שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  בנט על הנחיית רה"מ: "המלוניות יהפכו למדגרות קורונה"

  שר הביטחון טוען כי הנחיית נתניהו להעביר לבידוד במלוניות את השבים מחו"ל תעלה מאות מיליוני שקלים: "קראתי על ההנחיה של רה"מ בתקשורת, אי אפשר לשכן 50 אלף ישראלים במלוניות על חשבון אזרחי ישראל שקורסים"

   

  נפתלי בנט בנימין נתניהו (צילום: אמיל סלמן, אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  שר הביטחון בנט וראש הממשלה נתניהו(צילום: אמיל סלמן, אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

  נמשך הקרב בצמרת הממשלה על הטיפול במשבר הקורונה: שר הביטחון ויו"ר ימינה נפתלי בנט התייחס בצהריים (יום ד') להנחייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר לבידוד במלוניות או במתקנים דומים כל מי ששב לישראל מחו"ל. "זה יעלה הרבה מאוד כסף ויהפוך את המלוניות למדגרות קורונה", אמר השר בנט בתדרוך יומי על רקע התפשטות הנגיף קורונה.

   

  בשבוע שעבר הודיע שר הביטחון כי נוסעים ששבו ארצה ממדינות שהוגדרו כבעלות סיכון גבוה לתחלואה בנגיף, בהן ארה"ב, איטליה, צרפת וספרד, יעברו בדיקות קורונה מיד עם נחיתתם בישראל. בהמשך היו אמורים הנוסעים להילקח לבידוד מרוכז בבית מלון, עד להגעת תוצאות בדיקת הקורונה שנערכה להם. אלא שלמרות הודעת בנט, המל"ל התנגד למהלך, ובימים האחרונים נוסעים ששבו מארה"ב נכנסו לישראל כרגיל.

   

  אתמול דווח כי מאות ישראלים שהגיעו לארץ ממדינות בעלות סיכון הדבקה גבוה לא הועברו לבידוד במלוניות. בעקבות כך הנחה כאמור היום נתניהו את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים לישראל לבידוד במלוניות או במתקנים אחרים שיוסבו לכך ולהשאירם תחת השגחה.

  Амбуланс доставляет больного к отелю Dan Panorama. Фото: Яир Саги ()
  מלון דן פנורמה תל אביב שקולט חולי קורונה

  בהודעת נתניהו בנושא צוין כי מימוש ההחלטה אמור לצאת לפועל באופן מיידי. בלשכת בנט הגיבו בתמיהה וציינו כי "השר בנט הנחה את משרד הביטחון וצה"ל לקיים עבודת מטה מהירה במטרה להבין את המשמעויות של הנחייצ ראש הממשלה בעניין ישראלים השבים מחו"ל ולהיערך ליישומה".

   

  בתדרוך היומי ציין השר בנט בהתייחסו להנחיית ראש הממשלה כי "ביום שישי הייתה ישיבה טלפונית בנושא, והצעתי שכל ה-3,000 שנוחתים מדי יום מחו"ל, אלף מהם שמגיעים ממדינות מדבקות כמו איטליה וארצות הברית, יישלחו למלוניות ליממה אחת עד שיגיעו תוצאות הבדיקה לכל ה-3,000 שנוחתים מדי יום, ויתר ה-2,000 לבידוד ביתי מחמיר.

   

  "זה עולה 30 עד 35 מיליון שקל בסך הכול. עמדתי לא התקבלה והוחלט שכולם יישלחו לבידוד ביתי. ראש הממשלה החליט היום שכולם יישלחו למלוניות. זה יעלה הרבה מאוד כסף ויהפוך את המלוניות למדגרות קורונה. זה יהיה מאוד מורכב, ולכן אנחנו נהפוך את הוראת ראש הממשלה לתוכנית פעולה שתוגש לו עד מחר. בינתיים כל מי שינחת מניו יורק יועבר למלונית והיתר לבידוד ביתי".

   

  השר בנט הוסיף: "אני קראתי בתקשורת על החלטת ראש הממשלה. אנחנו לא יכולים לקלוט מהיום להיום 4,000 איש למלוניות. קיבלתי החלטה, למי שנוחת מניו יורק אילתרנו מלונית להלילה. במהלך השעות הקרובות נעבוד על תוכנית פעולה. אנחנו עושים עכשיו עבודה מהירה, לקחת את ההנחיה של ראש הממשלה, לגבש תוכנית עבודה מיטבית ולהציג אותה היום או מחר לראש הממשלה לאישור.

   

  "מה שראש הממשלה הנחה זה עלויות עצומות שיכולות להגיע ל-400 מיליון שקל בחודש. אני לא משוכנע שעשינו אופטימיזציה. נציג לראש הממשלה את התוכנית שלנו שהיא חכמה ויעילה ואני בטוח שהוא יקבל אותה. אי אפשר לשכן 50 אלף ישראלים במלוניות על חשבון אזרחי ישראל שקורסים".

   

  "הייתי מאוד רך עד עכשיו"

  בנט שב וקרא להעביר את האחריות לניהול הכולל של משבר הקורונה ממשרד הבריאות למשרד הביטחון: "הם לא מומחים בניהול משבר ויש המון פעולות קריטיות

  שדורשות לוגיסטיקת חירום והיקפים שמעולם לא פגשו. להקים מערך בדיקות מאפס לרבבות בדיקות ביום זה דבר סופר מסובך. אתה צריך דרייב אינים, מטושים, שינוע ולוגיסטיקה, מערכות מידע מתוחכמות. אתה צריך פענוח ולא להתבלבל עם הדגימות.

   

  "זה לא יעבוד. לא נוכל להחזיר את הכלכלה לסדרה אם האחריות לביצוע מהלך החירום והובלת המערכה נגד הקורונה לא תעבור לאלתר ממשרד הבריאות למשרד הביטחון. וכל יום שאנו דוחים זה שלושה ימים שאנו דוחים את החזרת הכלכלה לסדרה. הייתי מאוד רך עד עכשיו וניסינו בצורה הכי מנומסת להגיד את זה אבל זה בנפשנו".

   

   
   

   

  שר הביטחון גילה כי מפעלים בישראל מוכרים אלף מכונות הנשמה ממחסנים לחו"ל, ולא לארץ, "בגלל בירוקרטיות שאומרות שאנו לא רוצים את המכונות. זה בלתי נתפש".

   

  ביחס לתקיפה הלילה שיוחסה לישראל ליד חומס בסוריה אמר בנט: "גם במשבר הקורונה מדינת ישראל ממשיכה לפעול מעבר לגבולותיה".

   

  בתשובה לשאלה האם ראש הממשלה פועל לגמד ולהשתיק אותו, השיב בנט: "אני לא מתעסק בשטויות. יש לנו מערכה על העתיד הכלכלי של מיליוני ישראלים שעולמם חרב. כל יממה שישראלים לא חוזרים לעבודה זו יממה קשה ואחר כך נשלם על זה חודשים לצאת מהבור הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים