שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  על רקע הקורונה: חדלות פירעון לסטראט-אפ

  ביהמ"ש הוציא צו פתיחת הליכים לבקשת העובדים, אך קבע כי החברה תמשיך לפעול כיוון שיש עוד סיכוי לשיקום. מייסד החברה מונה כנאמן

  ברקע מגפת הקורונה: 47 עובדים של חברת הסטארט-אפ "אינפיבונד" הגישו בקשה להוציא לחברה צו הקפאת הליכים לפי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, משום שלא קיבלו שכר מאז ינואר. בתום דיון דחוף קבע נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין כי הצו יינתן, אך נכון לעכשיו החברה תמשיך לפעול מאחר שהנתונים שהציגה מעידים על קיומם של משקיעים ולקוחות פוטנציאליים ואפשרות ממשית לשיקום.

   

  החברה, שעוסקת בבינה מלאכותית בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, נוסדה ב-2013. משבר הקורונה נתן את אותותיו ממש בתחילתו, ומאז ינואר היא לא שילמה לעובדים שכר וזכויות סוציאליות. העובדים הדגישו כי הם נתונים בקשיים כלכליים ממשיים ומאחר שלא פוטרו או הוצאו לחל"ת הם לא זכאים לקבל דמי אבטלה.

   

  בתגובה לבקשה שהגישו העובדים טענה החברה כי משבר הקורונה הביא אותה לקשיים תזרימיים אך מנהלי החברה פועלים במרץ לגיוס מקורות מימון. החברה ציינה כי לאחרונה, לאחר מאמצים אדירים, הצליחה למצוא משקיע שאמור להזרים כעשרה מיליון דולר בתוך כשלושה חודשים והון נוסף בהמשך.

   

  החברה ציינה כי היא לא מתנגדת למתן הצו אך ביקשה להסתפק במשקיף שיפקח על פעולותיה וגיוסי ההון, שכן מינוי נאמן בשלב הזה עלול להלחיץ משקיעים. החברה הוסיפה שנכון להיום היא נמצאת בהליכים מתקדמים למכירת מוצריה לחברות בינלאומיות, והיא צופה הכנסות נכבדות בשנים הקרובות.

  סטארט-אפ (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  לנוכח המצב קיים הנשיא אורנשטיין דיון דחוף שבמסגרתו האזין לטיעוני העובדים, שציינו כי אינם מתנגדים למינוי משקיף, כל עוד הדבר לא יפגע באפשרות שלהם לפנות לביטוח לאומי ולקבל דמי אבטלה. ואולם, ב"כ הממונה על חוק חדלות פירעון הודיעה כי לא ניתן למנות משקיף שכן החוק מחייב מינוי נאמן עם מתן צו פתיחת הליכים. היא אף הציעה רשימה של חמישה נאמנים אפשריים. החברה ביקשה בתגובה שאם לא ימונה משקיף מייסד החברה ימונה כנאמן לצד נאמן חיצוני.

   

  השופט אורנשטיין ציין כי החברה אמנם נקלעה לחדלות פירעון תזרימית, אך בצד זאת שווי הנכסים שלה עולה על ההתחייבויות, כך שבהיבט המאזני היא לא נמצאת בחדלות פירעון. השופט הפנה למסמכים שהעידו כי החברה אכן עומדת בפני התקשרויות עם לקוחות ומשקיעים, וביצעה פעולות לדחיית תשלומים שונים, כולל דמי שכירות.

   

  בנסיבות אלה ציין השופט כי בשלב זה קיימת עדיין אפשרות לשיקום שכדאי למצות, וזאת בהתחשב בכך שאחת המטרות העיקריות של החוק היא שיקום חייבים. הוא הוסיף שהחוק החדש מאפשר להורות על הפעלה זמנית של החברה שתאפשר לה להמשיך בפעולות הגיוס והמכירה.

   

  עם זאת, נפסק כי החוק לא מאפשר למנות לחברה משקיף אך נענה לבקשת החברה למנות את המייסד כנאמן. מינוי זה, ציין, יאפשר לו לפעול מול משקיעים פוטנציאליים ויחסוך את הזמן היקר שייקח לנאמן חיצוני ללמוד את פעילות החברה ולהכיר את המשקיעים הפוטנציאליים שלה.

   

  כמו כן, ובהתאם להוראות החוק, מינה השופט עו"ד מתוך רשימת המועמדים שהומלצו על ידי הממונה, שישמש כנאמן נוסף.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העובדים: עו"ד ליזה חדש, עו"ד יובל ארד
  • ב"כ החברה: עו"ד מימון אביטן
  • מטעם הממונה: עו"ד נעמה גור-מס
  • עו"ד אוהד כהן עוסק בהוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  עו"ד אוהד כהן
  מומלצים