שתף קטע נבחר

חמאס מאותת על נכונות לעסקת שבויים

לפי מקורות שונים, המגעים הואצו לאור המשך משבר הקורונה ולאחר דברי סינוואר בשבוע שעבר ולפיהם בעזה "מוכנים לוויתורים". אם תתבצע עסקה שכזו, ייתכן שישוחררו אברה מנגיסטו או הישאם א-סייד. חמאס: "בוחנים את מידת רצינותה של ישראל להתמודד עם היוזמה"

חמאס מאותת בימים האחרונים כי הוא נכון לבצע עסקת חילופי שבויים עם ישראל לאור המשך משבר הקורונה. אין מדובר מבחינת חמאס על עסקת שבויים כוללת ומלאה, אלא על עסקה מוגבלת וחלקית. בחמאס מסרבים לכנות זאת עסקה ומגדירים זאת "יוזמה הומניטרית".

 

בארגון לא מציינים מה כוללת עסקה חלקית, אולם ניתן להניח כי מדובר ברצון שלו להגיע לשחרור של מי משני האזרחים המוחזקים על ידי הארגון – אברה מנגיסטו או הישאם א-סייד. זאת, בתמורה לשחרור ישראלי של אסירים קשישים ונשים ובתמורה לסיוע רפואי לאור המשך התפשטות נגיף הקורונה.

הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו ()
"המגעים הואצו". הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו

נראה שהיוזמה והנכונות של חמאס לבצע מול ישראל עסקה מוגבלת, אינה כוללת את הדרישה הקודמת שהארגון דבק בה בשנים האחרונות ולפיה על ישראל לשחרר מהכלא את המחבלים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו על ידיה שוב. עד כה זה היה תנאי מקדים של חמאס לכניסה למשא ומתן. בישראל סירבו בתוקף לתנאי ומאז למעשה המגעים הוקפאו.

 

מי שאישר את נכונותו להתגמש היה מנהיג הארגון בעזה, יחיא סינוואר, בריאיון שהתקיים עמו ביום חמישי. "אנחנו מוכנים לעשות ויתורים חלקיים בנושא השבויים המוחזקים אצלנו בתמורה לשחרור ישראלי של אסירים מבוגרים, חולים ואסירות כמחווה הומניטארית לאור משבר הקורונה" אמר. סינוואר הרבה במהלך הריאיון עימו לפנות ישירות לשר הביטחון, נפתלי בנט. יש מי שסבור כי מדובר בניסיון העברת מסר ברור לישראל.

מקימים מרכז בידוד קורונה רצועת עזה מנהיג חמאס יחיא סינוואר ()
"מוכנים לוויתורים בתמורה לשחרור אסירים מבוגרים או חולים". סינוואר

  (צילום: EPA)
הקורונה בעזה(צילום: EPA)

מסתבר שזו אינה הפעם הראשונה שבה העלה חמאס בימים האחרונים את האפשרות הזאת. לפני כשבועיים, כשמשבר הקורונה כבר תפס את כל תשומת הלב העולמית, אמר מחזיק תיק האסירים בחמאס, מוסא דודין, כי ארגונו הציע לישראל הסכם מסגרת שיסדיר את דרך המו"מ לעסקת חילופי שבויים אך בנימין נתניהו התנגד לכך.

 

"אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן החל ממחר להגעה לעסקת חילופי שבויים", הבהיר אז דודין.

 

על פי מקורות שונים, מי שמוביל ומתווך במגעים בין הצדדים הוא המודיעין המצרי. אותם מקורות מסרו שהמגעים הואצו אחרי הריאיון והמסר שהעביר סינוואר בשבוע שעבר. העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד פרסם הבוקר כי ישראל התייעצה עם מצרים בשאלה האם ניתן לנהל משא ומתן על עסקת שבויים בתמורה למזון וסיוע רפואי לאור משבר הקורונה, כמו גם אפשרות עקרונית לשחרור אסירים קשישים ונשים מבתי הכלא.

 

אחרי הצהרתו של סינוואר פרסם חמאס ביום שישי הודעה רשמית, אותה הוא מכנה "יוזמה". "יש באפשרותנו להגיע לויתורים חלקיים בנוגע לחיילים הישראלים השבויים ומוחזקים על ידי הארגון, בתמורה לשחרור של האסירים הפלסטינים המבוגרים, החולים, הנשים והילדים, במסגרת יוזמה הומניטארית בצל משבר הקורונה. היוזמה הזאת מעמידה את ישראל מול ניסיון חדש שיוכיח את מידת רצינותה בהתמודדות עם ערכי הצדק וההומניטאריות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים