שתף קטע נבחר

בגלל הקורונה: אסיר לא יצא להלוויה של אביו

שופטת דחתה עתירה שהגיש וקבעה שמצב החירום מחייב שמירה על בריאות האסירים וסגל הסוהרים: "עם כל הצער והכאב, זה צו השעה"

בית המשפט המחוזי בנצרת דחה לאחרונה עתירת אסיר נגד החלטת שירות בתי הסוהר שלא לאפשר לו לצאת לחופשה מיוחדת ולהשתתף בהלוויה של אביו. השופטת אילונה לינדנשטראוס ציינה כי כאבו של העותר מובן, אלא שטקס הלוויה כרוך בהתקהלות ולא ניתן לוודא שהעותר לא יידבק בקורונה.

 

לאחר מות אביו ביקש האסיר לצאת לחופשה קצרה. שב"ס דחה אותו ובתגובה הוא הגיש לבית המשפט עתירה דחופה. בשל מצב החירום והזמן הקצר עד לטקס, העתירה שהוגשה נגד מחלקת האסיר בשב"ס נדונה באופן חריג ללא נוכחות הצדדים.

 

שב"ס הסביר בתגובתו לעתירה כי בקשת האסיר נדחתה על רקע ההתמודדות של המדינה והעולם כולו עם מצב חסר תקדים שמסכן את שלום הציבור – מגפת קורונה. נטען כי כחלק מההיערכות הארגונית למניעת התפרצות הנגיף בין כותלי הכלא, החליטו הגורמים הממונים בשב"ס על שורה של מגבלות.

 

בין היתר הוחלט על הקפאת כלל החופשות לאסירים, צמצום הליוויים והביקורים במתקני הכליאה באופן משמעותי, ואף הוגבלה כניסת אנשי סגל למתקנים. כמו כן הותקנו תקנות שעת חירום שמכוחן לא תתאפשר כניסת מבקרים ועורכי דין לבתי המעצר ולבתי הסוהר.

 

לתגובה צורף גם מכתב של קצין רפואה ראשי בשב"ס, שציין כי נכון לאותו רגע לא הוחזקו בבתי הסוהר אסירים שמאובחנים כחולי קורונה, וכי נעשים מאמצים כבירים על מנת לשמר את המצב.

אסיר בית סוהר עיוורון בריאות (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"ערה אני לכאבו של העותר, לאבל שבו הוא נתון ולרצונו המובן מאליו להשתתף בהלוויית אביו", ציינה השופטת לינדנשטראוס. עם זאת, הוסיפה, החלטת שב"ס נועדה לשמור בראש ובראשונה על בריאות כלל האסירים המוחזקים בבתי הכלא ועל סגל הסוהרים.

 

בפסק הדין צוין כי בזמן חופשה אין יכולת לפקח על תנועת האסיר מחוץ לכלא ולוודא שהוא לא בא במגע עם אדם שנושא את הנגיף, והחשש מתחזק כאשר מדובר בהשתתפות בהלוויה, אשר מטבעה כרוכה בהתקהלות.

 

"לנוכח זאת סבורני כי החלטת המשיב שלא לאפשר לעותר לצאת להלוויית אביו, עם כל הצער והכאב שבדבר, היא החלטה סבירה, בבחינת צו השעה", סיכמה השופטת, והוסיפה כי בין כה וכה מדובר בהחלטה שמצויה בליבת שיקול הדעת של שירות בתי הסוהר, וככזאת – אין להתערב בה.

 

לפני שנעלה את החלטת הבהירה השופטת כי "בשוך הסערה יוכל העותר לפנות בבקשה מתאימה ליציאה לחופשה על מנת לעלות לקבר אביו ולנחם משפחתו ובקשתו זו תיבחן בהתאם לנוהלי שב"ס, תוך התחשבות במידת האפשר בכך שיציאתו לא התאפשרה בעת הזו בשל טעמים שאינם תלויים בו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אלי כהן
עו"ד תומר יפרח
צילום: אלי כהן
מומלצים