שתף קטע נבחר

בני גנץ וחוסן לישראל מכרו את הקהילה הגאה

הוא הבטיח ברית זוגיות, תיקון חוק הפונדקאות, הגדלת תקציבי הקהילה והחמרת הענישה על פשעי שנאה. ואז זחל לקואליציה הלהט"בפובית. אכזבה

 

בני גנץ בועידה הלאומית הראשונה של הקהילה הגאה בתיאטרון הקאמרי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
גנץ בועידה הלאומית של הקהילה הגאה ביוני האחרון(צילום: מוטי קמחי)

בין הרבים שנפגעו מהבחירה של בני גנץ וחוסן לישראל לוותר על הקמת ממשלה עם אג'נדה ליברלית היו גם חברי וחברות הקהילה הגאה. בשנים האחרונות הם חטפו הרבה סטירות מהממשלה והקואליציה הלהט"בפובית של בנימין נתניהו ו"שותפיו הטבעיים", אבל הסטירה מגנץ כואבת במיוחד. בנקודת המבחן הראשונה שבה עלתה בפניו הבחירה אם לעמוד לצדה או לדחוק אותה לשוליים - הוא בחר למכור אותה. שוב אנחנו אזרחים סוג ב'.

 

 

במהלך הקמפיין פוזרו אינסוף הבטחות לקהילה הגאה - מחקיקת ברית הזוגיות עד תיקון חוק הפונדקאות, מהגדלת תקציבי הקהילה הגאה ועד החמרת הענישה על פשעי שנאה כלפי הקהילה. גנץ עצמו תיאר עתיד ורוד והצהיר לא פעם על מחויבותו האישית לשוויון זכויות מלא, אם וכאשר יעמוד בראשות הממשלה. מעל לכל, ריחפה התקווה שסוף סוף תהייה פה ממשלה שמקבלת את הקהילה הגאה ודואגת לה ולא מסיתה נגדה או מונעת את זכויותיה.

 

התקווה התעצמה עוד יותר כשבשבוע שעבר, אחרי מאבק פרלמנטרי עיקש, הקימה כחול לבן ועדות זמניות בכנסת וח"כ ניצן הורוביץ התיישב על כיסא יו"ר הוועדה המיוחדת להיערכות מערכת החינוך. לרגע יכולנו לראות איך האמירות המקוממות של שר החינוך רפי פרץ על תמיכתו בטיפולי המרה מסוכנים נעלמות מן העולם ומפנות את מקומן לחקיקה שתאסור אותם. רק לרגע.

 

איך בדיוק מתכוון גנץ להביא שוויון לקהילה הגאה בקואליציית ימין-חרדים, כשתיקי החינוך, הפנים והבריאות נשארים בידי אותן מפלגות שחסמו באגרסיביות כל ניסיון לחקיקה פרו-להט"בית עד היום? האם שר המשפטים מטעמך ישים סוף לדחייה האוטומטית של הצעות חוק לטובת הקהילה בוועדת השרים לענייני חקיקה?

 

בפגישה שנערכה לקראת בחירות אפריל 2019 עם מטה הבחירות של הקהילה הלהט"בית, גנץ הצהיר שלא יסכים להגבלת זכויות הקהילה הלהט"בית במסגרת הסכמים קואליציוניים. אז הצהיר. ועכשיו הוא חותם על הסכמים קואליציוניים שמקימים עוד ממשלת הפליה ואי-שוויון.

 

כשפורסם על עליה במספר האירועים הלהט"בפובים ב-2019 כתב גנץ בטוויטר: "העלייה בגילויי האלימות כלפי הקהילה הגאה מזעזעת, אך לא מפתיעה - כשההומופוביה והשנאה מתחילות בממשלה". אז כתב. ועכשיו הוא מצטרף לאותה קואליציה הומופובית ושונאת.

 

העתיד כבר לא נראה ורוד כל כך. בקרוב בטח נשמע שגנץ תומך בקהילה הגאה אבל הקואליציה בעייתית, שחוק הפונדקאות יעבור כפי שפסק בג"ץ אבל רק כשתהייה "היתכנות פוליטית", ושחוסן לישראל בעד התיקון לחוק הפרשנות שאוסר הפליית להט"ב, אבל מצביעים נגדו בגלל המשמעת הקואליציונית. את התירוצים, הסיפורים ומריחת הזמן הזו אנחנו מכירים כבר שנים.

 

במקום הבטחה גדולה נשארנו עם תקווה קטנה. תקווה שאולי בכל זאת, במשרדי הממשלה שיאוישו על ידי שרים מטעם חוסן לישראל, תהייה לקהילה הגאה דלת פתוחה ותקצוב ראוי. תקווה שאולי בכל זאת ח"כ גנץ וסיעתו ידרשו חופש הצבעה ויצביעו בכנסת לטובת הקהילה הגאה. תקווה שגם אם לא נזכה לשוויון זכויות מלא בשנים הקרובות, שלפחות לא יהרסו את מה שהשגנו בעמל רב.

 

  • עודד פריד הוא פעיל לשוויון זכויות לקהילה הגאה ויועץ בתחום המדיניות הציבורית

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 29/03/2020 11:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים