שתף קטע נבחר

ברחוב של ליצמן, בניגוד להנחיות: מתפללים בבית כנסת

בבית כנסת "בית ישראל", שבו מתפלל לעתים שר הבריאות שנדבק ושבו שהה חולה קורונה, עולם כמנהגו נוהג: צלם ynet תיעד עשרות במקום, בהם ילדים, חלקם משתעלים. "זו רדיפת היהדות", אמר אחד מהם על ההנחיות. ירושלים בראש מספר הנדבקים - ואין כלל הגבלות על השכונות החרדיות

  

 

אין גבול להפקרות: כבר לפני תשעה ימים אושרו ההנחיות שלפיהן כל בתי הכנסת צריכים לסגור את שעריהם עקב התפשטות נגיף הקורונה. אבל בבית הכנסת "בית ישראל" בירושלים, ברחוב שבו מתגורר שר הבריאות יעקב ליצמן שחלה בקורונה, עולם כמנהגו נוהג.

 

גם היום בצהריים (יום ו'), לאחר שנודע כי מתפללים בבית הכנסת שבשכונת עזרת נחשפו לנשא קורונה מאומת - אולי ליצמן, המתגורר במרחק כמה בניינים משם ומתפלל שם מעת לעת - והם מחויבים לשהות בבידוד, השתתפו עשרות גברים וילדים בתפילת מנחה ציבורית במקום. זאת, בניגוד מוחלט להנחיות הממשלה למניעת התפשטות הקורונה.

 

הנהלת בית הכנסת, מצידה, הודיעה כבר לפני כמה ימים כי המקום יינעל עד להודעה חדשה - אך כמה חרדים מהפלגים הקיצוניים שסירבו להשלים עם הפסקת התפילות בציבור פרצו אליו, ומאז הם מקיימים בו מניינים. תלונה הוגשה למשטרה.

בית כנסת בית ישראל ()
בית כנסת "בית ישראל". ליצמן גר באותו רחוב

בית כנסת בית ישראל ()
מתפללים בתוך בית הכנסת

צלם ynet תיעד את הפעילות האסורה בבית הכנסת, חמישה ימים לאחר שנאסר על מתפללים להתקהל אף בשטח פתוח, ולמרות הוראה מפורשת של מנהיגי הציבור הדתי והחרדי כי על כל אדם להתפלל ביחידות בביתו. ההפרות, כך מתברר כעת, אינן עוד נחלת הפלגים הקיצוניים במגזר בלבד, אלא מתרחשות גם בריכוזי הזרם המרכזי.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, כבר 1,132 איש נדבקו בקורונה בירושלים - אך אין כלל הנחיות חריגות לגבי העיר, ובמיוחד לגבי השכונות החרדיות, ובני ברק היא היחידה שעליה הוטל סגר דה-פקטו. בשעות הצהריים עלה ל-39 מניין קורבנות הנגיף. בהלל יפה נקבע מותו של בן 75 שסבל ממחלות רקע ובבית החולים מאיר בכפר סבא נפטר בן 79. במהלך שעות הבוקר הובאה משפחתו מבידוד בית בסיוע אמבולנס להיות לצדו בשעותיו האחרונות.

 

גם בבני ברק עלה מספר הנדבקים ל-1061 איש, והיא שנייה ברשימה לירושלים. המשטרה חילקה שם עשרות דוחות בשתי ישיבות שפעלו אתמול. אחת מהן היא הישיבה המפורסמת "פוניבז'". אתמול לקראת השעה 14:00 אותרו יותר מ-20 בני אדם בבניין ישיבת הדגל הליטאית לאחר שהתכנסו והתפללו במקום בניגוד להנחיות. לאחר שסיימו תפילת עמידה הם עוכבו על ידי השוטרים וקיבלו דו"חות. בין המתפללים אותר חולה קורונה שהגיע להתפלל למרות שידע כי הוא חולה.

 

המניין נערך על ידי אחר הפלגים בישיבה המכונה "המחבלים" והיה והתקיים ללא אישור של נשיא הישיבה הרב אליעזר כהנמן.

