שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

אין יציאה מבני ברק: עשרות מחסומים הוצבו

יותר מאלף שוטרים נפרסו, אלו המספרים שהובילו לתקנת "האזור המוגבל": בבני ברק מספר הנדבקים עלה ב-337% תוך פחות משבוע, גם בבית שמש, אלעד ומודיעין עילית זינוק של יותר מפי 2. בת"א - עלייה מתונה בהרבה. זעם בר"ג, שם תוקם מפקדה לחיילים שיפעלו בבני ברק: "יביאו קורונה לשיכון"

בני ברק נסגרת, והמספרים מסבירים היטב מדוע: לאחר אישור תקנות "האזורים המוגבלים" ובעקבות זינוק נוסף במספר החולים בעיר, הוצבו מהבוקר (יום שישי) עשרות מחסומי דרכים בכל הכניסות לעיר והיציאות ממנה. כוחות משטרה רבים בהיקף העולה על אלף שוטרים הגיעו לכניסות לעיר, והם מסתייעים ברחפנים ובתצפיות לשליטה ולאיתור חריגים. הבוקר עלה מספר קורבנות נגיף הקורונה בישראל ל-37, לאחר שהמרכז הרפואי שיבא מסר כי מטופל בן 71 שסבל ממחלות רקע משמעותיות נפטר במחלקה לטיפול בחולי קורונה.

 

המחסומים הוצבו בבני ברק לאחר שאמש אישרה המשטרה את התקנות לשעת חירום המאפשרות לה להכריז על הגבלת כניסה ויציאה מיישובים ומשכונות כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. היישוב הראשון שהוכרז במסגרת זו הוא בני ברק והיישובים הבאים שיוגבלו הם אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית ובית שמש.

 

 

 
מחסומים בכניסה לבני ברק (צילום: דוברות המשטרה)
מחסומים בכניסה לבני ברק(צילום: דוברות המשטרה)

תושבי בני ברק אינם יכולים לצאת מהעיר למעט יציאה לטיפול רפואי, הלוויה של קרוב מדרגה ראשונה או הליך משפטי. הממשלה תדאג לאספקת מצרכי מזון ולשירותים הכרחיים לבני ברק. בדיון נאמר כי קצב הנדבקים היומי בעיר עומד על כ-15 אחוזים ועד שתחל הוצאת החולים לבידוד יהיו בבני ברק כ-2,000 חולים.

 

ואכן, המספרים מראים היטב את מהירות התפשטות הנגיף בערים החרדיות. כבר לפני שבוע הייתה בני ברק במקום השני ברשימת התושבים הנדבקים בקורונה. אז מספרם היה 267, לעומת 352 תושבי ירושלים שנדבקו ו-211 תושבי תל אביב שאובחנו כחולים. בני ברק עדיין במקום השני, אבל השינוי מבהיר היטב מה השתנה. על פי הנתונים אתמול, בבני ברק כבר 900 נדבקים, כמעט כמו בירושלים (916) וכמעט פי 3 יותר מבתל אביב (324).

 

 

 
חיילים בבני ברק עומדים צמוד (צילום: הבני ברקים)
הכוחות צמודים זה לזה בבני ברק(צילום: הבני ברקים)

למעשה, בפחות משבוע זינק מספר הנדבקים בבני ברק בלא פחות מ-337%. זאת, לעומת עלייה של 260% בירושלים ורק 153% בתל אביב. אבל בני ברק, כאמור, היא אמנם העיר הראשונה שהוכרזה כ"אזור מוגבל", אך היא לא צפויה להיות היחידה. באלעד כבר 106 חולים לעומת 43 ביום שישי שעבר, עלייה של 246%. אתמול החליטו בעיר על סגירת הכניסה החדשה מצפון-מזרח העיר. הכניסה תתאפשר רק מכביש 444 כדי לאפשר פיקוח הדוק יותר על הכניסות והיציאות.

