שתף קטע נבחר

רופא שיניים עם כאבי גב יוכר כנפגע עבודה

ביטוח לאומי סירב בתחילה לבקשה, אבל בעקבות ערעור לביהמ"ש וחוות דעת רפואית נקבע שהבעיות בעמוד השדרה הן תוצאה של עבודה אינטנסיבית

לפני כשנה וחצי דחה ביטוח לאומי תביעה שהגיש רופא שיניים להכרה כנפגע עבודה עקב בלטי דיסק בעמוד השדרה, אלא שערעור שהגיש לבית הדין לעבודה בחיפה שינה את התמונה לנוכח חוות דעת של מומחה תעסוקתי. כתוצאה מכך הגיעו הצדדים להסכמה שאושרה כפסק דין: בעיות הצוואר של רופא השיניים יוכרו כפגיעה בעבודה וביטוח לאומי יישא בהוצאות משפט של 2,500 שקל.

 

כשביטוח לאומי דחה את תביעתו של רופא השיניים (49) הוא טען שאין קשר סיבתי בין כאבי הגב והצוואר שמהם הוא סובל לבין עבודתו, שכן לא מדובר במחלת מקצוע או במיקרוטראומה (פגיעות זעירות מצטברות) אלא בתחלואה טבעית. בערעור שהגיש בנובמבר 2018 באמצעות עו"ד אדיר שויגמן הוא קעקע את מסקנות הביטוח לאומי. בערעור נטען כי הרופא עוסק במקצוע כ-20 שנה ועד להחמרה במצבו עבד בממוצע כ-10 שעות.

 

ב-2009 אובחנו אצלו לראשונה בקעי דיסק בעמוד השדרה המותני והוא הופנה למרפאת כאב ולפיזיותרפיה. תשע שנים לאחר מכן, כתוצאה מהישיבה הממושכת ומנח הגוף הרכון, החל הרופא לסבול גם מכאבים עזים בצוואר עם הקרנה לכתף ימין. במאי 2017 נערכה לו בדיקת CT שבה אובחנו בלטי דיסק בחוליות עמוד השדרה הצווארי, ובדיקת EMG שעבר העלתה פגיעה עצבית ועדות לתסמונת התעלה הקרפלית ביד ימין.

 

כחודש לאחר מכן הוא נאלץ לעבור ניתוח שלאחריו טופל בפיזיותרפיה אך השיפור היה חלקי בלבד. בעקבות הניתוח הוא נעדר מעבודתו במשך 167 ימים ולאחריהם חזר לעבוד באופן חלקי: בחודשיים הראשונים בהיקף מצומצם של ארבע שעות בלבד, בחודשיים הבאים הגדיל את היקף העבודה לשש שעות ביום וכיום הוא עובד כשבע שעות בממוצע.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מומחה רפואה תעסוקתית שבדק את הרופא כחמישה לאחר הניתוח מצא השפעה ברורה של טיב ואופי עבודתו על הבעיות האורתופדיות שמהן הוא סובל. לפי חוות דעתו, שצורפה לערעור, הספרות המקצועית והמחקרים בתחום מעידים כי בעיות מהסוג שאובחן אצלו שכיחות בקרב רופאי שיניים, בהתחשב באופי העבודה, המצריך רכינה וכיפוף חוזרים ונשנים לאורך שנים ארוכות.

 

המומחה הוסיף בחוות הדעת כי המומחה מטעם הביטוח הלאומי, שהמליץ על דחיית התביעה, הוא נוירולוג שלא מכיר את מתכונת העבודה של רופאי השיניים, ולכן קביעותיו כלל לא רלוונטיות לעניינו של המערער. משכך, נטען בערעור כי יש קשר סיבתי מובהק בין תנאי העבודה לבין מצבו הרפואי של המערער נכון להיום, ועל כן יש להכיר בו כנפגע עבודה.

 

לאחר שעיינה בחוות הדעת המקצועית המליצה השופטת איריס רש לצדדים להגיע להסכמה שלפיה קביעות המומחה התעסוקתי יתקבלו ככל הנוגע לפגיעות בעמוד השדרה הצווארי בלבד.

 

עו"ד צחי רטר מטעם הביטוח הלאומי נענה להמלצה וכך גם המערער. בהתאם ניתן תוקף של פסק דין להסכמת הצדדים, שלפיה הפגיעות בעמוד השדרה הצווארי יוכרו כפגיעה בעבודה, והמערער יוכל להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות. לנוכח תוצאת ההליך, קבעה השופטת רש כי ביטוח לאומי ישלם למערער הוצאות משפט של 2,500 שקל.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד אדיר שויגמן ממשרד עורכי דין אונגר-שויגמן
  • ב"כ המשיב: עו"ד צחי רטר
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים