שתף קטע נבחר
צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מפקירים את החיילים לקורונה

בסיסי צבא הם מוקדים פוטנציאלים להתפרצות מחלות, ולכן החיילים שמטיילים פנימה והחוצה מצה"ל שוברים את הסגר ההדוק. זה כשל חמור

 

לוחמי הצנחנים וחטיבת הקומנדו מחלקים מנות מזון בבני ברק (צילום: דובר צה
חיילים בבני ברק, השבוע(צילום: דובר צה"ל)

היה מחמם לב לראות את חיילי צה"ל הצעירים עוסקים בחלוקת משלוחי מזון לתושבי בני ברק הנצורים, משימה לאומית ואנושית ראשונה במעלה. אבל בדרך למטרה הנעלה הזו, קשה להתעלם מהתחושה המעיקה שהצבא מזניח את הבטן הרכה שלו-עצמו במלחמה בקורונה.

 

 

שיתוף הפעולה בין הגופים האזרחיים והיחידות הצבאיות השונות שפועלות בתחום, מסיירת מטכ"ל ועד יחידה 8200, ממחיש את הצדדים היפים והמיוחדים של החברה הישראלית. אולם בתוך שגרת הסיוע המבורכת הזו נשמעים כל העת סיפורים מטרידים על התנהלות רשלנית החושפת את החיילים בבסיסים להדבקה. הפרות נוהלי הריחוק החברתי של ימי הקורונה תועדה בימים האחרונים בכל מקום: בבקו"ם, במחנות טירונים וביחידות הקרביות. הרמטכ"ל אביב כוכבי הזהיר כי אירועים כאלה יטופלו בצורה חריפה, אולם בפועל ההתנהלות הבעייתית הזו נמשכת.

 

מאז ומתמיד היוו בסיסי צה"ל מוקדים להתפרצויות של מחלות מידבקות. תנאי המגורים הצפופים והקרבה הבלתי אמצעית של מאות ולעיתים אלפי חיילים השוהים יחד שעות רבות מדי יום, הופכים את הבסיסים האלו לפגיעים ביותר. נגיף הקורונה המידבק מאוד, אם יגיע אליהם, צפוי לעשות בהם שמות.

 

בצדק עשה הרמטכ"ל כשהודיע כי החיילים הלוחמים בבסיסים הסגורים לא יוכלו לצאת הביתה במשך חודש, אולם הזנחת החיילים העורפיים, שמשרתים בבסיסים פתוחים, פוגעת בסגר האזרחי וחושפת אותם ואותנו, בני משפחותיהם, לסכנה קיומית. עשרות אלפי חיילים מטיילים כעת, באופן יומיומי, פנימה והחוצה מצה"ל, ושוברים את הסגר ההדוק שחל על כלל האוכלוסייה האזרחית. משחק הפינג-פונג הזה חייב להיפסק.

 

מדובר בכשל חמור ביותר, שמסכן את הישגי המדינה במלחמה בנגיף. כל המאמצים של כלל האוכלוסייה עלולים להיות לשווא, אם הצבא לא ישנה באופן מיידי את התנהלותו. בתקופה שבה כללי הריחוק החברתי שומרים עלינו מהדבקה, יותר מכל אמצעי אחר, צה"ל חייב לבחון מחדש את מדיניות ניהול כוח האדם שלו ולהחליט מיהם החיילים הנחוצים לו בתקופה הקרובה.

 

מי ששירותיו אינם חיוניים חייב להישאר בבית, מוגן מהדבקות ומהדבקה, בדיוק כמו כל שאר העובדים הלא חיוניים במשק.

 

בתדרוך האחרון שלו הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו "לא להכניס את הבת החיילת הביתה" לליל הסדר. הצעה תמוהה, בלשון המעטה. אף הורה לא ישאיר את ילדיו המשרתים בצה"ל מחוץ לבית כאשר הם חוזרים מהצבא, אולם ראוי היה שצה"ל לא יעמיד את המשפחות והחיילים בפני בחירה בלתי אפשרית - נטישת בני ובנות המשפחה המשרתים בצה"ל, או נטישת הכללים שנועדו להגן על חיינו.

 

  • שרית רוזנבלום היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
שרית רוזנבלום
צילום: דנה קופל
מומלצים