שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

"דואג לאימא, שלא תידבק": משבר הקורונה של ילדי צוותי הרפואה

ילדיהם של צוותי הרפואה רגילים שאמא או אבא לא נמצאים הרבה בבית, אבל בימים אלה חלקם חוששים יותר: "לא רוצה שאימא תלך לבית חולים"

 

 

צוותי הרפואה נאבקים בנגיף הקורונה בבתי החולים, באחד המשברים הקשים ביותר שידעה מערכת הבריאות בישראל. ילדיהם כבר רגילים לכך שאמא או אבא לא נמצאים בבית שעות ארוכות, אך חלקם מודים שבימים אלו הם דואגים וחוששים יותר.

 

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

 

דניאל בת הארבע, בתו של ד"ר יונתן גופר, מתמחה ברפואת ילדים, סיפרה שהיא מפחדת כשאבא הולך לעבודה. "אני דואגת לאבא שהוא יידבק", היא אמרה. "אמא לא הולכת לעבודה ואבא כן, בגלל הקורונה". ד"ר גופר הסביר לבתו על חשיבות השמירה על היגיינה ולמה אי אפשר לבקר את סבתא וסבא. "היא מבינה שיש וירוס והוא עושה חום ולא נעים ובגלל זה אנחנו לא יוצאים מהבית. אני לא חושב שהיא יכולה להבין את המחשבה שאנשים יכולים למות", הוא אמר.

ד
ד"ר גופר במחלקה, ועם המשפחה. "אני דואגת לאבא שיידבק"

ד"ר ריי ביטון, רופאה מתמחה ויו"ר ארגון המתמחים "מרשם", סיפרה שהרגע הקשה ביותר ביום הוא כשהיא חוזרת מבית החולים ונאלצת לעצור את בנותיה שרצות לחבק אותה. "אני אומרת 'לא לחבק את אמא!' ומיד נכנסת להתנקות, שמה את הבגדים בכביסה, כדי לא לסכן אותן", היא הסבירה.

 

אייר, אחת מבנותיה של ד"ר ביטון, הסבירה מה הסיבה לכך: "כי היא נגעה בחולה שיש לו קורונה, אמא מטפלת בכולם". ד"ר ביטון אמרה שהחשש להדביק את בעלה והילדות תמיד קיים. "אנחנו עובדים במיגון מינימלי, זה מפחיד כשאנחנו שומעים סיפורים על ילדים ותינוקות שחלו בקורונה, זה תמיד משפיע על השקט הנפשי".

ד
ד"ר ריי ביטון והילדים. "אמא מטפלת בכולם"

היא הוסיפה שהיא לא משכיבה את הילדות לישון ובדרך כלל גם לא נמצאת שם כשהן קמות. "אני רוצה להיות יותר עם אמא", אמרה אייר. "לא רוצה שהיא תלך לבית חולים". כשהילדות שואלות על המגפה, ביטון מספרת להן בעדינות מבלי לגרום להן לחרדה. "אם לא שוטפים ידיים בסבון יש קורונה", אמרה אייר וצחקה במבוכה.

 

זהר בר קמה נוימן היא אחות בבית החולים דנה באיכילוב. ילדיה, הגר ואחיה התאום, חוגגים היום יום הולדת 17. הגר סיפרה שעם השנים התרגלה שאמא בבית החולים והשנה לא תוכל לחגוג איתה את יום ההולדת. "הורים אחרים יכולים לבקש חופש, אמא לא יכולה, היא עובדת מהבוקר ועד הערב", אמרה הגר.

זהר בר קמה נוימן וילדיה ()
בר קמה נוימן. "אני במין הכחשה"

הגר סיפרה שאמא לא מדברת הרבה על העבודה בבית החולים בימים אלה. "היא עובדת כבר עשר שנים במיון, בתקופה האחרונה בעיקר היא נתקלת בסטרס של הורים שמגיעים וכל הזמן אומרת לנו כמה חשוב להיות בני אדם לפני הכול", אמרה הגר. "אני במין הכחשה, שלא יקרה לה כלום. היא מספרת לנו שהיא מחליפה מסכות כל כמה זמן".

 

ד"ר נטע ויס, רופאה מתמחה בבית החולים דנה לילדים, אמרה שהיו לבניה הרבה שאלות על הקורונה והיא מנסה תמיד להרגיע אותם. "הם יודעים שאמא עובדת במחלקת ילדים ורוב חולי הקורונה הם לא ילדים", היא אמרה. ארז בן השבע אמר: "זו מחלה שהיא מאוד רעה למבוגרים".

דוקטור נטע ויס וילדיה ()
ד"ר ויס בעבודה ועם הילדים. "זה מצוין שהיא בעבודה, ככה בסוף לא יהיו חולים"

כשד"ר ויס שאלה את ארז ואת אחיו כפיר בן החמש מה דעתם על כך שאמא הולכת בימים אלה לעבוד בבית החולים, הם ענו: "זה מצוין, כי ככה בסוף לא יהיו חולים". ילדיה של ד"ר ויס הבחינו אחרי זמן מה שכל ההורים של הילדים האחרים נשארים איתם בבית ורק היא הולכת לעבודה. כפיר אמר עם מבט נבוך: "אני דואג שהיא לא תידבק במחלה".

 

ד"ר יואב הופמן הוא רופא במחלקה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי לגליל. בתו בת העשר יעל סיפרה על הימים שבהם היא נשארת בבית עם האחים הגדולים כשאבא בעבודה. "אני חושבת שצריך להתרחק מאנשים, בעיקר מסבא וסבתא כדי לא לסכן אותם", אמרה יעל.

ד
ד"ר יואב הומן וילדיו. "מקווה שהם לא דואגים"

לדבריה, בבית מקפידים על שימוש באלכוג'ל ורחיצת ידיים ודואגים ללוח זמנים שבו כל יום משחקים במשהו אחר כדי להעביר את הזמן כשאבא בבית החולים. "הסברנו להם שהכללים קצת משתנים ושהמחלה הזו לא מסוכנת לילדים למרות שגם הילדים יכולים לחלות בה", אמר ד"ר הופמן. "אני מקווה שהם לא דואגים בקשר אליי, אמרתי להם שאני צעיר ובריא ואין מה לדאוג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים