שתף קטע נבחר

צה"ל גייס 2,200 אנשי מילואים: "פועלים להסברה גם ביידיש"

צה"ל גייס אנשי מילואים, בעיקר לפיקוד העורף, לטובת הסיוע במאבק נגד התפשטות הנגיף. מפקד הפיקוד, אלוף תמיר ידעי, הציע: "יש כ-400 אלף מובטלים, להחזיר אותם למעגל העבודה לפני הפעלת חיילים". במקביל, הפלסטינים טוענים להחרמת ציוד להקמת מרפאת קורונה, בישראל שוללים

 

 

צה"ל הודיע בצהריים (יום ה') כי גייס עד כה 2,200 חיילי מילואים למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה בישראל, מרביתם לפיקוד העורף. במקביל, בוטלו כמה תעסוקות מבצעיות לחיילי מילואים, ובמקומם ישובצו גדודים סדירים שיצאו לפחות אימונים. דובר צה"ל הדי זילברמן ציין כי נכון לעכשיו יש 36 חיילים ואנשי קבע שאובחנו כחולים בנגיף, לצד 4,000 חיילים ששוהים בבידוד ביתי.

 

A special IDF coronavirus testing center  ()
36 אובחנו כחולים בנגיף. במעבדה של צה"ל

זילברמן ציין כי אף שנראית ירידה מסוימת בפעילות הטרור בזירות השונות, הצבא שומר על דריכות גבוהה בעקבות כמה התרעות שזוהו בזירות. "ביצענו לכך התאמות", הבהיר דובר צה"ל.

 

עד ימים אלו בדקה מעבדת הקורונה של צה"ל 140 בדיקות, ובשבוע הבא מתכוונים להגיע לבדיקת 500 בדיקות ביום. "זה יאפשר לנו לבדוק כל חייל שמפתח תסמינים תוך יממה", הבהיר דובר צה"ל. "יש ועדה יומית שמסדרת את תור הבדיקות על-פי קריטריונים של חיל הרפואה".

Chief of Staff Kochavi, right, briefed on IDF preparedness for coronavirus crisis responsibilities  ()
הציע להשתמש במובטלים לפני הפעלת חיילים. ידעי עם הרמטכ"ל כוכבי

בתוך כך, מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, הציע להשתמש בציבור המובטלים למשימות שונות במקום להפעיל חיילים. "יש למעלה מ-400 אלף מובטלים. לפני שמפעילים חיילים כדאי להחזיר קודם מובטלים למעגל העבודה", אמר ידעי. לצד זאת, הוא ציין כי "יש לנו כ-1,300 איש של הפיקוד ברשויות המקומיות שמגבירים היערכות לקראת מצב חמור יותר".

 

"אנחנו פועלים במגזר הבדואי, הערבי והחרדי וההסברה שלנו מונגשת לכולם", הוסיף ידעי. "אנחנו פועלים להסביר גם ביידיש".

 

הפלסטינים: ישראל החרימה ציוד להקמת מרפאת קורונה

אנשי המינהל האזרחי החרימו הבוקר אוהלים מפורקים שהיו מיועדים, לפי עדות תושבים פלסטינים שנמסרו לארגון בצלם, להקמת מרפאות ניידות ביוזמת המועצה מקומית כדי לספק מענה מקומי בשל התפשטות נגיף הקורונה. במינהל האזרחי מסרו בתגובה כי לא התקבלה אצלם כל פנייה להקמת מרפאת חרום וכי הם הרסו רק מבנה יביל שנבנה ללא רישיון והחרימו ציוד שהיה מונח לצידו.

כוחות המינהל האזרחי מחרימים את האוהלים והורסים מבנה מפח (צילום: בצלם)
הציוד שהוחרם. במנהל האזרחי טענו כי לא מדובר במרפאה לטיפול בחולי קורונה(צילום: בצלם)

כוחות המנהל האזרחי הגיעו הבוקר מלווים בחיילים לחירבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן. הכוחות החרימו מוטות ויריעות שנועדו להקמת שמונה אוהלים, ששניים מהם, לטענת תושבים פלסטינים, אמורים היו לשמש כמרפאה, ארבעה כדי לתת מענה חירום לתושבים שפונו מבתיהם, ושניים כמסגדים.

 

כמו כן החרימו הכוחות צריף פח שעמד במקום, לטענת התושבים, כבר למעלה משנתיים, גנרטור, שקי חול ומלט וארבעה משטחי בלוקים שנועדו לריצוף האוהלים. עוד נמסר כי הכוחות הרסו ארבעה משטחי בלוקים נוספים.

כוחות המינהל האזרחי מחרימים את האוהלים והורסים מבנה מפח (צילום: בצלם)
(צילום: בצלם)

בארגון בצלם מסרו בתגובה כי בימים שבהם העולם כולו מתמודד עם משבר בריאות חסר תקדים ומשתק, הצבא הישראלי מקדיש זמן ומשאבים להתעמרות בקהילות הפגיעות ביותר, שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן מזה עשורים.

 

ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים טענו כי לא מדובר במרפאה לטיפול בחולי קורונה וכי מדובר במבנה יביל שנבנה בשטח אש בבקעת הירדן שלצדו יריעות ומוטות לצורך הקמת אוהלים שמטרתם אינה ידועה. עוד נטען כי לא התקבלה כל פנייה במנהל האזרחי על אודות הקמת מרפאת חירום. התושבים הפלסטינים מסרו כי רעיון הקמת האוהלים שהיו אמורים לשמש בין היתר כמרפאה הינם יוזמה של המועצה המקומית.

 

לדברי דוברות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לפני יומיים זיהה פקח של המנהל האזרחי בנייה של מגדל שמירה שהוקם על ידי תושב ברדלה בשטח C, ללא ההיתרים הנדרשים - לא מהרשויות הישראליות ולא מהרשויות הפלסטיניות. לתושב נמסר צו הפסקת עבודה, והיום ביצעה יחידת הפיקוח אכיפה כנגד המבנה המדובר, לרבות הציוד שהונח לצידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל כוכבי עם מפקד פיקוד העורף
מומלצים