שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

בדרך לממשלה: כחול לבן ויתרו על הריבונות, הליכוד על מינוי שופטים

לפי ההסכם המסתמן, נתניהו יתייעץ עם ממלא מקומו המיועד לגבי החלת הריבונות, אבל תוכנית כזו תוכל לצאת לפועל גם ללא הסכמתו. בכחול לבן אמרו כי בליכוד ויתרו מנגד על כל הדרישות בנוגע לוועדה למינוי שופטים. מסתמן: יריב לוין יהיה יו"ר הכנסת הבא

 

בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
נתניהו וגנץ(צילום: ערוץ הכנסת)

עוד צעד לקראת ממשלה: המפלגות הגדולות הגיעו להסכמה עקרונית בנושא הריבונות, הנושא האחרון שעדיין נותר במחלוקת - ולכחול לבן לא תהיה זכות וטו על החלת ריבונות. מנגד, אמרו בכחול לבן כי בליכוד ויתרו על כל הדרישות שהיו להם בנוגע לוועדה למינוי שופטים. על פי המסתמן, יריב לוין יהיה יו"ר הכנסת הבא.

 

לפי הגורמים בכחול לבן, יש סעיפים בעניין הריבונות שעדיין עובדים עליהם לכן הנושא לא נסגר סופית  בליכוד אמרו מנגד כי בהסכם המסתמן יש סעיף התגברות המאפשר לראש הממשלה להוציא לפועל החלת ריבונות גם בלי הסכמת כחול לבן.

 

גנץ רוצה "לדלג" על אנשי לפיד, אבל לא בטוח שהוא יכול

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס)
נתניהו וגנץ. כחול לבן ויתרו על וטו בנושא הריבונות, הליכוד על מינוי שופטים(צילום: רויטרס)

גורמים בליכוד אמרו כי על פי ההסכם שצפוי להיחתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו יתייעץ עם ממלא מקומו המיועד בני גנץ על מהלך שכזה, אבל אין התניה שדרושה לכך ההסכמה של גנץ. בכל מקרה יש מאמץ לסגור את הסעיף הזה עד הערב, ותיתכן חתימה סופית כבר ביממה הקרובה.

 

"אמרנו מהרגע הראשון שנצטרך להתפשר בעניין הריבונות, אבל לא נוותר בסנטימטר אחד בכל מה שקשור למערכת המשפט", אמרו בכירים בכחול לבן. גורמים במפלגה הוסיפו כי גבי אשכנזי מתנגד למתווה הריבונות שהוצע. בלשכתו סירבו להגיב. בתוך כך, אשכנזי הביע נכונות לוותר על תיק החוץ שיועד לו ולקחת תיק ביצועי כמו הבריאות או החינוך.

 

במקביל, גורם המעורה במשא ומתן אמר כי בליכוד ירדו מכל הדרישות שהציגו בנוגע לפעילות הוועדה למינוי שופטים. בהתחלה דרשו במפלגה וטו על מינוי שופטים וכן שהשופטים ימונו בהסכמה של שמונה מתוך תשעת חברי הוועדה. אפשרות נוספת שהוצגה על ידי הליכוד הייתה להציב שלושה נציגים מגוש הימין בוועדה ולבטל את נציג האופוזיציה.

 

עוד עולה מההסכם המסתמן כי נתניהו וגנץ יושבעו יחד, כך שהכניסה של גנץ לתפקיד ראש הממשלה תהיה אוטומטית בתום 18 חודשים. עוד לפני השבעת הממשלה יתוקן חוק יסוד הממשלה כך שלא יהיה צורך בהתפטרות ראש הממשלה בתום 18 חודשים לכהונתו ובהשבעה מחודשת של הממשלה עם כניסת ממלא מקום ראש הממשלה לתפקידו המיועד.

 

כדי להבטיח את הרוטציה, ניתן יהיה לשנות את הסעיף הרלוונטי רק בתמיכת 80 ח"כים. שינוי נוסף בחוק יהיה כך שממלא מקום ראש הממשלה יהיה היחיד שיכול לפטר שרים מהגוש שלו. כלומר, גם כשנתניהו יהיה ראש הממשלה, רק גנץ יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכן להפך.

 

בימינה תוקפים, תגובות מעורבות ביו"ש

בסיעת ימינה תקפו את ההסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד: "נתניהו נכנע בעניין המשפטי לחלוטין לכחול לבן. והכל במזומן ומרגע הקמת הממשלה. זו תהיה בכיה לדורות ואנחנו קוראים לנתניהו להתעשת ולעמוד על הקווים האדומים של מחנה הימין. ב'תמורה' 'קיבל' נתניהו ניסוח עמום לגבי הריבונות שלא אומר כלום, וגרוע מכך, דוחה את הריבונות סמוך מדי לבחירות בארה"ב, באופן שמטיל צל כבד על האפשרות לקבל הסכמה אמריקנית למהלך".

 

גורמים בימינה החריפו את הטונים: "ביבי זורק אותנו לאופוזיציה. הליכוד מעביר את השלטון לידי בג"ץ ומכר את בג"ץ לשמאל. עכשיו בג"ץ יהיה על טהרת דורית ביינישים ושי ניצנים".

 

חילוקי דעות בקרב אנשי יהודה ושומרון בנוגע למתווה הריבונות המסתמן. חלק מראשי הרשויות באזור כבר הביעו את התנגדותם למתווה. יו"ר מועצת ישע, דוד אלחייני אמר: "אנו מתנגדים לנוסח שלפיו תידרש הידברות על הקהילה הבינלאומית להחלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זו מלכודת של כחול לבן. הקהילה הבינלאומית שלא הכירה בירושלים כבירת ישראל תכיר בריבונות? אנו דורשים מראש הממשלה ומהמפלגות שלא לחתם על נוסח כזה. זהו גזר דין מוות לחלום הריבונות".

שם: עצרת
אלחייני. "גזר דין מוות לחלום הריבונות"(צילום: אלכס גמבורג)

מנגד, ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, הביע סיפוק מהמתווה המסתמן. "אני בעד ממשלת האחדות ומאמין שהיא הדבר הנכון לישראל. אני שמח שנושא הריבונות נמצא על סדר יומם של נתניהו וגנץ. אני בטוח שבפעולות נכונות, הן כלפי פנים ושמירת השיח כלפי חוץ, נדע להביא את הריבונות לידי מימוש".

 

בעקבות הביקורת מימין, שוחח נתניהו עם אלחייני, עדכן אותו על ההבנות בנושא הריבונות והתחייב שהממשלה שתקום תפעל להחלת הריבונות בחודשים הקרובים.

 

גם בשמאל תקפו את המתווה המסתמן בנושא הריבונות. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר: "זו לא ממשלת חירום ולא ממשלת אחדות, אלא ממשלת סיפוח ושחיתות. גנץ ירד לשפל המדרגה ומכר את כל העקרונות. זו בכיה לדורות. גנץ ועמיר פרץ מיישרים קו עם סמוטריץ' ובנט ופוגעים אנושות בחזון הציוני ובסיכוי להיפרד לשתי מדינות".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "במסגרת מכירת החיסול של עקרונות תמורת תיקים מוכרים כעת גם את סיפוח השטחים לנציגי נוער הגבעות בכנסת, זאת בתמורה לכיסא בממשלה מנופחת ומושחתת. מי שאמרו ישראל לפני הכל מוכרים היום את עתידה למדינת ההתנחלויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
נתניהו וגנץ
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
מומלצים