שתף קטע נבחר

זום עם ילדי הגן: ימי הולדת בעידן קורונה

חפש את המטמון בבית ובחצר, מאסטר שף משפחתי, מפגש זום עם ילדי הגן, לייב בפייסבוק וברכה מראש העיר. ההורים עושים הכול כדי לחגוג לילדים ימי הולדת בימים אלו

אנחנו רגילים לחגוג ימי הולדת לילדים שלנו עם עוגה מושקעת, מזמינים את ילדי הגן או הכיתה לפעילות חגיגית, מבלים ביום כיף עם מתנות וזמן איכות, אבל עכשיו צריך לחשב מסלול מחדש.

 

"חגגנו בת מצווה לשחר בשבת האחרונה. במקום מסיבה, חדר בריחה וטיסת ללונדון עם המשפחה המורחבת שהייתה אמורה להגיע מהארץ, נאלצנו לשנות תוכניות", משתפת לילך גפרט-שפירא שחיה עם משפחתה בסיאטל.

 

איך חגגתם?

"עשינו 'חפש את המטמון' מורכב, באמצעות תוכנות מחשב, חידות היגיון והרפתקאות בנושא 'הארי פוטר' ששחר מאוד אוהבת. זו גם הסיבה שתכננו לטוס ללונדון. הכנו סרט וידאו שהמשפחה והחברים שלחו והיה מוצלח ביותר".

 

חפש את המטמון בבית ובחצר (צילום: אלבום פרטי)
חפש את המטמון בבית ובחצר(צילום: אלבום פרטי)

גפרט-שפירא מפרטת:"הרעיון היה 'חפש את המטמון' בנושא הארי פוטר. הכל היה בנוי ממשימות, לפצח חידה אחת אחרי השניה. חצי מהחידות מצאנו ברשת ואת השאר ליאור בעלי המציא, קיבל השראה מספרי חידות וחיבר אותן לעלילה. הוא מצא תוכנת וידאו שאפשר להקליט קול, לבחור דמות מיוחדת ולהקליט. בחרנו בקוסם והוא זה שהנחה את שחר. הוא שלח אותה לחפש פתקי משימה ראשונה. חיברנו את הטאבלט לטלוויזיה והקוסם הנחה אותה למשימות. החידה האחרונה הובילה למתנות שקנינו רגע לפני הסגר ולקופונים למתנות שהבטחנו שיגיע בקרוב.

 

החלק המאתגר, לדברי גפרט-שפירא, היה להקליט את הקול ולהשתמש בתוכנה. "ליאור טכנולוגי אבל אפשר להכין חידות באמצעות קלף או מגילה ולחסוך זמן. יש חידות באפליקציות כמו פינטרסט. אחת מהחידות נראתה כמו כתב סתרים. שחר פתחה את מגירת התבלינים וגילתה שמות מוזרים שהדבקנו על התבלינים. היא הוציאה שני מצרכים שהייתה צריכה להכין לפי החידה, ערבבה ופתרה את כתב הסתרים. הרמז הוביל לגינה ליד הבית, ושם חיכתה קופסה עם רמז הבא שהוביל למתנה. היא התרגשה מאוד".

 

כתב סתרים:

 

 

איך שחר הגיבה?

"בהתחלה היא התאכזבה מאוד כשהחגיגות בוטלו. היה לה חשוב לחגוג גם עם החברות, אבל הסרטון שהכנו יישאר איתה. עשינו שיחת זום עם הכיתה והיה יום מאוד מוצלח ומגבש משפחתי. אנחנו אוהבים חידות וחפש את המטמון ואפשר למצוא המון רעיונות ברשת לחידות ורעיונות. בסוף היא אמרה שזו חגיגת יום הולדת הכי טובה. קלענו עם המתנות והיא התרגשה מאוד"

 

יום הולדת במטבח

שמרית טל מהיישוב מחולה החליטה לחגוג לבתה יום הולדת 17 בפעילות 'מאסטר שף' בבית. "התחלקנו לשתי קבוצות", היא מספרת. "כל הורה היה עם שני ילדים וכל קבוצה הכינה מנה עיקרית וסלט או קינוח לבחירה. הכנו ירקות מוקפצים, טוסט בלקני מבייגל, וופל בלגי, סלט ותפוחי אדמה מוקרמים".  

 

איך נולד הרעיון?

"כל יום הולדת אנחנו מקפידים לבלות ביחד. הפעם אי אפשר לצאת, ולכן שאלתי את אלומה מה דעתה על הרעיון והיא התלהבה מאוד. שתינו אוהבות לאפות, היא יד ימיני במטבח".

 

אלומה בחגיגות בבית- מאסטר שף וזמן משפחתי (צילום: אלבום פרטי)
אלומה בחגיגות בבית- מאסטר שף וזמן משפחתי(צילום: אלבום פרטי)

טל מספרת שהם דאגו לערוך את השולחן כמו במסעדה, הקפידו על צלחות יפות וצילחות. "התחלנו בשתיים וחצי בצהריים וסיימנו בשש", היא אומרת. "במהלך הההכנות, ניסינו לנחש מה כל אחד אוהב, מה עושים, וזה היה מאוד מגבש. הכנו מאכלים שאנחנו יודעים שאוהבים. אני מרגישה שהילדים הרוויחו עוד, הם למדו לתכנן - כמה תפוחי אדמה צריך, איזו טמפרטורה להפעיל את התנור ועוד. אלומה סיכמה את האירוע ככיפי במיוחד. בסיום הארוחה הדלקנו נרות על וופל בלגי".

