שתף קטע נבחר

מבצע זהבי: המסע חזרה לסין

הטיסה הפרטית לאתיופיה עם בני המשפחה, הבדיקות הרפואיות הקפדניות בכניסה לסין והבידוד בדירה במלון. ערן זהבי נחת יחד עם דיא סבע בגוואנגז'ו לקראת החזרה המתוכננת של הליגה הסינית והצהיר: "הגענו למקום הכי בטוח בעולם כיום"

אחרי מסע תלאות, שכלל שעות ארוכות באוויר בתנאים לא מוכרים, חזרו אתמול ערן זהבי ודיא סבע לסין בדרך לחזרה האפשרית של הליגה המקומית בחודש מאי, באיחור של כחודשיים וחצי.

 

שני שחקני גוואנגז'ו R&F הגיעו ארצה בשבוע שעבר אחרי ששהו במחנה האימונים של קבוצתם בדובאי, על מנת לחבור למחנה האימון של הנבחרת שאמור היה להיפתח בשפיים, אבל הוא בוטל בסופו של דבר בשל דחיית משחק פלייאוף היורו מול סקוטלנד ליוני. הם נכנסו, על פי ההנחיות בישראל, לבידוד של שבועיים, ובמקביל ראשי הקבוצה הסינית לחצו עליהם להגיע לגוואנגז'ו אחרי שהקשר הבלגי מוסא דמבלה כבר חזר לשם עם משפחתו. הסינים לא הפחיתו בשכרם או הוציאו אותם לחל"ת למרות המשבר העולמי ואי־פתיחת העונה שתוכננה לפברואר.

 

ערן זהבי נבדק במלון ממשלתי בסין (מתוך האינסטגרם)
ערן זהבי נבדק במלון ממשלתי בסין(מתוך האינסטגרם)

ערן זהבי (מתוך האינסטגרם)
ערן זהבי(מתוך האינסטגרם)

אישתו של ערן זהבי, שי (מתוך האינסטגרם)
אישתו של ערן זהבי, שי(מתוך האינסטגרם)

 

ילדיו של ערן זהבי (מתוך האינסטגרם)
ילדיו של ערן זהבי(מתוך האינסטגרם)

 

זהבי התעדכן בתקשורת וגם שמע מהסינים על השיפור המשמעותי בהתמודדות עם נגיף הקורונה, אבל עדיין התלבט אם לחזור עם בני משפחתו למדינה שבה כל סיפור הווירוס התחיל. בסופו של דבר החליט מלך השערים של הליגה הסינית לקחת איתו את משפחתו, שכוללת את אשתו שי ושלושת ילדיהם, אבל אז התעוררה בעיה. מי שנמצא בבידוד בארץ מחויב לקבל אישור מיוחד ממשרד הבריאות אם הוא רוצה להמריא, ובכל מקרה הוא יכול לעשות זאת רק בטיסה פרטית. זה מה שקרה למשל למאמן הנבחרת, אנדי הרצוג, שההתאחדות הישראלית השיגה עבורו את האישורים הדרושים והוא עלה על טיסה פרטית לווינה.

 

זהבי, סבע ובני משפחותיהם, יחד עם מאמן הכושר של גוואנגז'ו R&F ערן שדו, קיבלו את המסמכים הנחוצים ואחרי חיפושים רבים אחרי יעד מתאים, כזה שהשמיים בו עדיין פתוחים, הם אירגנו טיסה לאתיופיה. הם שכרו מטוס, עימו הגיעו למדינה האפריקאית רגע לפני שגם בה ייסגרו השמיים, נחתו באדיס אבבה וכמעט פיספסו את הטיסה הסדירה לגוואנגז'ו.

 

ערן זהבי ודיא סבע באימון הנבחרת (צילום: ראובן שוורץ)
זהבי וסבע באימון הנבחרת. כמעט פספסו את הטיסה(צילום: ראובן שוורץ)

 

אחרי שעות ארוכות ומתישות של טיסה נחתה אתמול הפמליה בסין. "הגענו למקום הכי בטוח בעולם כיום", סיפר זהבי. "הישראלים חייבים להבין שצריך להקשיב להוראות ולהישאר בבית, רק ככה נעבור את זה בשלום".

 

עושים כושר בבידוד

לאור ההתמודדות המרשימה והחזרה ההדרגתית לשגרה בימים האחרונים, הנוהל הסיני נראה כמוצלח. כל מי שנוחת במדינה, כך מספרים עיתונאים מקומיים, מופנה למתקן ממשלתי שבו נערכות בדיקות קפדניות שעלולות להימשך שעות רבות, וכל מי שנכנס לסין מוזהר מראש להביא זאת בחשבון. רק לאחר מכן הנבדקים יכולים לצאת מהאזור. בניגוד להונג־קונג, שם מוצמד לכל נכנס למדינה צמיד אלקטרוני שמאפשר לרשויות לעקוב אחריו במשך שבועיים, בסין אין דרישה כזו. מי שמגיע דרך בייג'ינג עוד מחויב להיכנס למלון ייעודי לבידוד בן שבועיים, אך מי שמגיע ישירות לגוואנגז'ו רשאי לעשות זאת בביתו.

