שתף קטע נבחר

בחסות הקורונה, הר הבית שוב נמכר לירדנים

כך סוחרים בבריאות הציבור: עליית יהודים נאסרה, ובתמורה התחננה ישראל בפני אנשי הווקף שיאפשרו למשטרה לסגור את שערי הר הבית

 

הר הבית (צילום: סטודנטים למען הר הבית)
(צילום: סטודנטים למען הר הבית)

מזה שנים ארוכות נתקלים העולים להר הבית בשערים סגורים באירועים שונים ומשונים. זה היה דבר שבשגרה בימי השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', ובימי השר הנוכחי גלעד ארדן אלו מחזות שנראים פחות, אבל עדיין קיימים. כך היה בתשעה באב האחרון, וכך היה בימי הרמדאן האחרונים. באופן כללי, זה כך בכל פעם שהווקף הירדני, שטוען לשליטתו המוחלטת בהר הבית, מחליט לעשות שרירים ולאיים באופן קולני מספיק כדי להרתיע ולהפחיד את ממשלת ישראל.

 

 

זכורה פרשת המגנומטרים שלאחר רצח השוטרים כמיל שנאן והאיל סיתאווי ב-2017, אז במשך כמה ימים שאפה הממשלה להתקין אמצעי בידוק בהר הבית, ונתקלה בהפגנת שרירים מצד ממלכת ירדן, מה שהוביל להתקפלות ישראלית מוחלטת.

 

בימים אלה של שיא משבר הקורונה בישראל, שבהם עוקבים אזרחי ישראל בדאגה אחר מניין הנדבקים והמתים, מתרחש שלב נוסף במאבק בין ירדן לישראל על הר הבית; מאבק שנכון לכתיבת שורות אלה משקף את עליונותה של ירדן בכל הנוגע להתנהלות בהר.

 

מתחילת ימי משבר הקורונה שינתה המשטרה את נהליה לגבי עליית יהודים. היא מתירה להם להיכנס רק בקבוצות של עשרה, במסגרת החוק וצווי משרד הבריאות. לעומת זאת, לגבי הצד המוסלמי, היה בלבול רבתי. המוסלמים התעלמו מהוראות משרד הבריאות ומצווי בריאות העם, התפללו באלפים ובמאות, תוך היצמדות מופגנת והתקהלות בתוך המסגדים ומחוצה להם, דבר שהיווה סכנה להתפרצות המחלה במזרח ירושלים ומשם לכל רחבי העיר.

 

ממשלת ישראל שברה את הראש בשבועיים האחרונים כיצד לפתור את הפלונטר. העמדה לדין של מי שהפר את צווי בריאות העם בהר הבית – לא באו בחשבון. המשטרה ניסתה פעם אחת לסגור חלק משערי ההר (וכאן מגיעה לה חצי-מילה טובה על המאמץ הנאיבי), אולם נתקלה בהתנגדות אנשי ווקף שפתחו אותם בחזרה בלי בושה. אף אחד מהם לא נעצר.

 

לאחר מכן החלה המשטרה לנסות לפזר התקהלויות ואף הטילה קנס כספי על מנהל מועצת הווקף בגין אי-מניעת התקהלות, אבל ביום ראשון שעבר הכריעו ארדן ובנימין נתניהו לשחד את הירדנים (כן כן, ל-ש-ח-ד), כדי שאלה יסכימו לאפשר לנו לשמור על בריאות הציבור.

 

ההסכם שפורסם בכמה כלי תקשורת ולא הוכחש, היה כזה: אנחנו נעצור ונמנע מיהודים לעלות להר הבית, גם אם הם שומרים על צווי בריאות העם, ובתמורה אתם, הירדנים, תורו לאנשיכם שארגנו תפילות המוניות תוך הפרה במודע של צווי בריאות העם, להואיל בטובם ולאפשר למשטרה לסגור את שערי הר הבית, למעט מאות אנשי הווקף הירדני שימשיכו להתפלל בו כרגיל.

 

כך נרקמה עסקה מפוקפקת שסוחרת בבריאות הציבור הישראלי. כך גם נוצר העיוות הבלתי מוסבר שבמסגרתו המקום הכי קדוש לעם היהודי סגור ומסוגר לכניסת מתפללים יהודים, בעוד שרחבת הכותל המערבי, ואף מערת המכפלה המקורה, נותרו פתוחים חלקית לקבלת קהל, במסגרת מגבלות משרד הבריאות.

 

זהו שיקוף של העיוות ההיסטורי של ממשלות ישראל לדורותיהן כלפי המקום הכי קדוש לעם היהודי. בכותל אין ווקף ירדני, ולכן אין בעיה שיישאר פתוח. שם לא צריך להתאמץ להשליט ריבונות. אבל בהר הבית, שם יש טוען אחר לריבונות, מוותרים. השבוע, 53 שנים לאחר שמשה דיין מכר את ההר לראשונה, הוא נמכר שוב.

 

  • תום ניסני הוא יו"ר תנועת "סטודנטים למען הר הבית"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים