שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

צעד נוסף לחיזוי ההתפשטות: הממשלה תשלח לאזרחים שאלון תסמיני קורונה

משרד הבריאות בשיתוף קופות החולים ומד"א ישלח שאלון קצר ואנונימי מידי יום לזיהוי מוקדי הקורונה. אחד מיוזמי הרעיון ממכון ויצמן סיפר כי חלפו שבועיים עד שהוחלט להשתמש בכלי. הוא הוסיף: "15 מדינות פנו אלינו כדי שננגיש להן אותו"

"WAZE הקורונה": ביוזמת הסדנא לידע ציבורי, כחלק ממאמצי מערכות הבריאות להתמודדות עם נגיף הקורונה, משרד הבריאות, קופות החולים ומד"א, יחלו לבקש מכלל האזרחים לענות על שאלון תסמינים קצר בכל יום. קישור לשאלון

 

בימים הקרובים ישלח לכלל אזרחי ישראל שאלון יומי על ידי קופות החולים ומד"א, במטרה לספק תמונת מצב של תסמינים אופייניים שיכולים לרמוז על התפשטות הנגיף במקומות שונים, ולסייע למערכת הבריאות בקבלת החלטות.

 

בין השאלות שיידרשו האזרחים לענות: "האם בשבועיים האחרונים במסגרת עבודתך סיפקת שירות פנים אל פנים ליותר מ-10 אנשים?", "האם יש לך אחת או יותר ממחלקות הרקע הבאות?" וכן, "האם מדדת חום ביממה האחרונה?".

שאלון משרד הבריאות ()
שאלון משרד הבריאות

 

 

 

ככל שיותר אנשים ימלאו את השאלון האנונימי, כך למערכת הבריאות תהיה תמונה טובה יותר של התפשטות הקורונה בישראל. המערכת פותחה עבור משרד הבריאות על ידי הסטרטאפ הישראלי, דיאגנוסטיק רובוטיקס, מהסטרטאפים המובילים בישראל בתחום הבריאות הדיגיטלית, בשיתוף קופות החולים, מד״א, ומכון ויצמן.

 

השאלון הינו אנונימי וקצר, המערכת אינה אוספת פרטים מזהים כמו שם, מספר טלפון או תעודת זהות, ואף גורם לא יוכל ליצור קשר בשום שלב עם המשיבים לשאלון. מי שיענה על השאלון יתבקש להזין את שם היישוב והרחוב שבו הוא גר, ללא מספר בית. כך ניתן יהיה לייצר מפה גיאוגרפית של התסמינים והתפשטותם ברחבי הארץ.

הודעה של כללית ()
"חשוב למלא כל יום". הודעה שנשלחה ללקוחות קופ"ח כללית
 

 

 

בזכות המידע ניתן יהיה לבחון באלו אזורים ישנה עלייה או ירידה בתסמינים לנגיף. הפצת השאלון תהיה הדרגתית בימים הקרובים באמצעות קופות החולים, בטרם השאלון יופץ לכלל האוכלוסייה בכל יום. משרד הבריאות ביקש להבהיר כי "מילוי השאלון אינו תחליף לטיפול רפואי במידת הצורך".

 

פרופ' ערן סגל, מיוזמי הרעיון במכון ויצמן למדע אמר כי "התחלנו עם זה לפני כשבועיים. אנחנו רוצים להיות צעד אחד לפני כולם, ולזהות מוקדי התפשטות מראש. איפה הולכת להיות ההתפשטות הבאה? במקום שבו באוכלוסייה ממשיכים לפתח סימפטומים".

"15 מדינות מעוניינות בהנגשת הכלי אליהן". מכון ויצמן למדע (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"15 מדינות מעוניינות בהנגשת הכלי אליהן". מכון ויצמן למדע(צילום: אבי מועלם)
 

הוא מסביר: "השאלון שואל על תסמינים שנובעים מקורונה, ואנחנו שואלים על התסמינים הללו ובמידה וכמה שיותר אנשים יענו על השאלון, נוכל לבנות 'מפות חום', ובהן נראה מה אחוז האנשים עם קורונה. היינו בדיונים עם משרד הבריאות, הסברנו להם את החשיבות והדברים הללו לוקחים זמן. יש למעלה מ-15 מדינות שפנו אלינו כדי להנגיש את הפיתרון הזה אליהן".

 

"משרד הבריאות משתף פעולה ומפיץ את זה. ישר היה לי ברור שהעסק הזה יצליח, צריך תמיכה רחבה של המשרד, שיבוא ויגיד לכולם שעל-ידי מילוי השאלונים נוכל לפתח כלי אסטרטגי למאבק".

 

יונתן עמיר, מנכ"ל ומייסד שותף של דיאגנוסטיק רובוטיקס: "התגייסנו למשימה ואנו מאמינים שהמערכת החדשה תסייע למערכת הבריאות. המערכת הנשענת על בינה מלאכותית מביאה בשורה משמעותית בתחום ואנו ממשיכים בפיתוח מאסיבי של היכולות הטכנולוגיות שלה, והתאמתה לתרחישים נוספים שיסייעו לארגוני הבריאות. פנו אלינו בשבועות האחרונים ממשלות שונות ומתוך אחריות אתית עמוקה - החלטנו להטמיע את המערכת קודם כל בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים