שתף קטע נבחר

116 שופטים בדימוס נגד אדלשטיין: "פגיעה בבג"ץ - הרס הדמוקרטיה"

עצומה חסרת תקדים: שופטי עליון בדימוס, נשיאי בתי משפט מחוזיים ושופטים לשעבר חתמו על קול קורא בעקבות התפטרותו של יו"ר הכנסת וכוונתו שלא לציית לפסיקת בג"ץ: "המשכיל בעת הזו - אסור לו שיידום"

בית המשפט העליון: עתירה העוסקת בהפעלת אמצעים אלקטרוניים בעת משבר הקורונה (צילום: אלכס קולומויסקי)
ארכיון(צילום: אלכס קולומויסקי)

"אנו חיים בתקופה של דמדומי הצדק. מערכת מפוארת שנבנתה כאן בעמל רב - ובהתחשב במרקם ההטרוגני של החברה - אט אט הולכת ונהרסת מול עינינו". על העצומה שבה כתובות המילים הללו ומפורסמת הערב (רביעי) חתומים לא פחות מ-116 שופטי עליון בדימוס, נשיאי בתי משפט מחוזיים ושופטים לשעבר, שנקטו את הצעד בעקבות התפטרותו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וסירובו לציית לפסיקת בג"ץ בעניינו.

 

"המשכיל בעת הזאת - אסור לו שיידום", נכתב. "אנו סבורים כי מחובתנו המוסרית כעושי משפט לשעבר, להוסיף את קולנו, ללא כל שייכות למפלגה זו או אחרת, לאותם קולות שפויים בעם, שמאמינים בבית המשפט העליון ובמערכת המשפטית".

 

 

 

בעצומה נאמר עוד "כולנו כאחד נגד הפגיעה במערכת המשפט. בשעת מבחן גורלית זו, אנו, שופטות ושופטים בדימוס, מכל ערכאות השיפוט בארץ, פונים אל אזרחי המדינה ותושביה, לרבות שומרי הסף, על מנת להתריע כנגד פגיעות המתרחשות בימינו אלה, ושאותן יש למנוע. פגיעה ברשות השופטת בכלל - ובבית המשפט הגבוה לצדק בפרט - מהווה הרס הדמוקרטיה הישראלית, ופגיעה אנושה בערכי היסוד שלה.

 

"במרקם זה של החיים הדמוקרטיים, מופקדת מערכת המשפט על האיזונים העדינים ביותר של השמירה על ערכי היסוד של הדמוקרטיה, ועל ההגנה על זכויות האדם באשר הוא".

 

בכירי מערכת המשפט הוסיפו: "אי-ציות לפסקי דין והחלטות של בית המשפט העליון על ידי משרתי ציבור ונבחריו, לרבות הצהרות ברוח זו, מהווים פגיעה אנושה בשלטון החוק, ביסודות הדמוקרטיה ובמרקם החיים הדמוקרטיים של הציבור על כל שדרותיו - רוב כמיעוט.

 

יולי אדלשטיין (צילום: AFP)
יולי אדלשטיין(צילום: AFP)

 

"דברים אלה מקבלים משנה תוקף בימי קורונה טרופים אלה, כאשר האדמה רועדת תחת רגלינו. ובלשון בית המשפט בבג"ץ אדלשטיין שפורסם בימים אלה ממש: ”בתקופות קשות, שומה עלינו לשמור על החישוקים והיצולים של המרכבה, לבל תתפרק.

 

"בנסיבות אלה, נדרשים כולנו להטות שכם ולהושיט יד במאבק להגנה על מערכת המשפט למלא אחר פסיקתה ככתבה וכלשונה; שהרי, זו הערובה להמשך קיומה של מדינה ישראל כמדינה דמוקרטית. בנפשנו הדבר".

 

בין אנשי המשפט החתומים על העצומה: שופטי העליון בדימוס אליקים רובינשטיין וצבי זילברטל, וכן השופטים אמנון סטרשנוב, נילי ארד, דרורה פלפל, נאוה בן אור, בלהה גילאור, דוד חשין, צבי סגל, יהודית צור, אילן שיף, ברכה אופיר-תום, דפנה אבניאלי, נורית אחיטוב, אורית אפעל-גבאי, שלי טימן ועוד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
יולי אדלשטיין
צילום: אבי מועלם
מומלצים