שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

משרד הבריאות: "הזמנו כ-12 אלף מכונות הנשמה, לא כולן יגיעו במועד"

ברקע התרחיש שלפיו מערכת הבריאות תצטרך להתמודד עם הנשמה מלאכותית ל-5,000 חולי קורונה, נערך בכנסת דיון בנושא. נציגת משרד הבריאות אמרה בדיון: "אין תוכנית סדורה להעברת מכונות לבתי החולים". יו"ר הוועדה ח"כ שלח: "תמונת רכישת המכונות בייצור עצמי ובהזמנות מדאיגה"

 

 

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

 

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד), אמר בפתח הדיון: "זה סביר שלא יהיו למדינת ישראל 5,000 מכונות הנשמה באותו הזמן. מנכ"ל משרד הבריאות אמר בשבוע שעבר שיש 2,800 מכונות הנשמה בסך הכול. זה מדאיג שלמרות שב-20 בינואר ארגון הבריאות העולמי הכריז על סכנה למגפה, עד יום חמישי שעבר לא נוספה ולו מכונת הנשמה אחת. תמונת הרכש בייצור עצמי ובהזמנות מדאיגה". 

 

 

ועדת הקורונה בכנסת (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ועדת הקורונה של הכנסת, היום(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

ד"ר אורלי ויינשטיין, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים במשרד הבריאות, אמרה בדיון: "אנחנו כרגע עם 1,400 מכונות הנשמה פנויות בבתי החולים. יש לנו בערך 70 מכונות הנשמה בבתי החולים הפרטיים ככל שיהיה צריך, ובשיח שלנו עם צה"ל יש להם 900 ומשהו מכונות".

 

"אנחנו נערכים להנשמה של 5,000 בני אדם בשיא. כרגע נמצאת במערכת הרכש הזמנה של כמעט 12 אלף מכונות הנשמה. אנחנו יודעים שבכל העולם פועלים בנושא הזה, וברור לנו שלא כל ההזמנות יגיעו במועד. האתגר הוא צפי ההזמנה, כרגע אנחנו עדיין בפער של מכונות לעומת הגעה. אין עדיין תוכנית סדורה להעברת מכונות ההנשמה מצה"ל לבתי החולים".

 

אבי בוסקילה, מנכ"ל חברת "שראל" שמבצעת את רכש הציוד למשרד הבריאות, אמר בדיון: "אנחנו בקשר יומיומי עם הספקים, אנחנו מנסים לקבל גם מהם תמונה. במהלך אפריל יגיעו 400 מכונות הנשמה. מרבית המנשימים שנצטרך יגיעו בשבעת השבועות הקרובים. אתמול הגיעו מכונות הנשמה מייצור עצמי, 27 מכונות הנשמה".

 Аппарат ИВЛ. Фото: AFP ()
ארכיון

עפר שלח (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"תמונה מדאיגה". ח"כ שלח(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

על אמירתו של יו"ר הוועדה ח"כ שלח, שלפיה "סוגיית מכונות ההנשמה היא בחוסר ודאות מאוד גדול", השיבה נציגת משרד הבריאות ד"ר ויינשטיין כי "אני לא מסכימה שזה בחוסר ודאות גדול. אנחנו חיים בעולם מאתגר שבו כולם רוצים את המכונות. יש לנו פה עזרה גדולה מאנשי המוסד, אנחנו מכירים את הצפי של אחת מהחברות ויודעים שחלק מהן מגיעות במרחק גדול מדי".

 

30 מכונות הנשמה בנהריה, 250 בתל השומר

ברקע החשש הכבד מפני מחסור במכונות הנשמה, נחשפו הבוקר לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" מספרי מכונות ההנשמה בבתי החולים בישראל, ומהנתונים עולה כי קיימים הבדלים משמעותיים במספר המכונות בין המרכז לפריפריה.

 

מהנתונים שנחשפו הבוקר עולה כי במרכז הרפואי הגליל, המשרת את תושבי העיר נהריה שבה כמעט 60 אלף תושבים, יש 30 מכונות הנשמה בלבד. בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים דיווחו על 55 מכונות הנשמה בלבד, שמצטרפות ל-100 מכונות הנשמה שנמצאות בבית החולים שערי צדק בבירה (לא התקבלו נתונים לגבי בית החולים הדסה הר הצופים). בית החולים עם מספר מכונות ההנשמה הגבוה בישראל הוא תל השומר - עם 250 מכונות.

 

 

בדרום ישנם פערים משמעותיים בין אשקלון לאשדוד: בעוד שבברזילי, המשרת למעלה מ־140 אלף תושבי אשקלון כמו גם את תושבי יישובי עוטף עזה ושדרות, יש 114 מכונות הנשמה, בבית החולים אסותא באשדוד, המשרת יותר מ-220 אלף תושבי העיר ועוד כמה אלפים מיישובי האזור, 56 מכונות הנשמה בלבד. בסורוקה, המשרת יותר מ-200 אלף תושבי באר שבע ומאות אלפי תושבי הפזורה הבדואית – 191 מכונות הנשמה בלבד.

 

לבתי החולים של קופת חולים כללית ברחבי הארץ אמורות להגיע בימים הקרובים עוד 100 מכונות הנשמה, ומלבד הכמות שנמצאת בכל בית חולים יש במחסני הקופה עוד מכונות שממתינות להעברה לבית החולים שיזדקק להן - אלף בסך הכול. בנוסף, אמש עדכן משרד הבריאות כי במהלך היום הגיעו 27 מכונות הנשמה נוספות לישראל.

נחיתת טיסות חילוץ של אל על מקולומביה לישראל (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

במקביל דווח כי המוסד הביא אמש לארץ בטיסה מיוחדת 30 מכונות הנשמה, ועוד 10 מיליון מסכות כירורגיות ו-25 אלף מסכות מסוג N95.

 

בשבוע שעבר חשף מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי לרשות מערכת הבריאות עומדות רק 2,864 מכונות הנשמה זמינות, כולל אלו שיש בצה"ל. העלייה במספר החולים שנזקקים להנשמה מדאיגה מאוד את המערכת, ואחד התרחישים הוא שבתוך כמה שבועות 5,000 אנשים יאושפזו במצב קשה ויזדקקו להנשמה מלאכותית.

 

נכון להבוקר מונשמים 63 חולי קורונה. אתמול בבוקר עוד עמד מספר המונשמים על 43 - עלייה של 46% במספר המונשמים בתוך יממה.

 

מנכ"ל משרד הבריאות: "שנת הלימודים לא תתחדש אחרי פסח"

ברקע הצעדים הצפויים להחרפת הסגר, אמר הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי להערכתו "שנת הלימודים לא תתחדש לאחר פסח, מרבית הפעילויות לא יתחדשו, אבל נוכל להחזיר פעילויות באופן מבוקר ומנוהל". בתגובה נמסר ממשרד החינוך כי "הגוף שאמון על ההחלטה הוא משרד הבריאות. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, גם למקרה שהלימודים לא יחודשו".

 

עוד הוסיף בר סימן טוב כי עמדת משרד הבריאות היא כי יש לצמצם ככל הניתן את הפעילות, אך מבלי "לתת מכת מוות" למשק. הסגר הצפוי מגיע ברקע עלייה במספר חולי הקורונה בישראל ל-4,347.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים