שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מחסור במכונות הנשמה בנצרת: "אם יגיעו שישה חולים - אין דרך לטפל בהם"

בהמשך לחשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על נתוני מכונות ההנשמה, בבתי החולים בנצרת מודאגים שהתפשטות הנגיף תפסה אותם לא מוכנים: "יש כאן 350 אלף אזרחים, לא נוכל לטפל בחולים קשים". התושבים זועמים: "אם ימותו אנשים, משרד הבריאות יישא באחריות"

 

מיטות לחולי קורונה בבית החולים סנט וינסנט בנצרת ()
נערכים לטיפול בחולי קורונה. מיטות בבית החולים הצרפתי בנצרת

בעקבות חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" הבוקר (שני), לפיה קיים פער משמעותי במספר מכונות ההנשמה בבתי החולים במרכז ובתי החולים בפריפריה, בדיקת ynet מעלה כי בשלושת בתי החולים של נצרת ישנו חוסר משמעותי במכונות - מה שיקשה על הצוותים הרפואיים להציל את חייהם של חולי הקורונה שנמצאים במצב קשה.

 

נגיף הקורונה - כל ההנחיות, החדשות והסיפורים ב-ynet

 

מיטות לחולי קורונה בבית החולים סנט וינסנט בנצרת ()
מכונת הנשמה פנויה אחת. מיטות לחולי קורונה בבית החולים הצרפתי

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בבית החולים הצרפתי בנצרת ישנה מכונת הנשמה פנויה אחת בלבד. בבית החולים האנגלי בנצרת היו שבע מכונות הנשמה, ולאחרונה הוא קיבל שבע מכונות נוספות עבור חולי הקורונה.

 

 
 
  ()

משרד הבריאות הבטיח להעביר לבית החולים האנגלי 13 מכונות נוספות. עד כה טופלו בבית החולים האנגלי חמישה חולים, ארבעה מהם מנצרת ואחד ממגדל העמק. כולם קיבלו את הטיפול הנדרש ושוחררו לבידוד במצב קל.

 

ובבית החולים האיטלקי ("המשפחה הקדושה") נמצאות שש מכונות הנשמה בלבד. המוסד ממתין לקבל שש מכונות נוספות.

 

ד
"לא נהיה זמינים לקבל חולים קשים" ד"ר אליאס
 

 

מנכ"ל בית החולים הצרפתי, ד"ר נאיל אליאס, אמר כי "כיום יש לנו מכונת הנשמה אחת לשימוש. ארבע מכונות נוספות נמצאות במחלקת פגיה, ואנחנו לא יכולים להוציא אותן. לפי ההוראות של משרד הבריאות, צריכים להיות בבית החולים שש עמדות הנשמה, ואצלנו יש רק אחת. בשלב השני חובה שנהיה מוכנים עם עשר מכונות הנשמה".

 

לדבריו, "אנחנו בית החולים היחידי באזור שמטפל בילדים. כרגע אין לנו חולים, אבל אם יגיעו חולי קורונה במצב קשה נוכל לטפל רק בנפגע אחד ולספק לו מכונת הנשמה. בעיר נצרת מתגוררים 350 אלף אזרחים וחובה לדאוג להם".

 

 
 

 

אליאס הוסיף כי "אנחנו עדיין יכולים לקבל חולים במצב קל ובינוני, אבל לא נהיה זמינים לקבל חולים קשים למרות שכל התשתיות והצוותים אצלנו מוכנים. אנחנו נמצאים במצוקה. בית החולים אחראי על הילדים והמצב גרוע, לא נוכל לספק את השירות המבוקש לחברה". אליאס אמר כי הסיבה שעד כה לא הגיעו חולי קורונה לבית החולים יכולה לנבוע מהיעדר בדיקות.

 

נמסאוי אבראהים חרבגי מנהל בית החולים הצרפתי סנט וינסנט בנצרת ()
"אסור להשאיר אותנו ללא מכונות הנשמה". ד"ר חרבג'י

מיטות לחולי קורונה בבית החולים סנט וינסנט בנצרת ()
בית החולים הצרפתי בנצרת

מנהל בית החולים האיטלקי, ד"ר איברהים חרבג'י, ציין כי בבית החולים הכינו 20 מיטות לחולים במצב קשה, אך אם יגיעו יותר משישה חולים שצריכים הנשמה - לא תהיה דרך לעשות זאת. חרבג'י הוסיף כי "יש בבית חולים מחלקת הנשמה לחולים אחרים. הגופים האחראים צריכים להזדרז בעניין המכונות, כדי שנוכל להציל חיי אדם. אסור להשאיר אותנו ללא מכונות הנשמה".

 

תושבים בנצרת מודאגים מהאפשרות שהתפרצות חמורה של המגפה עלולה לתפוס את בתי החולים לא מוכנים. "לצערנו, משרד הבריאות מזלזל בחיי אדם", אמרו תושבים. "איך משאירים בתי חולים עם מחסור בציוד הנשמה? אם ימותו אנשים, משרד הבריאות יהיה אחראי לכך".

 

בשבוע שעבר חשף מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי לרשות מערכת הבריאות עומדות רק 2,864 מכונות הנשמה זמינות, כולל אלו שיש בצה"ל. העלייה במספר החולים שנזקקים להנשמה מדאיגה מאוד את המערכת, ואחד התרחישים הוא שבתוך כמה שבועות 5,000 אנשים יאושפזו במצב קשה ויזדקקו להנשמה מלאכותית. הערב מספר המונשמים ברחבי המדינה עומד על 66 חולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטות לחולי קורונה בבית החולים הצרפתי בנצרת
מומלצים