שתף קטע נבחר

גנץ ניצח את הוונדטה האישית של לפיד ויעלון

ההתנגדות של השניים לבנימין נתניהו, שהעזיב אותם מממשלותיו, חברה לזו של אביגדור ליברמן. אבל לבני גנץ לא הייתה אפשרות אחרת

 

בני גנץ יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
בני גנץ ויאיר לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)

מיד לאחר שהתפרסמה החלטתו של בני גנץ להצטרף לממשלה טענתי שמגיע לו כבוד על הצעד האמיץ. לא רבים תמכו אז בהחלטה. להפך, מחנה המרכז-שמאל על דובריו הרבים בתקשורת, חש נבגד. דיברו במונחים של תקיעת סכין בגב. של אבל. ראש וראשון בהם היה יאיר לפיד וכמובן משה (בוגי) יעלון, עפר שלח ואחרים. הארכיונים עבדו שעות נוספות. הטיחו בגנץ דברים שאמר תוך לעג בלתי פוסק.

 

 

זה חודשים ארוכים אני שבה וקוראת להקמת ממשלת אחדות. זה נדרש כי הציבור חצוי, מפולג ומשוסע. זה נכון כי היה ברור כבר לפני שנה שאף צד לא יוכל להקים ממשלה וצריך לאחד כוחות. רק חבל שבדרך לאחדות בזבזנו למשק מיליארדים בשני סבבי בחירות מיותרים.

 

אז כן, גנץ קיבל החלטה אמיצה. וללועגים לו אומר: לא ראיתי לעג כזה כלפי לפיד שאמר: "היום, יום חמישי 19 במארס, היום השלישי שישראל היא לא דמוקרטיה... שהודיעה לכם היום דבר אחד: אסור לכם לצאת מהבית".

 

כן, ב-19 במארס, לפני פחות משבועיים, לפיד לא הבין את גודל האסון שעלול להתרחש על אזרחי ישראל כתוצאה מהקורונה אם לא יקראו להם להישאר בבתים, מה שנראה היום מובן מאליו, פה ובעולם. לפיד מתח ביקורת לא לגיטימית, כאילו נתניהו כלא את תושבי המדינה בביתם, וזאת רק כדי להסית נגדו.

 

לא ראיתי פרשן או מגיש מריץ בלופ את הקטע המצולם הזה, תוך לעג ללפיד. זו הסיבה שאתם, הקוראים, לא זוכרים אותו. אז אין מקום לאבל, לבכי ולנהי. גנץ עשה את הדבר הנכון.

 

לגנץ לא הייתה אפשרות אחרת. ממשלת מיעוט הנשענת על ה"זועביז", כפי שכינה אותם לפיד, לא הייתה אופציה. לנתניהו לא הייתה ממשלה, אפילו עם אורלי לוי-אבקסיס. המבוי הסתום ליווה אותנו כצל.

 

הוונדטה האישית של לפיד ויעלון נגד נתניהו, שאת שניהם העזיב מממשלותיו, חברה לזו של ליברמן, שגורר איתו את יצר הנקמה האישי שלו. אפשר להבין את תחושותיהם כלפיו, שהרי ידוע שנתניהו לא סופר אף אחד, אבל אסור שזה יהפוך למדיניות. פוליטיקאים מנוסים, ליברמן ולפיד, מנוסים בהרבה מגנץ וגבי אשכנזי, אבל שני האחרונים עשו להם בית ספר, ובצדק.

 

האינטרס הציבורי, במיוחד בימי הקורונה, הוא ממשלת אחדות. סבב בחירות רביעי לא היה מביא לשינוי. עדיפה ממשלה מתפקדת עם כנסת מפקחת. רק בקשה אחת לקברניטי המפלגות: צמצמו. מיליון מובטלים ואולי יותר בדרך. הציבור לא יסבול ממשלה עם כ-30 שרים ואולי יותר.

 

  • לימור לבנת כיהנה כשרה מטעם הליכוד

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ערוץ הכנסת
לימור לבנת
באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים