שתף קטע נבחר

מותר בייביסיטר? אפשר ללכת לבנק? שאלות ותשובות

גם עם הכלב אפשר לטייל עד למרחק 100 מטר, "אבל אף אחד לא יקפוץ עליכם אם התרחקתם ל-102 מטר". אפשר להביא עוזרת בית, אבל לשקול אם הדבר הכרחי. מותר גם ללכת לבנק, אם זה חיוני. והאם סטודנט שגר במעונות יכול להגיע לסדר אצל ההורים? במשרדי הבריאות והאוצר עונים לשאלות

 

 

 

כבר שבוע ש"הנחיות ה-100 מטר" בתוקף, אבל עדיין יש שאלות שנשארו פתוחות. כדי ליישר קו ולהעניק המלצות לתקופה המורכבת בצל נגיף הקורונה, התקיים תדריך של משרד הבריאות, שבו ענו היועץ המשפטי של המשרד ובכירה במשרד האוצר לשאלות הקטנות - והגדולות - שעמן כולנו מתמודדים ביום-יום.

 

חיילים בשאול המלך בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
חיילים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

 

עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של משרד הבריאות, ועו"ד מיכל עקביה, המשנה ליועץ המשפטי משרד האוצר, הבהירו כי אמנם אפשר ללכת לבנק ולדואר, אבל רק למטרות חיוניות. ניתן להביא בייביסיטר, ואפשר גם להביא עוזרת בית - אבל במקרה כזה יש לשקול אם מדובר בדבר הכרחי. אם לא, עדיף לדחות. בנוסף, קראו השניים לסטודנטים שגרים במעונות להישאר גם בחג הפסח. הנה השאלות והתשובות.

 

  ()
 

 

- האם אפשר להגיע לבנק ולדואר?

"אפשר להגיע לבנק, אבל רק למטרות חיוניות. למשל, אם צריך לקבל קצבה או אם אתם צריכים לאסוף פנקס צ'קים שאתם לא יכולים בלעדיו. אם אפשר לדחות - אז לדחות. רוב סניפי הבנקים נסגרו, והם עושים מאמץ לתת שירות בטלפון ובאינטרנט".

 

  

- האם מותר לי להביא עוזרת בית או עוזר בית?

"כרגע אין מגבלות, אבל אם אתם מביאים אדם שלא חלק מהתא המשפחתי אתם לוקחים סיכון. יש לשקול לגבי עוזרת, לגבי טכנאי, לגבי כל אדם זר - האם זה הכרחי וחיוני. אם לא, עדיף לדחות".

 

- האם יש אפשרות לצאת עם הכלב יותר ממאה מטר?

"הכלל הוא מאה מטר. חשוב להבין - אף אחד לא יקפוץ עליכם אם התרחקתם 101 או 102 מטר. חשוב יותר העיקרון. אם מדובר במשהו משמעותי יותר, התשובה היא חד משמעית - לא. כולנו עוברים תקופה מורכבת גם מבחינה נפשית, כנראה גם הכלב".

 

- משלוחים לעומת טייק אווי - מה מותר?

"עסקי המזון בתקופה הזאת הם חריגים. אנחנו מנסים לסגור כמה שיותר, אבל ברור לנו שהאוכלוסייה חייבת לקבל מזון, זה שירות חיוני. לכן סופרים עובדים באופן רגיל, אמנם עם מגבלות, ובאופן כללי השאיפה היא לשמור על האספקה של המזון לציבור בצורה שגרתית. הקו המנחה לגבי חנות אוכל הוא אם זה מקום שאנחנו לוקחים משהו מהמדף והולכים. לבוא לקחת, לשלם וללכת זה בסדר. הקבוצה השנייה - לא בסדר. מסעדות באופן ספציפי יכולות לפעול רק באמצעות משלוחים".

 

חצי חצי כביש 20 נתיבי איילון קורונה הקורונה ריק מלא (צילום: רועי צוקרמן, ניצן דרור )
נתיבי איילון לפני ואחרי ההגבלות(צילום: רועי צוקרמן, ניצן דרור )

 

- כמה יכולים להיות ברכב?

"הכלל הוא שניים ברכב וחשוב להיצמד לכלל לפני שאנחנו מדברים על חריגים. החריג הברור זה סיטואציה של מצב חיוני שבו צריכים יותר אנשים ברכב. למשל: ילד חולה שהורה צריך לקחת לרופא, ויש ילד קטן שאי אפשר להשאיר בבית לבד. למשל בעל מוגבלות שאין לו רכב ונוסע במונית ויש לו מטפל שעוזר לו. אבל הכלל הוא שניים".

 

- אם מישהו היה בשבועיים האחרונים בבידוד, מותר לנסוע למשפחה בפסח?

"לא. בפסח הזה תהיה חוויה יותר בודדת מהרגיל וזה מאוד מצער, אבל הנסיעה בפסח למשפחה היא בדיוק אחד הדברים שמדירים שינה מעינינו. אנחנו מאוד חוששים שההתקבצות הזאת תוביל לזינוק בהדבקה ולכן אנחנו ממש מפצירים בציבור לא לנסוע למשפחות בפסח. אנחנו יודעים שזה קשה ולא נעים. הבדידות היא באמת קשה בתקופה הזאת, אבל המחיר עלול להיות חמור יותר".

