שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

"חלון הזדמנויות קטן": חמאס במאמץ למנוע התפרצות קורונה בעזה

עם רק 300 ערכות בדיקה ומערכת בריאות מוזנחת, נערכים באחד האזורים הצפופים בעולם להתמודד עם הנגיף. ממשלת חמאס סגרה את המסעדות ובתי הקפה ואפילו השביתה את המסגדים. ארגון הבריאות העולמי: "הרשויות בעזה לוקחות את העניין ברצינות"

 

 Дезинфекция в Газе. Фото: AFP ()
מנקים את רחובות עזה

תשעה חולי קורונה מאומתים אובחנו עד כה ברצועת עזה, שבעה מהם רק אתמול (רביעי). זהו לכאורה מספר קטן, אבל אף גורם - ישראלי, פלסטיני או בינלאומי - לא מוכן לערוב שאין ברצועת עזה עוד חולים שמסתובבים ברחובות וללא ידיעתם מדביקים עוד ועוד אנשים.

 

תרחיש של חולים המדביקים אחרים ללא ידיעה קיים כמעט בכל מקום בעולם, אבל עזה שונה משאר המקומות שנכללים בסטטיסטיקת הקורונה. כשבשטח של 365 קמ"ר מתגוררים שני מיליון תושבים בתנאי צפיפות קשים ובהיגיינה ירודה, המשתנים האלה הופכים את הרצועה לגן עדן פוטנציאלי לנגיף.

 

 

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"הרשויות בעזה לוקחות את העניין ברצינות רבה", אמר ל-ynet ד"ר ג'ראלד רוקטשאוב, ראש משלחת ארגון הבריאות העולמי ברשות הפלסטינית וברצועת עזה. בתחילת השבוע הוא נכנס לרצועה לביקור דחוף בן יומיים, כדי לעקוב מקרוב אחר ההכנות שעושה ממשלת חמאס בעזה כדי להתמודד עם הנגיף. "יש לנו חלון הזדמנויות קטן כעת כדי להכניס משאבים שיחזקו את המערכת הרפואית, במטרה שהם יוכלו להתמודד עם חולים במצב קשה", הוא ציין.

 

"כל מי שנכנס לרצועת עזה מושם בבידוד למשך 14 ימים. בית החולים האירופי בעזה הוכשר כולו להתמודדות עם התפרצות קורונה, ואם נראה שהמצב מחמיר אז גם בתי חולים אחרים ברצועה יעברו הסבה לטיפול בחולי קורונה", פירט שליח ארגון הבריאות.

בית חולים שדה ברפיח ()
בית חולים שדה שהוקם ברפיח

בית חולים שדה ברפיח ()
 

חמאס משלים בימים אלו בניית בזק של שני מרכזי בידוד גדולים ברצועת עזה שיכילו בסך הכל אלף חדרים. ארגון הבריאות העולמי השאיר בעזה כמה מומחי רפואה שמסייעים ומייעצים לרשויות הרפואה שם כיצד להיערך להתפרצות.

 

אך עיקר דאגתו ותשומת לבו של ד"ר רוקטשאוב נתונה לתרחיש החמור ביותר, שלפיו ברצועת עזה תהיה התפרצות משמעותית שגם תהיה מהירה מאוד. הבעיה היא שעזה דלה מאוד ביכולות הרפואיות שלה, או כפי שהגדיר זאת גורם פלסטיני רשמי ברצועה: "המצב ברצועת עזה בימי שגרה רע בכל התחומים, ומגזר הבריאות נמצא במצב הרע מכולם".

3082 ()
גורם ישראלי: "לא נכניס חולי קורונה מהרצועה"

 

 

התפרצות חמורה של קורונה ברצועת עזה לא תישאר רק מעבר לגדר ותהפוך גם לבעיה עבור ישראל, בין אם היא תרצה בכך או לא. ישראל לא תוכל לעמוד מנגד אם מספר המונשמים בעזה יהיה גבוה בהרבה ממספר מכונות ההנשמה, או אם בכל יום יתחילו לגלות בה מאות ואלפי נדבקים. "היו לנו דיונים עם גורמים בישראל על האפשרות שחולים במצב קשה שלא יוכלו לטפל בהם ברצועת עזה יועברו לטיפול בישראל", סיפר ד"ר רוקטשאוב. "הדיונים הללו לא הסתיימו עם סיכום או תוכנית רשמית, אולם ישראל גילתה נכונות עקרונית לבחון כל מקרה לגופו במידת הצורך".

 

גורם ישראלי בכיר צינן את השאיפה של ארגון הבריאות העולמי. "ישראל לא תכניס לשטחה חולי קורונה מרצועת עזה. אנחנו לא נייבא קורונה לכאן", אמר הגורם ל-ynet. "עם זאת אנחנו נהיה מוכנים לסייע לרצועת עזה במקרה כזה ככל שניתן ובמה שאפשר". בינתיים חמאס כבר מפרסם מדי יום הודעה קבועה שבה הוא מאשים את ישראל במצב ברצועה, בגלל הסגר שהטילה עליה.

 

 

ד"ר רוקטשאוב ציין אמצעי נוסף לסיוע לפלסטינים ברצועה, והוא הכנסת סיוע חוץ של מדינה זרה. "אני מדבר על מודל כמו זה שבו סין שלחה צוותים רפואיים שלה לאיטליה לסייע בעצירת המגפה ובטיפול בחולים. תרחיש כזה יכול להתממש גם ברצועת עזה, אולם אין כרגע מדינה ספציפית שסוכמו איתה הבנות כאלו". בשל המציאות המורכבת כמעט בכל נקודה בעולם, הוא הודה שתוכנית כזאת לא בהכרח תוכל לצאת אל הפועל, משום שמרבית המדינות עסוקות כעת בבלימת הנגיף בשטחן שלהן וייתכן שלא יהיו להן עודפי מומחים.

 

בימים האחרונים עשה חמאס עוד כמה צעדים משמעותיים כדי למנוע את התפרצות הנגיף. הוא סגר את הגבולות, השבית את עסקי העינוגים כמו מסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים, אסר הקמת סוכות אבלים, ומעל לכל - סגר את כל המסגדים ברצועת עזה וביקש מתושבים להתפלל בבתיהם. בעקבות גילוי שבעת מקרי הקורונה אתמול שוקל חמאס ללכת בעקבותיה של הרשות הפלסטינית ולהטיל על רצועת עזה עוצר מלא.

 

הצעדים הללו הכרחיים, משום שאין לחמאס יכולת לערוך בדיקות המוניות של קורונה לכל האנשים המגלים תסמיני מחלה חשודים. נכון להבוקר ישנן ברצועת עזה רק כ-300 ערכות בדיקה לנגיף הקורונה. בינתיים העביר אתמול ארגון הבריאות העולמי משלוח של עוד 3,000 ערכות בדיקה לקורונה מירדן לרמאללה. חלק מהבדיקות יועברו לרצועה בשעות או בימים הקרובים, אך ברור לכולם שגם הן לא יספיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית חולים שדה לחולי הקורונה
מומלצים