שתף קטע נבחר

התפרעויות ביפו ברקע מעצר תושבים: צמיגים ופחים הוצתו, המשטרה הגיבה ברימוני הלם

שוטרים שערכו סיור שגרתי בשכונת עג'מי דרשו מצעיר שעמד ברחוב להזדהות ולאחר שסרב, מצאו עצמם מכותרים על ידי בני משפחתו ותושבים שהגיעו למקום מבתים סמוכים. כוחות יס"מ הוזעקו למקום וארבעה מפרי סדר נעצרו. תושבים הבעירו פחים לאות מחאה ורחוב יפת נחסם זמנית לתנועה

 

 

 

שוטרים שערכו היום (רביעי) סיור שגרתי בשכונת עג'מי ביפו הבחינו בצעיר שעמד באמצע הרחוב עם אדם אחר, ודרשו ממנו להזדהות על מנת לברר היכן הוא גר לטובת אכיפת תקנות משרד הבריאות. חרף פנייתם, סרב הצעיר למסור בפניהם את פרטיו ולמקום החלו לזרום עשרות תושבים מבתים סמוכים במטרה למלטו.

 

השוטרים, שחשו מאוימים נוכח ההתקהלות שנוצרה, הזעיקו תגבורת ולמקום הגיעו עשרות שוטרים נוספים וכוחות יס"מ. תוך זמן קצר הפך המקום לזירת התגוששות שבסופה נעצרו ארבעה מפרי סדר. הצעיר שהחל את המהומה נקנס ב-500 שקלים בשל הפרת הנחיות משרד הבריאות.

 

לאחר המעצר החלו תושבים להבעיר צמיגים ופחי זבל כאות מחאה על האלימות שמפגינה לטענתם המשטרה כלפי התושבים הערביים בשבועות האחרונים. השוטרים  הגיבו בירי רימוני הלם ורחוב יפת נחסם זמנית לתנועה.

 

 
הפרות סדר ביפו ()
השוטרים נתקלו באלימות. הפרות הסדר ביפו
 
עשרות מהתושבים החלו להתפלל באמצע הכביש שנחסם, תוך שהשוטרים ממשיכים במאמצים להשיב את הסדר על כנו.
 
רמדאן אבו עמרה, אביו של אחד העצורים: "אני הגעתי וראיתי ניידות מגיעות לכיוון הבית. ביקשתי מהמשפחה לא להתקרב וראיתי ילד על הרצפה אזוק. הילד סירב לתת לשוטרים תעודת זהות במחסום של המשטרה, ברגע שהגיעו היס"מ הם נתנו לו מכה והוא נפל על הרצפה. לא הזמינו אמבולנס הוא נשאר פשוט מוטל על הרצפה. התרחקתי מהמקום וראיתי את הבן שלי באזור, ביקשתי ממנו שיילך הביתה ופתאום שוטרים קפצו עליי, עליו ועל אמא שלו שניסתה להפריד".
 

סניגורם של העצורים, עו"ד ווליד כבוב, מסר כי "מדובר באירוע נוסף להתנכלות מתמשכת של שוטרי היס"מ כלפי ערביי יפו. התנהגות של עשבים שוטים במשטרת ישראל בברוטאליות, אלימות חסרת רסן יש להוקיע ולסלק משורות המשטרה. הסרטונים הרבים שתועדו מצביעים בבירור על תסריט אימה אלים בכיכובם של אותם שוטרים שמפליאים את מכותיהם בנערים ובאישה בהיריון".

 

 

 
 
 
 
הפרות סדר ביפו ()

הפרות סדר ביפו ()

הפרות סדר ביפו ()

הפרות סדר ביפו ()
 
ע׳, תושב השכונה, התייחס למתיחות עם המשטרה: "התחושות מאוד סוערות, המצב ביפו איבד שליטה. זה כבר חודש שהמצב ככה בין השוטרים לצעירים עם אלימות קשה ביותר. זה לא שוטרים, אלה עבריינים. הם לא מדברים הם קודם מרביצים. היום בבוקר היתה התפרעות בין השוטרים לתושבים על רקע זה שילד בן 16 לא רצה להזדהות. כשהגיעה אשה לפזר את הבלגן גם היא קיבלה מכות. כל יפו זועמת על המצב הזה, לא רוצים שוטרים אלימים שבמקום לעזור לנו נכנסים בנו. אנחנו לא יכולים לסבול דבר כזה שהשוטרים מתנהגים בצורה כזו".
 
חברת הכנסת אימאן חטיב מהרשימה המשותפת מתחה ביקורת בתגובה לאלימות שהפעילה המשטרה לדבריה כלפי תושבי יפו: "כנראה דינם של תושבי יפו הערביים אינו כדינם של תושבי בני ברק וירושלים הדתיים. לפני דקות התקשרתי למפקד מחוז תל אביב וביקשתי ממנו להוציא את כוחות המשטרה מרחובות יפו. למרות שהתושבים נענו לבקשותינו ונכנסו לבתים שלהם, כוחות המשטרה המשיכו בהתגרויות, נכנסו לשכונות, וזרקו רימוני הלם לעבר התושבים כשהם בתוך המרפסות בבתים שלהם. גם אם הייתה הפרה כלשהי להוראות שעת חירום בזמן קורונה, זה לא מצדיק את האלימות הקשה שהופנתה כנגד התושבים ונגד אישה חסרת אונים שהפילו אותה ברחוב ועלו עליה ברגליהם".

 

מהמשטרה נמסר: "במסגרת פעילות סיור של פיקוח ובקרה שגרתית הבחינו שוטרים ביפו בגבר שסרב למסור את פרטיו ולאחר דין ודברים עימו הגיחו עשרות אנשים ובני משפחתו לעבר השוטרים, כיתרו אותם והתגודדו סביבם, הכל במטרה למלט את הבחור מבדיקת המשטרה, חלקם אף התעמתו עם הכוחות ותקפו אותם באלימות.

 

"חלק גדול מהמשתתפים הבעירו צמיגים, השליכו חפצים לכל עבר ופגעו בשוטרים שהגיעו למקום בעקבות ריבוי המשתתפים והפרות הסדר במקום. המשטרה תאפשר את זכות המחאה ואת חופש הביטוי אולם לא תתיר התנהגות אלימה ותנקוט ביד קשה כלפי מפרי הסדר. המשטרה עצרה לחקירה בתחנת המשטרה ארבעה חשודים בגין הפרת הסדר ותקיפת שוטרים ולבחור הצעיר נרשם דו"ח בגין הפרת הצו. בימי חירום אלה בהם מגפה קטלנית משתוללת ברחבי המדינה, משטרת ישראל משקיעה מאמצים רבים למנוע התפשטות הנגיף ולהציל חיים.חוסר שיתוף פעולה עם המשטרה יתקל ביד נחושה".

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים