שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מסכות, מכונות הנשמה, חלוקי מגן: הדיפלומטים מגייסים

השגרירים והנציגים יוצאים לשדות תעופה בעולם לוודא שהציוד הנכון מועמס על המטוסים ומשחררים פלונטרים וחסמים בירוקרטים. יותר מחצי מציוד החירום הגיע בזכות פעילות של משרד החוץ

 

התרומות של הציוד הרפואי משנגחאי לישראל ()
ארגזי ציוד רפואי שנתרם לישראל מסין

יותר מחצי מציוד החירום הרפואי למאבק בקורונה שמגיע למדינת ישראל מובא ארצה בזכות פעילותם של הדיפלומטים הישראלים ברחבי העולם, ששותפים למאמץ שבו מעורבים המוסד ומשרד הבטחון.

 

בחמ"ל הלאומי שפועל מבית החולים שיבא בתל השומר בהובלת ראש המוסד יוסי כהן יושב נציג של משרד החוץ, והוא מעביר את ההנחיות לשגרירויות השונות. החמ"ל כבר הביא לארץ 30 מכונות הנשמה, כפי שנחשף ב-ynet ו"ידיעות אחרונות", ובשבוע הקרוב צפויות להגיע עוד 180 מכונות הנשמה ועוד מליוני מסכות וציוד מגן.

 

תפקידם של משרד החוץ והנציגויות בחו"ל הוא להסיר חסמים ולפתור פלונטרים שמונעים או מעכבים יבוא דחוף של ציוד רפואי לישראל. כך למשל שגריר ישראל בקפריסין הצליח להשיג אישור בכתב של שר הבריאות המקומי כדי לאפשר הטסה של מאות אלפי כדורים של תרופה למלריה, העשויה להיות יעילה גם נגד קורונה, ממפעל תרופות באי השכן. השגריר סמי רבל עבד הן מול החברה המקומית והן מול הרשויות כדי לאפשר את הטסת המשלוח החשוב.

 

 

אנשי משרד החוץ התגייסו למאמץ להשיג רכיבים שנדרשים בדחיפות למפעל ישראלי שמייצר מכונות הנשמה. הבעיה הייתה שהמפעלים שמייצרים את הרכיבים האלה הושבתו בגלל הקורונה. דיפלומטים ישראלים הצליחו לשכנע את הממשלות המקומיות להכיר במפעלים האלה כמפעלים חיוניים, כדי לוודא שייצור הרכיבים האלה יימשך.

 

נציגים ישראלים נשלחו לחפש חומרי גלם לייצור תרופות בישראל והצליחו למצוא כמויות גדולות שלהם. דיפלומטים ישראלים נשלחו לערוך בקרת איכות של מוצרים שישראל רכשה, כדי לוודא שאלה שאכן מדובר במוצרים שהוזמנו, למשל ערכות לבדיקת קורונה. שגרירי ישראל ודיפלומטים אף נשלחו לשדות תעופה כדי לפקח על העמסת מטוסי המטען בציוד רפואי לפני המראתם לישראל.

 

מפת פריסת מכונות הנשמה

  

בעקבות בקשה של החמ"ל הלאומי נדרשו שגרירויות ישראל לפנות לקהילות יהודיות ולרתום את ההנהגה למאמץ להשיג לישראל בדחיפות מסכות, משקפי מגן, חלוקים, סרבלים ומדי חום - שבהם ישנו הצורך הדחוף ביותר. משרד החוץ הישראלי גם מקבל בקשות לסיוע ממדינות רבות ויוצר קשר בינן לבין התאחדות התעשיינים ויצרנים ישראלים.

 

"אנחנו עובדים 24/7 על העניין הזה", סיפר גורם בכיר במשרד החוץ. "היו מקרים שנציגים שלנו הגיעו למפעלים שמייצרים ציוד רפואי, ואלה ממש האיצו בהם לסגור עסקה, אחרת הציוד יגיע למדינות אחרות שעומדות בפתח עם מזוודות עם כסף".

 

בנוסף גם מסייעים משרד החוץ והנציגויות בהבאתו ארצה של ציוד שתרמו גורמים מחו"ל. אתמול בבוקר יצא משנגחאי שבסין, בתיאום הקונסוליה הישראלית בעיר, משלוח בשווי של כ-70 אלף דולר שכולל 60 אלף כפפות כירורגיות, 25 אלף מסכות כירורגיות, 15 אלף מסכות מסוג N95, עשרת-אלפים מסכות מגן לצוותים רפואיים ו-1,500 חלוקי מגן. המשלוח צפוי להגיע ארצה ביום שישי.

ג'ק מא וצבי חפץ ()
השגריר בסין צבי חפץ עם המיליארדר ג'ק מא שתרם מאה אלף מסכות

משלוח של מסכות הגיע לארץ ()
משלוח המסכות שתרם מא
 

כמו כן בימים הקרובים צפוי להגיע לישראל משלוח של שלושה מליון מסכות שתרם פילנתרופ אמריקני. התרומה, שתגיע למגן דוד אדום, תואמה גם היא על ידי משרד החוץ, בטיפולה של הקונסוליה הישראלית בסן פרנסיסקו. המסכות מיועדות להישלח לבתי חולים בפריפריה ולמשרדי ממשלה שבהם יש עובדים חיוניים שממשיכים לעבוד.

 

תרומה נוספת שעושה דרכה לישראל תגיע מהונג קונג, שם תרמו נוצרים אוהבי ישראל, דרך הקונסוליה הישראלית, עשרות אלפי מסכות. הקונסוליה הישראלית בבוסטון טיפלה בתרומה של שתי מכונות הנשמה שיגיעו גם הן בקרוב לארץ. עוד עשרות אלפי מסכות וציוד מיגון נוסף נאספים בימים אלה ויישלחו לישראל בימים הקרובים.

 

השבוע הגיעו לארץ שני משלוחים הכוללים מאה אלף מסכות מסוג N95, עשרות אלפי ערכות לבדיקת קורונה, בגדי ומשקפי מגן תקניים. מדובר בתרומה אישית של המיליארדר הסיני ג'ק מא שעומד בראש קבוצת עליבאבא. על התרומה סיכם איתו שגריר ישראל בסין צבי חפץ, והמשלוחים הגיעו בסיוע חברת התעופה טורקיש איירליינס. תחילה הבטיח מא לשלוח 50 אלף מסכות N95, אך בסופו של דבר הכפיל את הכמות. השגריר חפץ הודה למא על התרומה, והתבדח על כך שהיא הגיעה לישראל יותר מהר ממשלוח של עלי אקספרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארגזי ציוד רפואי שנתרם מסין
מומלצים