 

- יש לי תור לפסיכולוג. אני יכול ללכת?

"יציאה לצורך שירות רפואי מותרת. פסיכולוג זה סוג של שירות רפואי ולכן אפשר ללכת ולקבל את הטיפול כנדרש. רק אוסיף שחלק מהפסיכולוגים עברו לעשות טיפול בצורה מקוונת וכמובן אם אפשר זה עדיף".

 

- אפשר לעבור לבידוד בבית אחר? 

"הבידוד הוא לבד במקום אחד. ברגע שמחליפים זה לא בידוד".

 

- האם מותר לי להביא בייביסיטר?

"כן, זו יציאה מהבית שהיא מותרת. אפשר להביא מטפלת ולשלם לה כרגיל".

 

אכיפת המשטרה בשכונת מאה שערים בירושלים (צילום: gettyimages)
מאה שערים בירושלים(צילום: gettyimages)
 

 

- האם מותר לי להביא גנן לגינה שלי בזמן שאני בבידוד?

"בעיקרון כן. אפשר להביא בעל מקצוע שהוא יחיד ומגיע הביתה. גנן בדרך כלל לא נכנס הביתה, זה אפילו יותר פשוט מחשמלאי או מעוזרת בית".

 

- אני סטודנט שגר במעונות. אני יכול לחזור להורים לחג?

"התשובה הלא נעימה שאנחנו נאלצים לתת היא - בבקשה תישארו במעונות הפעם, הסיכוי שאתם נושאים את הנגיף ואפילו לא יודעים בוודאי הורים מבוגרים קרובי משפחה אחרי סבים סבתות אחים אתם לא רוצים להיות במקום הזה שתדעו בדיעבד שהדבקתם אותם, לפעמים אתם מרגישים מצוין ונדבקתם בקורונה

 

- האם אתם מעבירים פרטי נדבקים וחולי קורונה לרשויות מקומיות?

"בעקבות פניות שהגיעו מהרשויות שרוצות לסייע ולדאוג לחולי קורונה שנמצאים בבתים, חשבנו שנאפשר את זה. יצרנו מעטפת חוקית שתאפשר לעשות זאת ושתפגע בצורה המינימלית בפרטיות, ומצד שני תאפשר לתת להם שירות חיוני".

 

- כמה עובדים יכולים להגיע לעבודה?

"יש חריגים שהכלל של 15 אחוז לא חל עליהם. אפשר להתעדכן באתר של פיקוד העורף. מי שרוצה להגדיל את אחוז העובדים אצלו לזה יכול לשלוח הודעה למשרד הכלכלה. חשוב לי להגיד - אין צורך בשום אישורים, וגם לא באישורי מעבר. המעסיק צריך להחליט מי העובדים החיוניים. לא צריך להסתובב ברחובות עם שום נייר או אישור, מספיק להסביר בדרך לאן אתה".

 

עם זאת, למרות ההנחיות המקיפות שגובשו על-ידי הממשלה, האכיפה עדיין נתונה בידי המשטרה וברשתות החברתיות פורסמו כמה פוסטים שטענו כי האכיפה לעיתים אינה מדויקת. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נשאל באולפן ynet על מקרה שאירע ביבנה שבו תושב קיבל קנס בסך 500 שקל למרות שהיה במרחק של 50 מטרים בלבד מביתו, ואמר כי במקרים שכאלה הציבור יכול לפנות ללשכתו ולדווח על כך.

 

"יש עשרות אלפי שוטרים שמקבלים החלטות בשבריר שניה, ויכול להיות שמישהו עשה טעות", הודה השר ארדן. "אני לא אומר שהכל מושלם, בטעויות כאלה אני מזמין את הציבור לפנות ללשכתי ואליי, ואני מוכן לבדוק ולתקן כל דבר. באופן כללי, אפשר לראות את נתוני הדו"חות של המשטרה ולראות אם יש התאמה בין היקף הפרות ההנחיות לאזורים מסוימים בארץ".

 

 

עיריית יבנה מסרה בתגובה למקרה המדובר כי "הפיקוח העירוני פועל לאכיפת ההנחיות מתוך מטרה עליונה של הבטחת שלום הציבור ובריאותו על-ידי מניעת התפשטות נגיף הקורונה. כידוע, ההנחיות החדשות אוסרות הימצאות בפארקים ובגינות ציבוריות, אלא אם השוהים נמצאים ברדיוס של עד 100 מטרים מהבית ולזמן קצר בלבד. כל פנייה או ערעור על קנס ייבחנו במלוא הרגישות והמקצועיות. אנו שבים ומבקשים מהתושבים לנהוג באחריות אישית, לסייע במאמץ המשותף למניעת התפשטות הנגיף ולהקפיד על ההנחיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מזרחי
לבנק אפשר ללכת, אם זה חיוני
צילום: משה מזרחי
מומלצים