שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

נתניהו: מענק למשפחות עם ילדים וקשישים; צאו רק עם מסכה

יומיים אחרי חשיפת ynet כי במשרד הבריאות ינחו את הציבור לחבוש מסכות, ראש הממשלה נתניהו אמר: "על האזרחים לחבוש מסכה או צעיף". בר סימן טוב: "אפשר לאלתר בבית". נתניהו הצהיר על מענק מיוחד לחג הפסח: "כל משפחה עם ילדים תקבל 500 שקל לכל ילד, עד הילד הרביעי"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הערב (ד') כי על כל האזרחים שיוצאים מהבית "לחבוש מסכה או צעיף", כמו כן הודיע על מענק שיועבר לכל משפחה עם ילדים ולקשישים. בנוסף הוכרז על הגבלת התנועה אל בני ברק וממנה.

 

גורמים במשרד האוצר טענו שהופתעו מההבטחות נתניהו על מענקים מיוחדים ושגילו על כך דקות ספורות לפני ההצהרה, אך מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ולשכת נתניהו הכחישו.

 

  ()

 

 

 

 

ראש הממשלה ביקש מאזרחי ישראל לחבוש מסכות בכל יציאה מהבית, או לכסות את הפנים בבד. שלשום חשפה ב-ynet פרשנית "ידיעות אחרונות" שרית רוזנבלום כי משרד הבריאות צפוי להורות לאזרחים על חבישת מסכות.

 

מנכ"ל משרד הבריאות אמר בהצהרה המיוחדת: "לא צריכים ללכת לקנות, אפשר לאלתר בבית, אני אילתרתי אחת כזאת. שמרו את המסכות לצוותים הרפואיים. אפשר לקחת חתיכת בד עם שתי גומיות ולכסות את הפנים, זה עובד".

משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת (צילום: לע
בר סימן טוב והמסכה שהכין(צילום: לע"מ)

משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת (צילום: לע
(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה התייחס גם למאבק במניעת התפשטות הקורונה בבני ברק והכריז על הגבלת התנועה אל העיר וממנה, כמו גם לאזורים אחרים בארץ, כמו שכונות בדרום תל אביב.

 

"הנחיתי את כל המשרדים להגיש סיוע מיוחד לבני ברק", הודיע נתניהו. "אנחנו מגבילים את התנועה אל ומבני ברק כדי למנוע הדבקות. בתוך בני ברק אפשר לנוע בהתאם להנחיות בכל רחבי הארץ. אני יודע שזה קשה אבל זה לטובת התושבים, לא רק בריאותם, לטובת חייהם של כל אזרחי ישראל".

 

ראש הממשלה הבהיר כי "חל מהפך בציבור החרדי שמפנים היטב את הסכנה של התפשטות הקורונה. הוא נשמע להוראות ונוהג באחריות בגיבוי מלא של הרבנים. לצערנו במקומות מסוימים המחלה התפשטה בקצב כפול ומכופל ביחס למקומות אחרים ולכן החלטנו לצמצם עד למינימום ההכרחי את הכניסות והיציאות אל העיר. במקביל מפנים את המבודדים למלוניות".

 

גם מנכ"ל משרד הבריאות הצביע על שינוי בהתנהלות המגזר החרדי בכל הקשור למאבק בקורונה: "אני רואה חברה שהבינה שנכנסה לבעיה וההנהגה והציבור כולו תפס את עצמו ושינה באופן עמוק את ההתנהגות שלו. רואים את ההנהגה שלהם ואת הציבור משנים התנהגות וצריך להושיט להם יד וירטואלית".

 

 

ראש הממשלה הודיע גם על מענק מיוחד שיועבר למשפחות עם ילדים. לפי נתניהו, כל משפחה עם ילדים תקבל 500 שקל לכל ילד, כולל הילד הרביעי. כל קשיש יקבל תוספת של 500 שקל לקצבה החודשית. לדבריו, המענקים ייכנסו ישירות לבנק. "הממשלה תגיש חוק לכנסת בעניין הזה ואני קורא לכל חלקי הבית לתמוך בו", הוסיף. השווי המשוער המענקים הוא מיליארד שקל.

 

גורמים במשרד האוצר טענו שהופתעו מההכרזה על המענקים החדשים, ושגילו על כך דקות ספורות לפני ההצהרה המיוחדת. בלשכת ראש הממשלה הכחישו שמשרד האוצר לא ידע על המענקים.

בנימין נתניהו (צילום: לע
נתניהו. מענקים למשפחות עם ילדים ולקשישים(צילום: לע"מ)

הוא התייחס לטענות שנשמעו על הסיוע לעצמאיים ואמר: "אמרתי שאנחנו שומעים את הזעקה של העצמאים ומתקנים, למשל אפשר לקבל מענק לעצמאים מגיל עשרים ולא 28, אחד הדברים שנשמעו מכם. אנחנו שומעים את הזעקה של העסקים שנפגעו ואנחנו פועלים לפי מודל פיצוי".

 

ראש הממשלה פנה שוב לאזרחים וביקש מהם לחגוג את ליל הסדר בביתם ולא לנסוע למקומות אחרים. "אתם נדרשים לקיים את ליל הסדר וחג הפסח רק עם המשפחה הגרעינית שנמצאת אתכם עכשיו. כלומר, רק עם אלה שכבר נמצאים אתכם בבית, כי סדר קטן הוא סדר בטוח. השנה, יותר מתמיד, נאמץ את חגיגת הפסח של אבותינו הקדומים במצרים - פסח בבית".

 

"כל אב ואם יעשו את הפסח עם הילדים שמתגוררים באותו בית תוך הקפדה מירבית על כללי ההגיינה", הוסיף נתניהו. "אל תביאו הביתה את הבן הסטודנט שנמצא בבאר שבע, בגליל ולא נמצא בבית, או את הבת החיילת, כי אתם צריכים להבין. אנו לא שולטים בכל ההידבקויות האפשרויות שהבן או הבת יביאו איתם הביתה ולכן אתם תידבקו. זה קשה אבל אין ברירה".

 

רועי ברגמן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים