שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

נתניהו: "אם לא נראה שיפור מיידי, לא יהיה מנוס מהסגר מלא"

ראש הממשלה מסר הצהרה אחרי החמרת המגבלות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה: "מעבר לציות, נדרשת משמעת עצמית קפדנית. אחרת יהיה כאן אסון". על רקע המשבר הפוליטי החמור, קרא שוב להקמת ממשלת חירום לאומית

 

 

 

לאחר החמרת ההגבלות המוטלות על הציבור במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין נשאו הערב (רביעי) הצהרות מיוחדות. נתניהו שב וקרא לציבור לציית להנחיות, והודיע כי אם לא יהיה שינוי בקצב ההדבקות - המגבלות יוחמרו בהמשך. ריבלין קרא בנאומו לציבור לציית למגבלות - ולפוליטיקאים לקיים את פסיקות בית המשפט. ההצהרות הועברו בשידור חי ב-ynet.

 

בפתח דבריו אמר נתניהו: "אתם מכירים את האמירה כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. אבל בקורונה לאמירה הזאת יש צד שני ואכזרי. כל המדביק נפש אחת כאילו הדביק עולם ומלואו. לא כאילו. הדביק ממש עולם ומלואו".

בנימין נתניהו  (צילום: לע
נתניהו: הסגר מלא - עניין של יממות(צילום: לע"מ)
  

נתניהו הודיע כי ייתכן שמגבלות הקורונה אף יוחמרו עוד יותר בהמשך. "מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים עלולים למצוא עצמנו עם אלפי חולים שרבים יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם שאם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות ואנו עושים את כל ההכנות הלוגיסטיות והמשפטיות לכך".

 

"בינתיים פרסמנו תקנות לשעת חירום לימים הקרובים", המשיך נתניהו, "קודם כל תקראו אותן ותישארו בבתים. חייבים להישאר בבית: נשארים בבתים - נשארים בחיים. כי הסכנה אורבת לכל אחד. היא לא מבדילה בין גלוי ראש לחובש כיפה או כאפייה. כולם חייבים לציית. אין הנחות. מה שנדרש מכל אחד ואחת מכם מעבר לציות - מעל הכל ההוא משמעת עצמית קפדנית. אם לא תתגייסו לשמור על עצמכם ועל המשפחות שלכם יהיה כאן אסון".

 

ראש הממשלה אמר כי נמשכים המאמצים להשיג ציוד רפואי ולהגדיל את מספר הבדיקות. "משקיעים מאמצים כבירים בהצטיידות. בעולם יש תחרות פרועה ואכזרית על השגת ציוד רפואי, מכונות הנשמה, מטושים וסרבלים. הקמנו חמל לאומי בראשות ראש המוסד שמקדם הרכש הרפואי בחול ומקדם יצור בארץ לציוד הדרוש. הגדלנו את מספר הבדיקות לגילוי הקורונה בצורה דרמטית. היום ביצענו יותר מ-5,000 בדיקות. פר נפש זה כמעט כפליים מגרמניה ודרום קוריאה, ועוד נגדיל את זה הלאה". 

 

 

הוא הבטיח לשקם את הכלכלה אחרי שיסתיים המשבר: "אני לא יכול להגיד לכם הערב, אף אחד לא יכול להגיד לכם, מתי יסתיים משבר הקורונה, אך אנו כבר מתחילים לחשוב על יום שאחרי. הוקם צוות לתכנון היציאה מהמשבר עם טובי המוחות בארץ ובעולם. מרגע שנצא נשקם את הכלכלה במהירות, ובעזרת השם נחזור לחיים רגילים".

 

נתניהו התייחס גם למשבר הפוליטי, ושב על קריאתו להקים ממשלת חירום תוך קריאה להרגעת הרוחות. "אני יודע שיש תסיסה גדולה שני חלקי העם. צריך לשים את זה בצד. אנחנו עם אחד, אנחנו מדינה אחת, וצו השעה הוא אחדות. אני חוזר וקורא להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר", אמר.