 

לייב יום הולדת בפייסבוק

ימית אינגבר מקרית ביאליק תכננה לערוך לבנה נועם יום הולדת תשע מסיבה כיתתית שנדחתה בגלל המצב. היא ראתה שהוא מאוכזב וחיפשהדרכים לשמח אותו. היא אספה ברכות בסרטוני וידאו מראש העיר, מנהלת בית הספר, מחנכת הכיתה, חברים, משפחה אפילו עידו מוסרי (בוב ספוג - ע.א) ברך.  בנוסף, החליטה לעשות לייב יום הולדת בפייסבוק והזמינה חברים ומשפחה.  

 

"דאגנו ליידע את הקרובים ביותר, אלו שאפשר לסמוך עליהם וידענו שלא יאכזבו ויצטרפו בזמן אמת", מספרת אינגבר. "שלחנו גם הודעות אישיות וגם הודעות בקבוצות השונות - הורי ילדי הכיתה, וואטסאפ משפחתי וגם בפייסבוק עם הפרטים על האירוע.

 

"גם לבלונים דאגנו מראש. בעלי ובתי הבכורה הכינו לנועם כתר בלונים לראש, עמוד בלונים, עיצבנו, סידרנו את החדר, רצינו שתהיה לו הפתעה". לדבריה, נועם התרגש מאוד וציפה ללייב, אך כשהגיע רגע השידור, נתקף בהלה קטנה. "שאלנו אותו אם ירצה לבטל, והצענו לו שנתחיל והוא יצטרף. כך היה הוא נהנה מאוד מהחוויה".

 

חוגגים לנועם:

 

 

אבל החגיגות לא הסתיימו בפייסבוק - "בסיום המסיבה שמרנו על המנהג הקבוע שלנו להפריח בלוני הליום לשמיים. הורי גרים מולנו, ובגלל המצב לא הגיעו לחגוג איתנו. יצאנו לחצר ביתם כדי שייקחו חלק בטקס, הם מחאו כפיים, סבא שרק שריקת יום הולדת ומיד אחרי, דאגנו לשלוח עוגטעימה, תוך כדי שמירת מרחק וללא מגע. זו הייתה חוויה מיוחדת ומרגשת". 

 

משחקים של פעם

עלמה בת השבע מהיישוב צור יצחק קמה לבוקר של יום הולדת עם בלונים, שירים וקישוטים בבית, שהיו מיועדים למסיבת כיתה שבוטלה. "היא מאוד אוהבת את הספר 'איזדורה מון', וביקשה שנכין הפתעה עם הדמות", משתף אביה, ארז כץ.

 

"אשתי עשתה סדנת שוקולד בבית, אפתה חלות ועשינו יום הולדת בסגנון ליל כל הקדושים. הילדים קישטו בעצמם באמצעות זילוף את העוגה והוסיפו קישוטים. בנוסף, הכנו הפעלות בסגנון משחקים של פעם - נשיפה בקשית על צמר גפן, נשיאת ביצה ברחבי הבית והשחלה של נר לקופסת קרטון ממוחזרת.

 

"פנינו להורי הכיתה שיישלחו ברכות מצולמות וכולם שיתפו פעולה. בזכות האפשרות לקבל משלוח הביתה, יכולנו לתאם הגעה של מתנות, כביכול מהמשפחה, וזה הוסיף לתחושה הטובה".

 

עלמה ביום הולדת בסגנון ליל כל הקדושים (צילום: אלבום פרטי)
עלמה ביום הולדת בסגנון ליל כל הקדושים(צילום: אלבום פרטי)

שיחת זום עם ילדי הגן

ליה בת הארבע מירושלים החלה השנה גן עירייה, ולדברי אמה, ציפתה מאוד למסיבת יום ההולדת שלה אחרי שראתה את המסיבות של החברים מהגן. "הכל כבר היה מוכן, תכננו פעילות להעביר בגן שהתבטלה בגלל הקורונה. חשבנו שנחגוג בבית, אך לבסוף הבנו שגם לא נוכל לחגוג עם המשפחה בבית", מספרת אמה, סווטה עיני.

 

מה עשיתם?

"התחלנו בחיפושים אחרי חנויות צעצועים, חיפשנו איפה אפשר להזמין דפי טרנספר (אמצעות דפים אלו ניתן להדפיס באיכות תמונה על גבי - ע.א) כדי לשדרג את העוגות, מסתבר שיש חנויות שעושות משלוחים. לליה יש אח בן שנתיים שחוגג סמוך אליה, הזמנו מתנות לשניהם. מתנות שאני יודעת שיאהבו. המשלוח הגיע באותו יום. גם המשפחה של בעלי הפתיעה במשלוח מתנות לשניהם, עם בלון הליום ענק, הם היו בעננים".

 

יום הולדת (צילום: אלבום פרטי)
ליה חוגגת בבית (צילום: אלבום פרטי)

ליה קמה לבוקר יום הולדת לבית מקושט, שיחת זום משפחתית ופתיחת מתנות משותפת. "בערב עשינו שיחת זום עם ילדי הגן, ואפילו מפעילת חוג המוזיקה הצטרפה", מספרת אמה. "היא ניגנה בגיטרה שירי יום הולדת לכל הילדים והיה מוצלח".

 

איך היא הגיבה?

"היא הייתה מאושרת עד הגג. היא התרגשה מהשיחה עם ילדי הגן, מהשירים ורקדה יחד עם הילדים בשיחת זום. אני חושבת שעשינו את המיטב במצב הזה. אפשר להיערך מראש, להעניק תשומת לב בעזרת הפרטים הקטנים, להשתמש במנהגים של הגן ולזכור שהכי חשוב שאנחנו בריאים".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
ליה חוגגת דרך המסכים
צילום: אלבום פרטי
מומלצים