 

מוקדים חרדיים נוספים שבהם נרשמה עלייה ניכרת בשבוע האחרון במספר הנדבקים בנגיף וייתכן כי יוכרזו כ"אזורים מוגבלים" הם בית שמש - 106 חולים לעומת 37 בשבוע שעבר (286%), מודיעין עילית (70 חולים לעומת 19 בשבוע שעבר, עלייה של 368%) וביתר עילית (50 לעומת 25, פי 2). בקריית יערים, שם נידונה אפשרות של סגר לפני כשבועיים, מספר החולים המאובחנים עלה בשיעור מתון בהרבה - מ-30 בשבוע שעבר ל-32 אתמול.  

 

בדיון אתמול בממשלה לא הוזכרה שכונת מאה שערים בירושלים, אם כי התקנות יחולו גם על אזורים ספציפיים ולא רק על ערים שלמות. ההכרזה על יישוב או שכונה כאזור מוגבל תקפה לשבוע אך ניתן להאריכה בחמישה ימים בכל פעם עד ל-21 יום בסך הכול. מעבר לכך יידרש אישור הוועדה לענייני קורונה בכנסת. 

  

בפוסט שהעלה לדף הפייסבוק שלו הודיע ראש העיר רמת גן כרמל שאמה-הכהן על כך שכבר הבוקר יגיעו לבני ברק יותר מ-500 חיילים שיתמקמו בעיר לצורך סיוע לתושבי בני ברק, בהם לוחמי יחידת קומנדו. "הצבא יפרוס שתי מפקדות, אחת מהן באצטדיון רמת גן", הסביר שאמה-הכהן. "מפקדה אחת תעסוק במבצעים הלוגיסטיים והשנייה במימוש ואכיפת ההסגר. תודה לממשלת ישראל על ההחלטה חסרת התקדים".

תושבי שכונת ותיקים ברמת גן כועסים על פריסת החיילים ()
תושבי שכונת ותיקים ברמת גן כועסים על פריסת החיילים

תושבי שכונת ותיקים ברמת גן כועסים על פריסת החיילים ()

תושבי שכונת ותיקים ברמת גן כועסים על פריסת החיילים ()
תושבי שכונת ותיקים ברמת גן כועסים על פריסת החיילים

בהמשך אמר שאמה-הכהן כי המפקדה השנייה תמוקם בתיכון אוהל שם בשיכון ותיקים בעיר, דבר שעורר את זעמם של התושבים. "תושבי השכונה נדהמו לשמוע כי יוקמו שתי מפקדות באותו אזור. חמור מכך, אחת מהן בלב שכונת המגורים שלנו בבית הספר אוהל שם", כתבו לראש העיר. "מדובר בשכונה צפופה שממוצע הגילאים בה מבוגר, דבר שמגביר את סיכון חייהם של התושבים. אין לנו ספק שעבודתם של החיילים ברוכה, אך אחרי שיפעלו בעיר מוכת קורונה הם יחזרו לשכונת מגורים צפופה, יפגשו תושבים ועלולים להביא את בני ברק לתוך השיכון".

 

התושבים הציעו חלופות אחרות לחיילים, בהן מתחם "דן דיזיין" ואזור התעשייה, אוניברסיטת בר אילן והחניון שלידה, שאינם אזורי מגורים והקמת מפקדה בהם אינה מסכנת תושבים. "אין בכוונתנו לעבור על החלטה זאת לסדר היום, אין בכוונתנו לשתוק בעת שהנכם מסכנים את בריאות תושבי השכונה. הטענה שזו החלטה של פיקוד העורף לא מצדיקה את הסיטואציה. גם פיקוד העורף מקבל אישור לפני ביצוע ולכן מי שאישר ברשות את הפעולה הזו בתוך השכונה שיפעל במיידי לביטול ההחלטה. מיקום של מפקדה, באחד האזורים הבודדים שבו ניתן לתושבי השכונה להסתובב במרחק של 100 מטרים מביתם ולנשום אוויר, לא יאפשר את מעט המרחב הנדרש בשכונה הקטנה הזו".

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
מחסומים בכניסה לבני ברק
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים