שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

האכיפה הוחמרה, והציבור החרדי בירושלים נכנס לבתים

התנועה בשכונות החרדיות הצטמצמה משמעותית אחרי שהמשטרה הציבה מחסומים, הטילה קנסות על מפירי תקנות הקורונה וסגרה עסקים לא חיוניים. "יש מגמה של שינוי, המגזר החרדי נשמע יותר להוראות"

 

 

 

אחרי המראות של ציבור גדול בשכונות החרדיות בירושלים מפר את תקנות הקורונה ויוצא לרחובות, המשטרה החמירה היום (חמישי) את האכיפה בהן, ונראה שהיא מצליחה כעת להשליט סדר. התנועה ברחובות עדיין נמשכת, אך היא הצטמצמה משמעותית, וחרדים רבים התחילו להקפיד על קיום ההנחיות.

 

אכיפה בשכונות חרדיות בירושלים לאחר פרסום הנחיות חדשות של משרד הבריאות (צילום: אלי מנדלבאום)
"אנשים פה החליפו דיסקט". אכיפת משטרה בשכונת גאולה(צילום: אלי מנדלבאום)
  

בשכונת מאה שערים וסביבותיה הציבה המשטרה מחסומים, והשוטרים בודקים אם העובדים והשבים הם תושבי המקום. מי שמסתובב באזור ללא סיבה - נקנס ב-500 שקל. "ביום האחרון יש מגמה אמתית של שינוי, המגזר החרדי נשמע יותר להוראות", אמר מפקד תחנת הבירה, ניצב משנה נתי גור.

 

 

גם כמה ילדים מתרוצצים ברחובות, ולעיתים מתגרים בשוטרים תוך שהם קוראים להם בשמות גנאי, מביימים שיעול או יורקים לעברם. אך מדובר במקרים חריגים. "האנשים והעסקים פה החליפו תקליט", אמר פקד ליאל לביא, שהופקד על שמירת הסדר בשכונה.

 

מחסומים בדרכים וסיורים בשכונות: האכיפה ברחבי הארץ 

בשאר חלקי הארץ החמירה המשטרה גם כן את האכיפה והרחיבה את הפעילות בשטח. אלפי שוטרים נפרסו מהבוקר ברחבי ישראל, הקימו מחסומים בדרכים ובדקו אם האזרחים נשמעים להוראות.

תל אביב, אשדוד, נתניה ואשקלון  (צילום: בראל אפרים, רועי עידן, עידו ארז, בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים, רועי עידן, עידו ארז, בראל אפרים)

 

 

המשטרה הקימה מחסומים בכניסות לערים וביצאות מהן, וכן בתוך היישובים עצמם. שוטרים סיירו בפארקים, גינות משחקים, וחופי הים כדי להורות למי שהגיע אליהם חרף ההנחיות לעזוב. בנוסף, השוטרים ערכו סיורים בין בתי העסק כדי לאכוף את סגירתן של חנויות ובתי עסק בשכונות ובמרכזים מסחריים. הם גם סיירו בשכונות המגורים כדי לאכוף את המגבלות על יציאה מהבתים. בינתיים גם נמשכו הבדיקות האקראיות שנועדו למצוא מפירי בידוד, וכן למנוע התקהלויות והתכנסויות.


מנתונים שפרסמה היום המשטרה עולה כי מאז תחילת המאבק בנגיף ועד כה היא פתחה ב-135 חקירות נגד מפרי בידוד, וכן ב-37 חקירות נוספות בחשד להפצת הודעות כזב. עד כה בוצעו כ-38 אלף ביקורים אצל מבודדים. כמו כן נרשמו עד כה 250 דו"חות, וכן הוצאו צווי סגירה ל-60 בתי עסק שהפרו את ההוראות.

מה מותר ומה אסור לפי ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()
 

מבין הדו"חות שנרשמו, 93 היו על סירוב להוראה לפזר התקהלות אסורה, 63 על הפרת בידוד, 55 על הפעלת עסק בניגוד לתקנות ועוד שישה דו"חות לאנשים שלא דיווחו למשרד הבריאות כי נכנסו לבידוד.

 

אתמול נכנסו לתוקף תקנות החירום החדשות. בין היתר נקבע כי מותר לצאת מהבית רק לזמן קצר, ולמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים בלבד. זאת למעט צרכים חיוניים כגון הצטיידות במזון או בתרופות, קניית מזון או יציאה לטיפול רפואי כפי שהיה עד עתה. נאסר לצאת לפעילות ספורט בחוץ שהייתה מותרת עד כה.

 

התחבורה הציבורית צומצמה עוד יותר, ומהבוקר הופסקה לחלוטין תנועת הרכבות. כמו כן נסגרו בתי התפילה - בתי כנסת, מסגדים וכנסיות. מעסיקים נדרשים למדוד חום לעובדים בכניסה למקום העבודה, ולאסור על כניסתם של מי שחום גופם גבוה מ-38 מעלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים