שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

ראש העיר ירושלים: "נבודד את החולים מהשכונות ונפנה אותם לבתי מלון"

ברקע העלייה במספר נשאי הנגיף קורונה באזורים החרדיים בבירה, גילה ראש העיר משה ליאון בריאיון לאולפן ynet כי בשכונת רוממה יש הרבה יותר חולים מאשר במאה שערים. "הוצאת החולים לבתי מלון היא הפתרון היחידי"

 

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר הבוקר (יום א') כי על הרשויות לבודד את נשאי הנגיף קורונה מהשכונות החרדיות בעיר ולהעביר אותם לבתי מלון. "יש שם לא מעט חולי קורונה, וזה הפתרון היחידי כדי למגר את הנגיף", אמר ליאון בריאיון לאולפן ynet.

 

ברקע האפשרות שגם על שכונות בעירו יוחלט על הידוק הסגר כדי להתמודד עם התפרצות הנגיף, ציין ליאון כי "אנחנו מדברים על עיר שיש בה 930 אלף תושבים, כ-320 אלף חרדים וכ-300 אלף תושבים במזרח העיר. כשאנחנו מדברים על החרדים אי אפשר לעשות הכללה פה. רוב החרדים שומרים על ההנחיות ועושים הכול על מנת לעמוד בהנחיות כמו כל השכונות האחרות בירושלים".

 

"כמובן שיש מיעוט, כמו בשכונת מאה שערים, שצריך להגביר את האכיפה בה ושבהחלט כולם ישמרו על ההנחיות. לצורך כך יש גורמי אכיפה שעושים את העבודה ובעזרת השם יצליחו בנושא הזה".

עמדת
עמדת "היבדק וסע" במזרח ירושלים(צילום: AFP)

- יש סימנים להתפרצות לא מבוקרת בשכונות מזרח ירושלים.

"אני רוצה להזכיר שביום חמישי, לאחר בקשות חוזרות לפתוח מתחם 'דרייב אין' במזרח העיר, פתחנו את המתחם הזה. מהמידע שיש לי לא מדובר על התפרצות. חד-משמעית אין אצלי כזה מידע. מהבדיקות שבוצעו ב'דרייב אין' במזרח העיר עדיין לא קיבלנו את התשובות, אז אני לא יודע על סמך מה מדברים בנוגע להתפרצות שם".

 

- השר לביטחון הפנים ארדן אמר שבחלק מהמקרים באוכלוסייה הכללית יש אולי סיכוי לשחרור אחרי חול המועד. גם ירושלים תהיה שם?

"אני לא יודע להעריך מה יהיה אחרי פסח. אם המספרים ימשיכו לעלות כפי שעכשיו קורה בעיר בחלק מהשכונות - אז כמובן שבאותן שכונות אין סיבה לפתוח אותן. אבל ירושלים היא עיר גדולה, היא עיר שאפשר להחליט בה על שכונה כזאת או אחרת.

 

"הקמנו חמ"ל שכולל את קופות החולים ואת פיקוד העורף. כולנו יחד מנסים להוציא באופן מיידי את החולים שנמצאים בבתים, במיוחד בבתים צפופים, לבתי מלון, ועד אחרי פסח אני מקווה שיירדו המספרים".

ועידת ידיעות אחרונות  (צילום: אלכס קולומויסקי)
"עד אחרי פסח אני מקווה שיירדו המספרים". ליאון(צילום: אלכס קולומויסקי)

- יש מספיק מלונות בירושלים?

"יש מלונות. בירושלים יש את מספר החרדים הגדול ביותר במדינת ישראל. כרגע מספר החולים עומדעל בין 1,100 ל-1,200, ואם אני אוציא כמה מאות מהבתים שהם צפופים, אין לי ספק שאעשה צעד מאוד גדול למגר את הנגיף. כרגע מעמידים לרשותנו שני בתי מלון ואם נמלא אותם אז נדאג לעוד.

 

"כל מה שצריך זה לאכוף יותר את הסגר, אבל מעבר לכך זה לא מה שפותר את הבעיה. לפתור את הבעיה זה לבודד את החולים. השכונות כבר סגורות, ברגע שעשית סגר למעשה הקמת מדגרה משוכללת, כלומר אתה אומר לאנשים 'בואו תישארו בבתים, תדביקו את הילדים, במקרה הגרוע תדביקו את השכנים' ואז לא מיגרת את הנגיף".

 

- האם הציבור ישתף פעולה לדעתך?

"יהיה שיתוף פעולה מצד הציבור. לצורך כך אני לוקח את איתי את ראשי הקהילות החרדיות שיהיו יחד איתי בחמ"ל. כולם רוצים דבר אחד - כולם רוצים למגר את הנגיף הזה וכל אחד מבין אחרי כמה דקות של מחשבה שהפתרון למשבר זה על ידי בידוד החולים ולא ליצור מדגרות בשכונות. סגר פועל מצוין אבל אתה עושים עם החולים נשארים בבית ומדביקים את כולם?".

בית כנסת בית ישראל ()
בית הכנסת בית ישראל שבו נערכו תפילות בניגוד להנחיות

בנוגע לסוגיית העברת תוצאות בדיקות של נשאים לרשויות המקומיות, אמר ראש העיר ליאון: "לצערי, בעשרת הימים האחרונים התחננתי 'תנו לי את הרשימות של החולים'. אני בתור ראש עיר יודע מה לעשות עם החולים. בהתחלה סירבו לתת, אמרו 'צנעת הפרט'. סוף סוף קיבלתי ערימת ניירות שבהם יש את כל השמות.

 

"עבדנו בכל סוף השבוע להעלות את זה על מחשב כדי לחלק את כל החולים לפי שכונות. יהיה לי מאגר מידע שלא היה עד היום. אני הולך לטפל באנשים הללו, זו העבודה האמיתית. כשאומרים 'סגר' זה לדבר בסיסמאות, אני בעד סגר שיעשו כמה שרוצים אבל אני רוצה לפתור את הבעיה".

 

- מי כרגע השכונה הכי בעייתית בירושלים?

"אני לא אוהב לדבר בלשון של 'שכונה בעייתית'. השכונה שיש בה הכי הרבה חולים כרגע היא שכונת רוממה שבה מתגוררים 40 אלף איש. נכון לאמש היו בה 177 חולים, ולכן זאת השכונה הראשונה שאני הולך לטפל בה מבחינת בידוד חולים. המטרה שלי היא להקטין את החולים שנמצאים בשכונות".

 

- כמה חולים יש בשכונת מאה שערים?

"אין הרבה, בין עשרה ל-20. אבל זה לא רלוונטי. אחת הבעיות הקשות שלנו זה שאין מספיק בדיקות. הגדלי שני 'דרייב אינים' בירושלים, גם בקופות החולים בשכונת עצמן עודדתי את האנשים לעשות את הבדיקות. צריך להיזהר מלהגיד כמה חולים יש בכל שכונה. לכאורה אני אעודד ככה את זה שלא ישמרו על ההנחיות". 

 

- מתי תתחילו להוציא את החולים לבתי מלון?

"אני התחלתי לעבוד. החמ"ל עובד בעירייה בצורה יפה. הייתי מאוד רוצה שכבר היום נתחיל לפנות אנשים לבתי המלון, ואם לא אז מחר. אבל ישנם דברים שלא תלויים. אם לא יהיה הסכם עם בתי מלון אז כמובן שלא יהיה לאן לפנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש העיר ירושלים ליאון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים