"ד מיה רשל ארבל, כי מאחר שהדירה נמצאת בתהליכי מכירה באמצעות מתווך שעמו נחתם הסכם בלעדיות, אין מקום לחייב אותה לשלם עבור התקופה הזמנית שבה ממילא לא ניתן להשכיר את הדירה.

זוג שלא מדבר זה עם זה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הדיין דוד גרוזמן בחן את עמדת פוסקי ההלכה במקרה כזה, וקבע כי באופן עקרוני יש מקום לחייב בן זוג בדמי שימוש כאשר הוא מתגורר בדירה משותפת לאחר הגירושין אף שנדרש לצאת, ובכך מונע מהצד השני להשתמש בדירה או לקבל עבורה דמי שכירות. אלא שבמקרה הנוכחי הבעל לשעבר לא תבע מהאישה לצאת מהדירה ואף לא מדובר בדירה שמיועדת להשכרה.

 

צוין כי כאשר דירה של בני זוג גרושים הופכת מדירת מגורים לדירה למטרת רווח, ובן הזוג לא מוכן לצאת ממנה תוך מניעת דמי שכירות מבן הזוג השני, ודאי שהוא חייב בתשלום. אלא שהדברים שונים כשמדובר בדירה שמוצעת למכירה וכחלק מתנאי העסקה היא אמורה להישאר פנויה וזמינה.

 

"הדרה בדירה זו... אין היא מונעת רווח מדירת הצדדים שאפשר לחייבה על כך שהיא גרה בדירתם ובגללה הפסיד התובע הכנסה מדירה זו, שהרי אין הפסד מכך שלא השכירו דירה זו כי היא אינה עומדת להשכרה", סיכם הדיין.

 

משכך בקשת הגרוש נדחתה ונקבע כי האישה לא תחויב בדמי שימוש. עם זאת, הדיין הבהיר כי אם יתגלה כי מי מהצדדים מטרפד את המכירה הוא ישקול למנות כונס נכסים ולהטיל את ההוצאות על הצד הבעייתי. בנוסף, אם יתברר כי האישה היא זו שמעכבת את המכירה סוגיית דמי השימוש תישקל מחדש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים