שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

לפיד צריך להשתחרר מתדמית הדובון לא לא

מבחינה אסטרטגית, ייתכן שלפיד טעה בסירוב להיכנס לממשלה. את בנימין נתניהו הוא לא סילק, ולמערכת הבחירות הבאה הוא יגיע בלי השכפ"ץ הביטחוני

 

יאיר לפיד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יאיר לפיד(צילום: AFP)

בני גנץ, באמצעות "מקורבים", הסביר כך את הרקע לפרידה מיאיר לפיד: "אי אפשר לעשות איתו דבר, הוא דובון לא לא. הטיל וטו על הכול. חשב שהוא מנהל את כחול לבן". לפיד טען בתגובה שמעשהו של גנץ היא הפרת המילה לבוחרי כחול לבן שהובטח להם כי לא ישבו תחת ראש ממשלה עם כתב אישום. לפיד צדק, אבל אולי לא היה חכם.

 

 

יכול להיות שהוא פירק את המיזם המצליח של כחול לבן מהר מדי ושיחק במידה רבה לידיו של בנימין נתניהו. הוא הכיר היטב את גנץ וגבי אשכנזי. אלה בסך הכול חיפשו קריירה שנייה לאחר הרמטכ"לות שלהם, וכישלונם בתחום העסקי הוליד אצלם את הרעיון לפנות לפוליטיקה. ללא לפיד והמערכת הארגונית שהעמיד לרשותם, היו פושטים רגל במהירות גם בתחום הזה.

 

אבל גם לפיד היה זקוק להם באותה מידה. כאשר מכינים אסטרטגיה לגוף פוליטי עורכים טבלת חוזקות וחולשות של הדמות המובילה אותו. המטרה היא להדגיש את היתרונות של הפוליטיקאי ולתת תשובה למגרעותיו. החלק השני היה חשוב במיוחד לגבי לפיד, משום שכיוון מראשית דרכו לראשות הממשלה.

 

מדוע לפיד כל כך רוצה להיות ראש ממשלה? מתברר שהוא ראה עצמו כמיועד לכך עוד מראשית דרכו כאדם צעיר. פרופ' אריה נאור, שהיה מזכיר הממשלה של בגין, סיפר לי על שיחת מסדרון שהייתה לו עם טומי לפיד שכיהן אז כמנכ"ל רשות השידור. זה אמר בגאווה כי בנו יאיר, שהיה אז בתחילת שנות ה-20 שלו, יהיה ראש ממשלה.

 

אלו הן כמיהות מולדות שמחפשות הזדמנויות טובות. אליעזר יערי, שיהיה כתב הטלוויזיה של הערוץ הראשון, פגש את חברו נתניהו בארה"ב בתחילת שנות ה-30 שלו. יערי הציע לו להתמודד על תפקיד ראש עיריית ירושלים כשיחזור לארץ. לדבריו, נתניהו גיחך ואמר: "ראש עיריית ירושלים? אני הולך להיות ראש הממשלה".

 

יש כאלה שחולמים להיות שוטרים משום שהם אוהבים את קולות הסירנה במכוניתם. יש כאלה שחולמים להיות ראשי ממשלה משום שהם אוהבים את קולות הסירנה של השוטרים לפניהם ומאחוריהם.

 

בשם האב החל לפיד את המרוץ לתפקיד בבחירות 2013. יש לו את המראה הנכון והנוכחות הטלוויזיונית. למזלו הרע הוא פגש באותה נקודת זמן את נתניהו כראש הממשלה. זה הוטרד מן היכולות התקשורתיות הזהות שלהם והחליט למנות אותו לשר האוצר. לפיד התאים לתפקיד בערך כמו שיעקב ליצמן מתאים להיות שר הבריאות. יו"ר יש עתיד נתפש בדעת הקהל כמי שנכשל בתפקיד והוא נושא מאז את הגיבנת של מי שלא מסוגל לכהן בתפקידי ביצוע בכירים.

 

 

הקוקפיט של כחול לבן השלים את החסר במיצוב שלו - גם רקע ביטחוני של שלושה רמטכ"לים לשעבר וגם כאלה שהתנסו בניהול מערכות בכירות. גנץ ואשכנזי לא נחשבו דמויות אידיאולוגית, אבל סיפקו שני מרכיבים חשובים בשיווק פוליטי: חדשים ונקיים (לכן התאמץ נתניהו להדביק לגנץ את הסיפור של הממד החמישי). הם לא הספיקו כדי להרכיב ממשלה, אבל מנעו מנתניהו לעשות זאת.

 

ואז הגיע הרגע שבו התפרקה כחול לבן. האם לפיד היה יכול לנהוג אחרת? המצב במרץ 2020 היה שונה משתי מערכות הבחירות הקודמות שבהן סרב להקים ממשלה עם נתניהו. מגפת הקורונה התעצמה וכפי שקורה באירופה ובארה"ב, ישנה התלכדות סביב המנהיג. היכולת להדיח בעת הזו את נתניהו הייתה מנוגדת לעמדת מרבית דעת הקהל.

 

עדיין נותרה בעיית כתב האישום נגד נתניהו. כחול לבן נשבעה בדגלה כי ראש ממשלה לא יכול לכהן עם כתב אישום. זוהי תביעה מוצדקת, אבל ניתן היה להשיג אותה באופן מדורג: למנוע כל מצב שבו תהיה חקיקה אישית שמטרתה לחלץ נאשם ממשפט. לנתניהו היה נותר רק לחשב את קיצו לאחור ולעסוק באסטרטגית היציאה שלו מהפוליטיקה. המטרה הזו הייתה מושגת בוודאות באמצעות הצטרפותם של כל מרכיבי כחול לבן לממשלה.

 

חבירה כזו הייתה משאירה את כחול לבן שלמה ומונעת את הצטרפות חוסן לישראל לימין בתנאים פחות טובים. כחול לבן יכלה להמשיך כאלטרנטיבה רצינית של המרכז והשמאל בישראל.

 

כיום, עם הפיצול, לפיד חזר לאותה נקודה שלפני בחירות אפריל 2019. בלי ניסיון מעשי וללא גנרלים בעלי כוח משיכה. יעלון היה אמנם שר ביטחון ורמטכ"ל, אבל לא מצליח לייצר חום אנושי ונראה כמי שישן בלילה במקפיא של מקרר.

 

כראש האופוזיציה המיועד יוכל לפיד לתקוף את נתניהו על מחדלי מערכת הבריאות, במשמרת שלו, שאולי פגעו בדרך הטיפול בקורונה והגבירו את הנזק הכלכלי. הציבור יתרשם שלפיד הוא ראש אופוזיציה מצוין. השאלה היא אם יאמין שהיה יכול לטפל טוב יותר במשבר הזה כראש ממשלה, או שכל כישוריו מסתכמים בתפקיד דובון לא לא.

 

  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים