שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

הגבלות על אזורים בארץ | התקנות החדשות שתאשר הממשלה

הממשלה תאשר הערב תקנות לשעת חירום חדשות שיאפשרו להכריז על אזורים מוגבלים. בהמלצת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, האזור הראשון יהיה בני ברק. סגר גם על קריית יערים. תושבים יורשו לצאת רק לטיפול רפואי ולהלוויה של קרוב מדרגה ראשונה. 6,857 חלו בקורונה בארץ

 

שוטרים ליד ישיבה בבני ברק (צילום: AFP)
שוטרים אוכפים ההנחיות(צילום: AFP)
 

המאבק בקורונה - הגבלות נוספות בדרך: הערב (חמישי) צפויה הממשלה לאשר תקנות לשעת חירום שלפיהן תהיה רשאית להכריז על הגבלת כניסה ויציאה מאזור מסוים, במקרה של התפשטות קורונה. במסגרת התקנות החדשות, ייקבע כי במקרים בהם התפשט נגיף הקורונה בהיקף נרחב באזור מסוים בישראל, הממשלה תהיה רשאית להכריז על אזור זה כאזור מוגבל - ובלבד שתתקיים אספקה נאותה של מצרכים ושירותים חיוניים בתוך האזור. השר לביטחון פנים גלעד ארדן הציע שבני ברק תהיה המוקד הראשון. בינתיים, עלה מספר החולים בקורונה בארץ ל-6,857. 108 חולים מאושפזים במצב קשה, מהם 87 מונשמים. מספר המחלימים זינק היום ב-75 והוא עומד על 338.

 

תקנות לשעת חירום - "אזור מוגבל"

התקנות שצפויה לאשר הממשלה

 

מדובר בהכרזה שתהיה תקפה לשבוע אך ניתן יהיה להאריכה בחמישה ימים בכל פעם עד ל-21 יום בסך הכול. מעבר לכך יידרש אישור הוועדה לענייני קורונה בכנסת. כמו כן, מוצע כי אם יחדלו להתקיים הנסיבות המצדיקות את ההכרזה על אזור מוגבל - תודיע הממשלה על כך מיידית.

 

בתוך כך, המועצה המקומית בקריית יערים (טלזסטון) הודיעה הערב על סגר חלקי שיחל בבוקר: מ-06:00 תותר הכניסה ליישוב רק לתושבים בהצגת תעודת זהות ולספקים מורשים.

 

  ()

  ()

 
כמו כן תאשר הממשלה אזרח שיחזור מחו"ל ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה. עם הגעתו של אזרח מחו"ל לישראל יידרש כל אדם לעבור לבידוד מטעם המדינה אלא אם הצליח להוכיח כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד בביתו או במקום אחר העומד לרשותו - העומד בקריטריונים שנקבעו. כמו כן, אזרח שיחזור מחו"ל ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה למשך עשרה ימים עד להשלמת 14 ימים. עם זאת, תקנה זו לא תחול אם יתברר שאין מקומות פנויים במקום לבידוד מטעם המדינה.
 

בנוסף, רופא מחוזי או רופא ראשי של קופת חולים רשאי להורות לאדם המצוי בבידוד שאינו חוזר כי ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה אם מצא כי לא ניתן לקיים תנאי הבידוד בבית מגוריו של אותו אדם - או במקום אחר העומד לרשותו. ניתן להגיש ערר על ההחלטה תוך שני ימי עבודה בעתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים.

 

 

כמו כן, המדינה תספק למי שמצוי בבידוד במקום לבידוד מטעמה מזון ומוצרי ניקיון. חוזר אשר הפר את ההוראה לשהות במקום בידוד מטעם המדינה, או אדם המצוי בבידוד שאינו חוזר והפר את הוראת הרופא המוסמך לשהות בבידוד במקום בידוד מטעם המדינה - דינו 6 חודשי מאסר או קנס כספי בסך 5,000 שקל.

 

לשם אכיפת התקנות יהיו נתונות לנציגי הרשויות הסמכויות הנדרשות. כלומר, אם סירב אדם למלא אחר ההוראות, רשאי שוטר - לאחר שהסביר לאדם את הצורך בשהייה במקום בידוד מטעם המדינה לשם מניעת התפשטות המחלה ואת משמעות סירובו - לעשות שימוש בכוח סביר לשם העברתו למקום בידוד מטעם המדינה. מי שסירב לדרישת הזדהות ייחשב כמי שסירב למלא אחר הוראותיהם. תוקפן של תקנות אלה לעשרה ימים. 

 

  

"מספר החולים הקשים בעלייה, ייתכן שלא נוכל לתת מענה רפואי"

בדברי ההסבר לתקנות שיאושרו ביחס להכנסת אנשים לבידוד בכפייה, כי אם קצב התחלואה ימשיך לעלות, הדבר יעמיס באופן משמעותי על מערכת הבריאות, לרבות עומס הנובע מהגדלת מספר הבדיקות הנערכות לנדבקים, בטיפול במרפאות ובקהילה, באשפוז (לרבות אשפוז בטיפול נמרץ), וכל זאת עד כדי חוסר יכולת לתת מענה לחולים בעתיד הקרוב מאוד".

 

נציין כי כבר בימים האחרונים מספר החולים בישראל במצב קשה הדורשים הנשמה מלאכותית (כ-80) ממשיך לעלות, דבר שמעמיס כבר עתה על מערכת האשפוז בבתי חולים ויכול להביא עד לחוסר יכולת לתת מענה רפואי", נאמר.

 

עוד נכתב, כי "מהנתונים הקיימים ברשותנו עולה כי לנוכח ההתפשטות המהירה של הנגיף בעולם, רבים מהחוזרים מחו"ל (כעשרות אחוזים מבין החוזרים) נשאים של הנגיף. מהנתונים שהצטברו עד כה עולה כי רבים שחזרו מחו"ל בשבועות האחרונים הפרו את תנאי הבידוד, או שלא הקפידו עליהם באופן מיטבי, על אף הוראות משרד הבריאות".

 

בנוסף, רבים מנשאי הנגיף לא יפתחו תסמינים קליניים כלל ועלולים להדביק אנשים רבים בקהילה. כדי למנוע הדבקות אלו חייבים להתקיים תנאי בידוד הולמים שיבוצעו בקפדנות רבה. על מנת לעצור את המשך שרשראות ההדבקה ולמנוע קריסה של מערכת הבריאות בישראל, יש להקפיד על תנאי הבידוד באופן הדוק. על כן, מוצע כי המדינה תעמיד מתקני בידוד מרוכזים (מלונות ואכסניות) בהם ישהו חוזרים מחו"ל שאין להם תנאים אופטימליים לבידוד בקהילה.


פורסם לראשונה 02/04/2020 18:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שוטרים במשימת אכיפה בבני ברק
צילום: AFP
מומלצים