 

לסיכום דבריו אמר ראש הממשלה: "חודש ניסן שמתחיל הלילה , חודש האביב ויציאת מצרים, מזכיר לנו שעמנו עמד בסערות עזות. זה נותן כוח, תקווה. עברנו את פרעה, ולמרות שהקרב יהיה קשה ועיקש נעבור גם את הקורונה. בעזרת השם ובעזרתכם אזרחי ישראל".

 

לפני נתניהו נאם הנשיא ריבלין, שפתח את דבריו בקריאה לציבור להקפיד ולציית למגבלות. "ברגעי חירום אלו, אנחנו צריכים ללמוד את אמנות הציות. לציית להוראות משרד הבריאות, לציית להוראות הממשלה, לציית להוראות כוחות החרום וההצלה".

 

 

"גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות - נעשה ונשמע", הוסיף ריבלין. "עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו. אני פונה אליכם אזרחי ישראל: בנפשנו הדבר".

 

ריבלין גם התייחס למשבר הפוליטי ולהתפטרותו של יו"ר הכנסת אדלשטיין על רקע סירובו לקיים את פסיקת בג"ץ. "הציות, ההישמעות להוראות, אינם חובתם הבלעדית של אזרחי ישראל. בימים הרי גורל אלו, הם בראש ובראשונה, חובתם העילאית של נבחרי הציבור, של מנהיגיו".

 

הנשיא המשיך: "אנו עדים בימים אלה להתנגשות חריפה ביותר בין הרשויות - השופטת והמחוקקת. ועם זאת, למרות השסע העמוק בין המחנות, ולמרות הרטוריקה החריפה בין הצדדים, אני יודע כי רובה ככולה של ההנהגה הישראלית, מימין ומשמאל, יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט, וכי לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיימם. וזאת גם אם סבור מאן דהוא כי שגה בית המשפט בהחלטתו".

ריבלין בהצהרה מיוחדת:
ריבלין: "אין ספק, אנחנו נתגבר"(צילום: לע"מ)

 

 

"תהא אשר תהא המחלוקת בינינו, עלינו להבטיח תמיד כי כללי המשחק הדמוקרטי, שבלעדיהם חרב הבית, נשמרים. עתה, משהתפטר יושב ראש הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן זאת", אמר ריבלין וסיכם: "אין ספק, אנחנו נתגבר".

 

בשעה 17:00 נכנסו לתוקפן הגבלות מחמירות יותר על יציאה מהבתים והתקהלות. בין היתר נקבע כי מותר לצאת מהבית רק לזמן קצר, ולמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים בלבד. זאת למעט צרכים חיוניים כגון הצטיידות במזון או בתרופות, קניית מזון או יציאה לטיפול רפואי כפי שהיה עד עתה. נאסר לצאת לפעילות ספורט בחוץ שהייתה מותרת עד כה.

 

 

התחבורה הציבורית תצומצם עוד יותר, ובעקבות זאת הוחלט כי רכבת ישראל תפסיק לפעול לחלוטין. כמו כן נסגרו בתי התפילה - בתי כנסת, מסגדים וכנסיות. מעסיקים נדרשים למדוד חום לעובדים בכניסה למקום העבודה, ולאסור על כניסתם של מי שחום גופם גבוה מ-38 מעלות.

 

הצהרותיהם של ריבלין ונתניהו באות גם על רקע משבר חוקתי חמור. יו"ר הכנסת אדלשטיין התפטר מתפקידו לאחר שסירב לציית לפסיקת בג"ץ שקבעה כי היה עליו לקיים היום הצבעה על תפקיד יושב הראש הקבוע של הכנסת.

 

 

 

התפטרותו של אדלשטיין תיכנס לתוקף רק ביום שישי, ובינתיים נעל אדלשטיין את דיוני המליאה כך שלא ניתן לקיים הצבעה כפי שהורו השופטים. הוועדה המסדרת של הכנסת, בראשותו של ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, החליטה כי עם כניסת ההתפטרות לתוקף ביום שישי ב-11:00 יתמנה ליו"ר זמני ותיק חברי הכנסת - ח"כ עמיר פרץ (העבודה-מרצ).


פורסם לראשונה 25/03/2020 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו
צילום: לע"מ
מומלצים