שתף קטע נבחר

משפחתו של סוכן ה-FBI שנעלם באיראן: "הוא מת"

רוברט לווינסון הגיע לאי קיש ב-2007, בשליחות גורמים ב-CIA שלא הייתה להם הסמכות לשלוח אותו לשם. אות החיים האחרון ממנו הגיע ב-2011. משפחתו והיועץ לביטחון לאומי אומרים כי מידע שהתקבל מצביע על כך שהוא אינו בחיים, טראמפ: "לא מקבל את הטענה"

משפחתו של רוברט לווינסון, סוכן ה-FBI לשעבר שנעלם במרץ 2017 אחרי שנסע לאי איראני, הודיעה הלילה (יום ה') כי היא מעריכה כעת שלווינסון מת אחרי שנעצר על-ידי האיראנים – הערכה הנשענת על מידע שקיבלה מפקידי ממשל אמריקנים.

 

  ()
"עזרו לי". לווינסון המזוקן בתמונה מהשבי

דברי המשפחה באו אחרי שהיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, רוברט אובראיין, אמר בהצהרה שפרסם כי "החקירה בעניינו של בוב לווינסון נמשכת, אבל אנחנו מעריכים שייתכן שהוא מת לפני זמן מה". לפני הודעתה של משפחת לווינסון הספיק הנשיא דונלד טראמפ לומר כי לו עצמו לא נאמר שלווינסון מת, אך הוא הוסיף שהדברים אינם נראים טוב ושאנשים רבים מעריכים שלווינסון אינו בחיים.

 

בהודעה שפרסמה בפייסבוק ובאתר אינטרנט מסרה משפחתו של סוכן ה-FBI לשעבר: "בלב דואב אנו חולקים אתכם היום את הידיעות הקשות על רוברט לווינסון, ראש המשפחה שלנו. לאחרונה קיבלנו מידע מגורמים אמריקניים רשמיים שהוביל גם אותנו וגם אותם להגיע למסקנה שהבעל והאב הנפלא שלנו מת בחזקת האיראנים. איננו יודעים מתי או כיצד הוא מת, אנחנו יודעים רק שמותו התרחש לפני התפרצות מגפת הקורונה". המשפחה הוסיפה כי היא אינה יודעת מתי תוחזר אליה גופתו של לווינסון או אם הגופה תוחזר בכלל.

  (צילום: AFP, WWW.HELPBOBLEVINSON.COM)
פרש מה-FBI ב-1998. לווינסון(צילום: AFP, WWW.HELPBOBLEVINSON.COM)

הגורמים האמריקניים מסרו את המידע למשפחה בפגישה שנערכה בוושינגטון בשבועות האחרונים. לפי גורם הבקיא בפרטים, המידע על לווינסון הגיע משר החוץ האיראני.

 

הנשיא טראמפ כינה אמש את לווינסון "ג'נטלמן" ואדם "יוצא מן הכלל". "אנחנו מרגישים נורא עבור המשפחה", אמר טראמפ. "זה לא נראה טוב, אבל לא אקבל את הטענה שהוא מת. הם לא אמרו לנו שהוא מת, אבל הרבה אנשים חושבים שזה המקרה". בהודעה שפרסם קרא היועץ אובראיין לאיראן לספק דין וחשבון מלא על מה שאירע ללווינסון.

 

למה אתם לא יכולים לעזור לי?

לווינסון, איש FBI שפרש מהבולשת הפדרלית ב-1998, נעלם אחרי שהמריא מדובאי לאי קיש שבמפרץ הפרסי במרץ 2007 כדי לפגוש מקור מודיעיני. לפי דיווחים, הוא נפגש שם עם דאוד סלאח א-דין, אמריקני שנולד בשם דייוויד בלפילד והמיר את שמו אחרי שהתאסלם והפך למיליטנט. הוא ברח מארה"ב אחרי שרצח פקיד ממשל איראני לשעבר ליד וושינגטון ב-1980. דווח כי לווינסון חתר להשיג מידע על מעשי שחיתות שבהם היו מעורבים לכאורה נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'ני ומשפחתו. גורמים אמריקניים רשמיים חשדו כי הוא נחטף על-ידי המודיעין האיראני כדי לשמש קלף מיקוח במשא ומתן עם ארה"ב.

אתרי תיירות ב איראן האי קיש (צילום: shutterstock)
האי האיראני קיש. באיראן דווח שנעצר(צילום: shutterstock)

אתרי תיירות ב איראן האי קיש (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

במשך שנים טענו גורמים אמריקניים רשמיים כי לווינסון עבד כחוקר פרטי שלא השתייך לשום גוף, אבל בשנת 2013 חשפה סוכנות הידיעות AP כי למעשה הוא נשלח לקיש על-ידי גורמים ב-CIA שלא הייתה להם סמכות לנהל מבצע כזה. כמה אנשי CIA הודחו מהסוכנות וכמה אחרים עמדו נענשו אחרי חקירה פנימית שהתקיימה.

 

משפחתו של לווינסון קיבלה בשלהי שנת 2010 סרטון וידאו וב-2011 תמונות שבהן נראה לווינסון לא מגולח, עם זקן ארוך ולבוש במדים כתומים כמו אלה שמקבלים אסירים בכלא גואנטנמו. גם אז לא היה ברור היכן הוא ומה גורלו. בתמונות שלו שהתקבלו נתלו שלטים על צווארו, ועל אחד מהם נכתב: "למה אתם לא יכולים לעזור לי?". מומחים קבעו כי הסרטון נשלח דרך פקיסטן וכי התמונות הגיעו מכתובת אינטרנט באפגניסטן. ברקע של הסרטון שצולם נשמעה מוזיקה פשטוּנית, מהסוג שנפוץ בשתי המדינות הללו, אולם ייתכן שמדובר בתרגיל הטעיה.

  (צילום: AP)
הצעת פרס על מידע שיוביל ללווינסון. המשפחה מבטיחה להמשיך במאבק(צילום: AP)

ממשלת איראן מעולם לא הודתה בפומבי כי יש לה קשר כלשהו להיעלמות לווינסון, אם כי בזמן היעלמו הופיע בתקשורת האיראנית הממלכתית דיווח שלפיו הוא מוחזק על-ידי כוחות הביטחון של איראן. עד לאחרונה היו חוקרים אמריקנים שהעריכו שלווינסון עודנו בחיים, בעוד גורמים אחרים בסוכנויות המודיעין של ארה"ב מעריכים שהוא מת זה זמן מה, אולי אפילו שנים.

 

בהודעתה הלילה הודתה המשפחה לגורמים ברשויות שעזרו לה לאורך השנים, אבל גם תקפה: "האנשים האחראים למה שקרה לבוב, בהם אותם אנשים בממשל האמריקני שבמשך שנים נטשו אותו, יקבלו בסופו של דבר את הדין שלהם על מה שעשו. נקדיש את שארית חיינו כדי לוודא זאת, ועל המשטר האיראני לדעת שלא ניעלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים