שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

השוק בחיפה נפתח - ונסגר אחרי שעות: "טעות בפרשנות"

עיריית חיפה הודיעה אמש על פתיחת שוק תלפיות, הבוקר אף סיירו במקום נציגים ממשרד הבריאות והמשטרה - אולם, לאחר חמש שעות של פעילות דרש משרד הבריאות לסגור את השוק. גורמים בעיריית חיפה: "הרקע לסגירה - לחץ לפתוח גם את שוק מחנה יהודה בירושלים"

  

 

כאב לב ומבוכה בשוק תלפיות: חמש שעות לאחר שהשוק נפתח בקול תרועה רמה, דרש משרד הבריאות לסגור אותו בטענה התמוהה כי התכתבות בין היועצת המשפטית של המשרד לעירייה הובנה בצורה לא נכונה. מאידך, זמן קצר לפני הפתיחה הבוקר, סיירו במקום אנשי העירייה והמשטרה עם אנשי משרד הבריאות שאישרו את הפתיחה.

 

התפשטות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

אמש הודיעה העירייה על פתיחת השוק וטענה כי ההחלטה התקבלה, "לאחר לחץ כבד שהפעילה ראש העיר על אנשי משרד הבריאות". בהודעת העירייה נמסר כי "לבסוף נמצאה הנוסחה שתאפשר לבוחרים לפתוח את השוק ולהתפרנס, תוך שמירה על ההנחיות". בין השאר נקבע כי מלבד שוטרים ופקחי עירייה ישכרו הסוחרים גם חברת אבטחה פרטית. הכניסה לשוק התאפשרה רק מכיוון אחד, והנכנסים עברו מדידת חום ואף קיבלו מסיכות וכפפות. כמו כן עברו הפקחים והקפידו על ריווח בין הלקוחות. בשעות שבהן עבד השוק, היו בו בכל זמן נתון כמה עשרות לקוחות וסוחרים.

משרד הבריאות הודיע כעת כי לא אישר את פתיחת שוק תלפיות בחיפה בצל התפשטות הקורונה (צילום: אביהו שפירא)
שוק תלפיות, היום(צילום: אביהו שפירא)

משרד הבריאות הודיע כעת כי לא אישר את פתיחת שוק תלפיות בחיפה בצל התפשטות הקורונה (צילום: אביהו שפירא)
משרד הבריאות הודיע כעת כי לא אישר את פתיחת שוק תלפיות בחיפה בצל התפשטות הקורונה(צילום: אביהו שפירא)

משרד הבריאות הודיע כעת כי לא אישר את פתיחת שוק תלפיות בחיפה בצל התפשטות הקורונה (צילום: אביהו שפירא)
עוד לפני שהשוק נסגר: בדיקת חום ללקוחות(צילום: אביהו שפירא)
 

יו"ר ועד הסוחרים בשוק, שבי סלמן, סיפר מוקדם יותר היום כי הרבה מהחנויות לא נפתחו משום שנאלצו לזרוק סחורה אחרי הודעת הסגירה: "אלה אנשים שכבר קנו את המלאי לפסח אבל אלה ירקות, ואי אפשר לשמור אותם להרבה זמן. עם זאת, היום זה יום שמח מאוד עבור הסוחרים שישבו עכשיו שבועיים בבית בלי פרנסה".

 

נתן יחיאל, סוחר דגים, נשמע גם הוא אופטימי: "מה עשינו עד עכשיו? ישבנו בבית, ראינו את הילדים. אסור לצאת החוצה. עכשיו ברוך השם פותחים, יש דגים טובים וכל הסחורה שכשרה לפסח. סחורה טובה, אין מה לפחד, יש שומר בחוץ והכל בסדר. שומרים על שני מטר וכולם יהיו בסדר".

 

אורה ציבר, אחת מהלקוחות שנכנסה עם פתיחת השוק, סיפרה כי לפני סגירת השוק הספיקה לערוך קניות לשבועיים. "כבר 50 שנה אני קונה פה. אי אפשר להתרגל למשהו אחר. פה אפילו בודקים אותך בכניסה יותר טוב מאשר בסופר".

 

אלא שהחגיגות היו מוקדמות מדי. בסמוך לשעה 15:00 הורה משרד הבריאות לסגור את המקום, וטען כי מקורו של האישור ב"פרשנות מוטעית" של העירייה להתכתבות עם משרד הבריאות. "לשכת הבריאות חיפה לא אישרה את פתיחת שוק תלפיות בחיפה", נטען בהודעת המשרד. "סוגיית פתיחת חנויות מעוגנת בתקנות שעת חירום, אליהן הופנתה עיריית חיפה במכתב שנשלח על ידי היועצת המשפטית של לשכת הבריאות. ככל הנראה העירייה פירשה לא נכון את המכתב. הנחיית משרד הבריאות הינה לסגור את מתחם השוק".

 

 

במכתב מאתמול נטען כי ניתן לפתוח חנויות שנמצאות במתחם, אך לא דוכנים שאינם מופרדים אחד מהשני. גורמים בעיריית חיפה טענו, כי הרקע להחלטת הסגירה היא לחץ של ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, לפתוח באותה שיטה גם את שוק מחנה יהודה בעירו. ל-ynet נודע כי הנוהלים שהונהגו בשוק היו אף מחמירים יותר מאשר דרישות המשרד.

 

יצויין כי בימים האחרונים, בעת שהשוק היה סגור, הקפידה עיריית חיפה לקנות מהסוחרים במקום – ומסוחרים אחרים בתחומי העיר חיפה – את המצרכים שהיא מחלקת לתושבים המבוגרים והנזקקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
עוד לפני הסגירה: בדיקת חופ בכניסה לשוק
צילום: אביהו שפירא
מומלצים