שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מנהיגי ה-G20 נפגשו - בווידאו: "מאוחדים נגד המגפה"

פסגת חירום של חברות ה-G20, שהואשמו בתגובה איטית למשבר הקורונה. בשיחת ועידה בווידאו סיכמו מנהיגי הכלכלות המובילות בעולם על "חזית אחידה" נגד הקורונה, והזרמת 5 טריליון דולר לכלכלה העולמית. פוטין קרא להשהות סנקציות: "עניין של חיים ומוות"

מדינות ה-G20 סיכמו היום (ה') על "חזית אחידה" במאבק נגד נגיף הקורונה. בעקבות התחזיות שמתריעות על מיתון קשה סיכמו המדינות שיזרימו סכום של 5 טריליון דולר לכלכלה העולמית. המנהיגים התחייבו "לעשות כל מה שצריך כדי להתגבר על המגפה".

 

מנהיגי 19 הכלכלות הגדולות בעולם (והאיחוד האירופי) הציגו חזית אחידה שלא נראתה מאז המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 ו-2009. הם אמרו שהם מחויבים לממן את כל ההנחיות הבריאותיות שנדרשות כדי לעצור את התפשטות הנגיף, וליישם אותן. הם התחייבו להבטיח מעבר של ציוד רפואי קריטי וסחורות אחרות בין גבולות של מדינות. "כולם מבינים שהכרחי לשמור על מקומות העבודה ועל הסחר, ולא לפגוע בשרשרת האספקה", אמר גורם בממשלת ברזיל.

ועידת g20 בוידאו (צילום: AFP)
ועידת G20 בוידאו(צילום: AFP)
 

בגלל המגבלות בימי הקורונה המנהיגים השתתפו בשיחת ועידה בווידאו, שאותה ניהל מלך סעודיה סלמאן. סעודיה הייתה אמורה לארח את המנהיגים בפסגה בנובמבר. בשיחה, שנמשכה כשעתיים, השתתפו בין השאר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ. המלך סלמאן קרא בשיחה לשיתוף פעולה, ובמקביל לחץ לסיים את המלחמה על מחירי הנפט בין מוסקבה לריאד שמזיקה לשוק האנרגיה.

 

השיחה בין המנהיגים מגיעה אחרי ביקורת שנמתחה נגד 20 הכלכלות המובילות בעולם. הן הואשמו בתגובה מאוחרת להתפשטות הנגיף שגבה את חייהם של יותר מ-22 אלף איש ברחבי העולם. המגפה טלטלה את השווקים וגרמה להטלת סגר על יותר משלושה מיליארד איש.

ועידת g20 בוידאו (צילום: AP)
פוטין בשיחת הוועידה(צילום: AP)
 

ועידת g20 בוידאו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"אנחנו מחויבים להציג חזית אחידה נגד האיום המשותף הזה", מסרו המנהיגים בהצהרה משותפת אחרי הפסגה. "אנחנו נזרים יותר מ-5 טריליון דולר לכלכלה העולמית, כחלק ממדיניות פיסקלית ייעודית, צעדים כלכליים וערבויות לטיפול בהשפעות החברתיות, הכלכליות והפיננסיות של המגפה". מדובר בסכום דומה לסכום שהתחייבו המדינות להעביר ב-2009.

 

מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי קרא אתמול למנהיגים וביקש עזרה במימון ציוד מגן לצוותים הרפואיים, שסובלים ממחסור בכל העולם. "כאנושות יש לנו אחריות בינלאומית, במיוחד למדינות שחברות ב-G20, אמר המזכ"ל טדרוס אדהנום גברייסוס. "הן צריכות להיות מסוגלות לתמוך במדינות בכל העולם".

ועידת g20 בוידאו (צילום: AP)
נשיא סין שי ג'ינפינג(צילום: AP)

ועידת g20 בוידאו (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בשיחה הביעו המנהיגים חשש מהסכנות שנשקפות למדינות נחשלות, בין השאר באפריקה, ולפליטים. "זו האחריות שלנו להושיט יד ולעזור למדינות מתפתחות, ולמדינות מפותחות פחות", אמר המלך סלמאן. חברות הארגון ביקשו מקרן המטבע הבינלאומית ומהבנק העולמי לתמוך במדינות שזקוקות לסיוע.

 

נשיא רוסיה פוטין קרא להשהות את הסנקציות בזמן המגפה, ואמר למנהיגי ה-G20 שמדובר ב"עניין של חיים ומוות". פוטין לא ציין מי המדינות שצריכות לזכות להקלה בסנקציות. רוסיה נענשה בסנקציות מהמערב בעקבות סיפוח חצי האי קרים ב-2014. בשבוע שעבר הבהירה ארה"ב לאיראן שלמרות הקורונה היא לא תסיר חלק מהסנקציות שהוטלו על טהרן.

ועידת g20 בוידאו (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון(צילום: רויטרס)

ועידת g20 בוידאו (צילום: AFP)
נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו(צילום: AFP)

ועידת g20 בוידאו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בהצהרה בשיחת הוועידה סיפר דונלד טראמפ על חבילת הסיוע שאישר הקונגרס, בהיקף 2 טריליון דולר, והתייחס לצורך בשיתוף פעולה בינלאומי. "הוא דיבר על שיתוף פעולה והתבטא בעד שיתוף פעולה בינלאומי יותר מאי פעם", סיפר גורם שהיה עד לדברים.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא סין שי ג'ינפינג קראו השבוע לפסגה דחופה של ראשי הכלכלות המובילות בעולם, כדי לצמצם את ההשפעות של נגיף הקורונה. בניגוד לתגובה המאוחרת במשבר הנוכחי, במשבר הכלכלי העולמי ב-2008 מיהרו הכלכלות המובילות בעולם לאשר סיוע למדינות נחשלות.

ועידת g20 בוידאו (צילום: FP PHOTO / JIJI PRESS / JAPAN'S CABINET PUBLIC RELATIONS OFFICE)
ראש ממשלת יפן שינזו אבה(צילום: FP PHOTO / JIJI PRESS / JAPAN'S CABINET PUBLIC RELATIONS OFFICE)
 

שיחת המנהיגים הייתה על רקע מתיחות הולכת וגוברת בין ממשל טראמפ לשלטון בבייג'ינג. אתמול אמר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו תקף את סין, ואמר שדיפלומטים בכירים ב-G7, ארגון המדינות המתועשות, הסכימו איתו שסין מנהלת קמפיין "דיסאינפורמציה" בנושא הקורונה.

 

בפסגת ה-G7, שהייתה אתמול, טען פומפאו שסין משתתפת בהפצת תיאוריות קונספירציה. לפי אחת התיאוריות ארה"ב אחראית להפצת נגיף הקורונה, שהתפרץ בעיר ווהאן בסין בסוף 2019. התקשורת האמריקנית דיווחה שמכיוון שפומפאו התעקש לכנות את נגיף הקורונה "הנגיף מווהאן" חברות ה-G7 לא הצליחו לסכם על הצהרה משותפת בסוף הפסגה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שיחת הוועידה של מנהיגי ה-G20
צילום: AFP
מומלצים