 

ערן זהבי (צילום: עוז מועלם)
זהבי ושדו. הותקנו מכשירי כושר בדירה(צילום: עוז מועלם)

 

גם משפחות זהבי וסבע לבטח עברו נוהל כזה, בדיוק כמו כל נכנס לסין, והמשיכו לקומה ה־40 במלון W שבו מתגוררת משפחת זהבי בשלוש השנים האחרונות, והחל מעכשיו גם משפחת סבע וערן שדו. נוהל נוסף שהונהג בסין ועתה ימותן מעט הוא מדידת חום ביציאה ובכניסה לכל מגדל מגורים, כשממש בכל אחד כזה הוצבו שומרים, והתושבים הורשו לצאת לפרק זמן קצר בלבד לקניות. מעבר לכך, עוד לפני שהנוהל הוחל בישראל, בסין עוקבים אחרי התושבים דרך הטלפונים הסלולריים בשבועות האחרונים במטרה למנוע את ההתפשטות. נשמע מסובך, וכל זה הופך גרוע יותר לאור העובדה שבתקשורת הזרה מסופר כי הכללים משתנים מדי מספר ימים ללא התראה, מה שיוצר בלבול רב בנמלי התעופה.

 

גוואנגז'ו שוקלת להאריך את חוזהו של זהבי, שיהפוך ביוני הקרוב לשחקן חופשי מאחר שהוא יסיים את חוזהו בתום העונה הנוכחית, ובינתיים מתייחסת לכוכב הגדול ביותר שלה כראוי למעמדו. אנשי המועדון התקינו בדירתו מכשירי כושר, כדי שהוא וסבע יוכלו להתאמן בשבועיים שהם יצטרכו להיות בבידוד. גם המגורים של שדו בקרבתם הם עניין משמעותי, כיוון שהם יוכלו לנצל את הזמן לאימוני כושר בדירות שלהם.

 

ואן ברונקהורסט (צילום: רויטרס)
ואן ברונקהורסט. פנים חדשות על הקווים(צילום: רויטרס)

 

אימוניה של גוואנגז'ו R&F, שחזרה בשבוע שעבר מדובאי, צפויים להתחדש ביום רביעי הבא בהדרכתו של המאמן ההולנדי החדש ג'ובאני ואן ברונקהורסט, ושני השחקנים הישראלים יצטרפו אליהם שבוע מאוחר יותר, אחרי שייצאו מהבידוד.

 

עצרו את הטירוף

הליגה הסינית הייתה אמורה להיפתח בסוף אפריל או תחילת מאי, אבל ההידבקות של הקשר הבלגי מרואן פלאיני, שחזר ממחנה אימונים של שנדונג בדובאי דרך סינגפור ושנגחאי, וגילה בבדיקה במתקן הממשלתי עם הנחיתה שלו בסין כי הוא חלה בקורונה, הדליקה נורה אדומה.

 

סוכנם של זהבי וסבע, רונן קצב, שוחח אתמול עם נשיא גוואנגז'ו R&F שאמר לו כי עדיין אין תאריך רשמי לפתיחת העונה, אבל המטרה נותרה חודש מאי. עוד לפני הטיסה הביע זהבי סקפטיות בנוגע לפתיחת הליגה וקיום המשחק של נבחרת ישראל בגלזגו ביוני, בגלל הידרדרות המצב באירופה, אבל הבין כי עליו לחזור כעת לסין כדי להתחיל את הבידוד. "הזמן עובר מהר, תיהנו מכל רגע ותעריכו כל רגע", כתב זהבי אחרי הנחיתה. "תמונות הכדורגל והניצחונות נראות רחוק עכשיו, הלוואי שהכל ייגמר במהרה ונדע ימים יפים".

 

מרואן פלאיני מאוכזב (צילום: רויטרס)
נדבק בקורונה. מרואן פלאיני (צילום: רויטרס)

 

כאשר תחזור, הליגה הסינית עשויה להיראות מעט שונה, פחות מלהיבה. במדינה החליטו לעצור את טירוף חוזי הענק וסכומי ההעברה הבלתי אפשריים, והורו על שכר מקסימום של שלושה מיליון יורו לעונה (זהבי לא ייפגע, מאחר שהכלל לא תקף לחוזים קיימים). ההוצאות היו הנמוכות ביותר זה תשע שנים בליגה, כשרוב הקבוצות מעדיפות העברות חופשיות והשאלות והשחקנים לא ממהרים להגיע בגלל הווירוס. כוכבים כמו אודיון איגאלו (מנצ'סטר יונייטד) ויאניק קראסקו (אתלטיקו מדריד) חזרו לאירופה. רובם המכריע של הזרים מגיעים מברזיל, כשהסגל המרשים ביותר שייך לשנגחאי SIPG עם מרקו ארנאוטוביץ', האלק ואוסקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים