שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נושמים לרווחה: כך נראית מהחלל הירידה בזיהום

  בישראל נרשמה ירידה של 40% בריכוזי החנקן הדו-חמצני מאז החלו ההגבלות בשל התפשטות נגיף הקורונה. צפו במפות שצולמו מלוויין

  חלק גדול מכלי הרכב נשארים בחניה בשל ההגבלות שהוטלו עקב התפשטות נגיף הקורונה, והתוצאות נראות מהחלל: המשרד להגנת הסביבה בדק את ריכוזי החנקן הדו-חמצני (NO2), כפי שנמדדו מהחלל על-ידי חיישן קופרניקוס סנטינל P5 (Copernicus Sentinel-5 Precursor) של סוכנות החלל האירופית. הבדיקה מראה ירידה בריכוזי NO2 מעל ישראל מאז תחילת התפשטות נגיף קורונה, שהובילה להאטת הפעילות במשק ובתחבורה. ירידה זו באה לידי ביטוי גם בתחנות הניטור של מערך ניטור אוויר ארצי (מנ"א) של המשרד להגנת הסביבה, הפזורות ברחבי הארץ.

   

  השינוי ברמות זיהום האוויר (צילום: קופרניקוס סניטל)
  השינוי ברמות זיהום האוויר(צילום: קופרניקוס סניטל)

   

  הערכים הממוצעים המוצגים במפות מושפעים משילוב של התנאים המטאורולוגיים ופליטות מזהמי האוויר, כמו גם מכיסוי העננות בזמן מעבר הלוויין מעל ישראל. המפות מייצגות את סך מולקולות החנקן הדו-חמצני בין הקרקע לגובה של 11 ק"מ, ומוצגות באותה סקלת צבעים, כאשר צבע כחול הוא "מעט זיהום" וצבע אדום הוא "הרבה זיהום". מכיוון שהחנקן הדו-חמצני נפלט בעיקר כתוצאה מפעילות אנושית בפני הקרקע, ניתן להניח כי המפות מייצגות את התפלגות הריכוזים סמוך לפני הקרקע.

   

  בחינת ריכוזי ה- NO2 מחזקת את תוצאות המדידות שביצע המשרד להגנת הסביבה באמצעות מערך ניטור מזהמי האוויר בישראל, שמהן עולה כי נרשמה הפחתה של כ-40% בריכוזים בתקופה האחרונה בהשוואה לתקופה הממוצעת.

   

   

  נתיבי איילון (צילום: ניצן דרור )
  נתיבי איילון אחרי ההגבלות(צילום: ניצן דרור )

   

  את הבדיקה של מדידות הלוויין ביצע ד"ר אילן לוי מהמערך הארצי לניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה. מפות הריכוזים חושבו בסיוע ד"ר רון דרורי, ואת הניתוח המטאורולוגי ביצע חזאי איכות אוויר של המשרד, איתן מאז"ה.

   

  מומחי המשרד מסבירים כי יתרון בולט של הלוויין לעומת תחנות הניטור הקרקעיות במערך מנ"א, הוא היכולת לבחון את כל המרחב בו-זמנית. מומחי המשרד חישבו את ממוצע נתוני הלוויין בחלונות זמן של חודש (מרץ 2020 לעומת מרץ 2019), שלושה שבועות (בחודשים ינואר-מרץ 2020) ושבוע (בחודש מרץ 2020).

   

  "ניתן להבחין בירידה בריכוזים לא רק מעל לאזורים שבהם אוכלוסייה צפופה ותנועה רבה של כלי-רכב, אלא גם באזורים שבהם האוכלוסייה דלילה יחסית וגם היקף התחבורה", אומרים במשרד להגנת הסביבה. כך, למשל, ניתן להבחין בירידה ברורה בריכוזים שמעל לרמת הגולן, לגליל, לשדרת ההר ולצפון הנגב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קופרניקוס סניטל
  משמאל - תחילת מרץ, מימין - סוף החודש
  צילום: קופרניקוס סניטל
  מומלצים