שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מצב חירום ללא הגבלה: ר"מ הונגריה מתחזק בחסות הקורונה

בשם המלחמה בקורונה: הפרלמנט ההונגרי אישר להעניק סמכויות נוספות לראש הממשלה ויקטור אורבן, שיוכל להנהיג את המדינה בתנאי מצב חירום כל עוד ירצה בכך. האופוזיציה תוקפת: "מכניס את הדמוקרטיה לבידוד"

הפרלמנט בהונגריה העניק היום (ב') לראש הממשלה ויקטור אורבן את הזכות לשלוט מתוקף צו, בשל מגפת הקורונה. החוק שאישר הפרלמנט מאפשר לאורבן ליהנות מסמכויות יוצאות דופן בשם המאבק בנגיף - וללא הגבלת זמן.

 

בזכות החוק יוכל אורבן, שהכריז על מצב חירום ב-11 במרץ, להאריך את מצב החירום כרצונו. החוק עורר ביקורת קשה בקרב חברות האופוזיציה, ארגוני זכויות אדם ומוסדות בינלאומיים, בראשם המועצה האירופית. המתנגדים מודאגים מכך שהממשלה ההונגרית לא מצהירה על תאריך לסיום מצב החירום.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: AP)
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן(צילום: AP)
 

החוק גם מטיל עונשי מאסר של עד חמש שנים למי שיעכבו את הצעדים לבלימת התפשטות הקורונה, ולמי שיפיץ מידע שקרי על משבר הקורונה. ארגוני זכויות אדם אמרו שהסעיפים האלה יכולים לשמש את המדינה להשתיק עיתונאים.

 

הממשלה דחתה את ההאשמות נגדה. היא מסרה שהחוק רק מחזק את סמכויותיה במלחמה בקורונה, ושהפרלמנט יכול לבטל את הסמכויות המיוחדות האלה. למפלגה של אורבן, "מפלגת האזרחים ההונגרית" (פידז) מהימין השמרני, יש רוב של שני שלישים בפרלמנט.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן נאום מצב האומה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

לפני ההצבעה אמר מזכיר המדינה בנצה רטברי למפלגות האופוזיציה: "זו הרשאה שמוגבלת בזמן ובהיקף שלה. היא קשורה רק לנגיף הקורונה - ואתם בוכים על דיקטטורה". החוק עבר ברוב של 137 חברים מול 53. אורבן הבטיח שישתמש בסמכויות באופן פרופורציונלי.

 

מנהיג האופוזיציה, פיטר יקאב ממפלגת הימין הקיצוני יוביק, אמר שהחוק מכניס את הדמוקרטיה ההונגרית לבידוד. לפני ההצבעה השנויה במחלוקת יותר מ-100,000 הונגרים חתמו על עצומה נגד החוק.

 

אורבן מגדיל בהדרגה את כוחו בעשור שבו הוא נמצא בשלטון. ראש הממשלה ההונגרי, שמקדם מדיניות לאומנית, נמצא בעימות עם האיחוד האירופי בעקבות טענות לפגיעה עקבית בדמוקרטיה.

נגיף קורונה הונגריה בודפשט (צילום: EPA)
בודפשט. עד כה בהונגריה: 447 חולים(צילום: EPA)
 

חברי האופוזיציה מצהירים שהם תומכים במאמצים של הממשלה לבלום את התפשטות הקורונה, אך רוצים שהגדלת הסמכויות היה מוגבלת בזמן, והפרלמנט יוכל להאריך אותן שוב במידת הצורך. הפרלמנט, שבו כאמור מפלגת השלטון מחזיקה ברוב, דחה את כל התיקונים שהגישה האופוזיציה לחוק.

 

עד כה נדבקו 447 איש בנגיף הקורונה בהונגריה, 15 מהם מתו. אורבן אמר שהמגפה צפויה להגיע בהונגריה לשיא בחודש יוני או בחודש יולי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן
צילום: EPA
מומלצים