 

"ברגע שרואים בן אדם עם טלית, ישר נותנים לו קנס"

בבית הכנסת "בית ישראל", שאמור בכלל להיות סגור, נראו עשרות נוכחים, ובהם ילדים. הם התפללו תפילת מנחה של יום שישי, והמקום נראה הומה אדם, אף שאפילו לא מדובר בתפילה המרכזית של היום. גם בתוך בית הכנסת לא נראה שהמתפללים שומרים על הנחיות "הריחוק החברתי", והם נראו קרובים למדי זה לזה. חלקם נשמעו משתעלים.

בית כנסת בית ישראל ()
בית הכנסת. עדיין פתוח, למרות ההנחיות

בית כנסת בית ישראל ()
בתוך בית הכנסת

אחד מהמתפללים התייחס לכך שהמקום פתוח על אף ההנחיות הברורות של משרד הבריאות: "זו רדיפה של היהדות. העקרונות של היהדות חשובים יותר מ-5,000 שקל. כסף בא, וכסף הולך, אבל העקרונות מעל הכול". לדבריו, "קניתי בסופרמרקט סמוך ושם לא אוכפים בכלל. אבל ברגע שרואים בן אדם עם טלית, ישר קופצים עליו ונותנים לו קנס". על פי נתוני משרד הבריאות, באותו בית כנסת נכח חולה קורונה מאומת הן ב-21 במרץ (בין 5:30 ל-7:30 בבוקר) והן ב-19 במרץ (בין 18:00 ל-20:00 בערב).

 

השר ליצמן עצמו משתתף בימים כתיקונם בתפילות המתקיימות בבית המדרש המרכזי של רבו, האדמו"ר מגור, ואולם לעתים הוא מעדיף את "בית ישראל" האינטימי והקרוב ביותר לביתו - במיוחד כאשר בגור סגרו את היכל התפילה הגדול בשל התפרצות הקורונה.

 

ככלל, דתיים וחרדים רבים מתפללים רק בשבת עם קהילתם הקבועה, ואילו בימות החול, שבהם התפילות קצרות יותר, הם עושים זאת בבית כנסת מזדמן סמוך לבית. על דרך משל, הדבר דומה לעריכת קניות גדולות ברשתות שיווק מרכזיות לעומת קניה קטנה הנערכת במכולת שכונתית.

 

 

הודעה על סגירת בית הכנסת
ההודעה על סגירת בית הכנסת

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי כל מי שהיה במגע עם השר ליצמן, שהוא ורעייתו נדבקו בנגיף, קיבל הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי. עם זאת, החקירה האפידמיולוגית שלו לא פורסמה בפומבי. היום התברר שגם ביום השבעת הכנסת ליצמן לא עבר בדיקת חום בכניסה למשכן. עקב חוק החסינות לא ניתן לחייב חברי כנסת לעבור בדיקה שכזו.

 

לפי הודעת משרד הבריאות, "החקירה האפידמיולוגית נוהלה על ידי מחוז ירושלים במשרד הבריאות והמפקחת האחות ליאורה וילנסקי. כלל המגעים קיבלו שיחה אישית והודעה אישית. כמו כן, בניגוד לדיווחים בתקשורת, בוצע איכון לטלפון האישי של השר, כפי שמתבצע כמעט לכל אזרח בישראל שנדבק. המקומות שבהם היה השר נכללו ברשימת המקומות שבהם היו חולים בקורונה והמגעים קיבלו הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי".

 

לאחר הפרסום לפיו ליצמן ורעייתו נדבקו, נכנסה לבידוד צמרת המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבדיקת הקורונה שלו יצאה תקינה, נכנס לבידוד עד יום רביעי הבא. גם ראש המוסד יוסי כהן נכנס לבידוד, וגם תוצאת הבדיקה שלו הייתה שלילית. גם צמרת משרד הבריאות בבידוד: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי וד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נכנס אף הוא לבידוד מאחר והשתתף בדיונים עם ליצמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתוך בית הכנסת "בית ישראל"
מומלצים