שתף קטע נבחר

הגדה בקצב שלכם: מיליוני יהודים יוכלו לחגוג סדר דיגיטלי

יזמים ישראלים יצרו ממשק שמתאים לכל פלטפורמות הווידאו - הגדה מעוצבת ופשוטה למחשב, שיכולה ללוות את השיחות המצולמות עם בני המשפחה המרוחקים. "מקווים שזה הפסח הראשון והאחרון בצורה הזו"

סדר לייב: ערב פסח הוא הזמן בו מיליוני משפחות יהודיות ברחבי העולם מתכנסות לערוך את ליל הסדר, אולם השנה בגלל התפרצות הקורונה והנחיות הריחוק החברתי, עבור רבים זה עלול להיות חג בודד מאוד. כדי להפוך את האירוע למשפחתי יותר, שני צעירים ישראלים, חברי קהילת המנהיגות תגלית אקסל (Excel) פיתחו את Seder.Live - ההגדה הדיגיטלית האינטראקטיבית הראשונה, שתאפשר לבני משפחה מרוחקים לקיים יחד ליל סדר כהלכתו ומנגישה את ההגדה לזום, סקייפ וכל לטפורמת ווידאו אפשרית.

סדר פסח ברשת sederlive.con ()
"מרתון עבודה של שבוע וחצי", מספרים היזמים
 

"אני גר בתל אביב והבנתי שלא אוכל להגיע השנה לסדר עם ההורים במושב", מספר עמוס מרון, שיחד עם חברו לקהילת תגלית אקסל נועם הוד פיתח את Seder.Live. "גם נועם קלט שאין לו אפילו הגדה בדירה, כי הוא אף פעם לא אירח שם סדר. באינטרנט יש רק טקסט פשוט להורדה, כי מי בכלל חשב להשתמש במחשב בערב החג? אז בגלל שהפעם אצל הרבה משפחות המחשב יהיה פתוח עם ההורים או סבא וסבתא בזום, חשבנו שיהיה ממש חיוני להנגיש את ההגדה גם בפורמט דיגיטלי".

 

עמוס ונועם יצרו, יחד עם איורים ועיצוב של האמנית שנה רוטר קופל ובשיתוף ארגון תגלית, הגדה מקוונת ומאוירת שמאפשרת קריאה אינטראקטיבית ואחידה. אב הסדר ינהל את הטקס וההגדה הדיגיטלית תעבור עמודים ותתעדכן אוטומטית אצל כל המשתתפים על פי הקצב שלו, כך שיהיה קשה לרמות ולקצר את הדרך לשולחן עורך. להגדה ניתן להתחבר ממחשב או טלפון נייד והיא זמינה בחינם, בעברית ובאנגלית, עבור כל היהודים בעולם.

 

"הבנו שיש לנו שבוע וחצי ונכנסנו למרתון של עבודה כדי להרים את הפרויקט", הוסיף מרון. "התבססנו על עיצוב הגדה מאוירת יפהפייה שיצרה שנה רוטר קופל ובנינו אותה בהתאמה למחשב הביתי וגם לטלפון. ברור לנו שאין תחליף למפגש פיזי ואנחנו מקווים שזה יהיה הפסח הראשון והאחרון שבו נצטרך לראות אחד את השני דרך מסך מחשב, אבל בינתיים אנחנו חושבים שההגדה הזו יכולה לעזור לנו להיות קצת יותר מחוברים, אם לא פיזית, אז לפחות דיגיטלית".

 

גידי מרק, מנכ"ל תגלית: "יזמות וחדשנות הן עוד דרך של תגלית לתרום למדינת ישראל ולעם היהודי. עמוס ונועם, יחד עם 750 אלף בוגרי תגלית, הם השגרירים הכי טובים שלנו בעולם. ליל הסדר השנה יהיה שונה מאוד, אבל אחת המשימות הגדולות שלנו היא לדאוג שאף אחד לא ירגיש לבד. כולי תקווה שנצלח גם את המשבר הזה חזקים יותר, חסינים יותר, ומאוחדים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים