שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

שר הבריאות בניו זילנד הפר את הסגר: "הייתי אידיוט"

למרות הסגר במדינה, השר דייוויד קלארק נסע עם משפחתו לחוף. אחרי שנתפס בהפרה אחרת, כשנסע לטיול אופניים בהרים, הוא הכה על חטא: "אכזבתי". רה"מ דחתה את הצעתו להתפטר כדי למנוע טלטלה במשרד הבריאות בזמן משבר הקורונה, אך הענישה אותו: "ניו זילנד מצפה ליותר"

שר הבריאות של ניו זילנד, דייוויד קלארק, כינה את עצמו "אידיוט" אחרי שהפר את הסגר הכללי שהוטל במדינה במסגרת המאבק בנגיף הקורונה – והסיע את משפחתו לחוף. הוא הציע להתפטר, אך ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן דחתה זאת כיוון שסברה שאין מקום להחליף את שר הבריאות בעיצומו של המשבר, וכך להסתכן בטלטלה שתפגע בתגובה של המשרד אליו.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

"השורד המיועד" שימלא את מקומו של ג'ונסון

יממה ללא מתים בסין

10,000 מתו בארה"ב, ניו יורק מאריכה את הסגר

רה"מ שיעשה משמרות כרופא בגלל הקורונה

דייוויד קלארק  (צילום: gettyimages)
"הייתי אידיוט". שר הבריאות של ניו זילנד, דייוויד קלארק (צילום: gettyimages)

קלארק נסע יחד עם משפחתו, מביתם שבעיר דנדן, כמעט 20 ק"מ כדי לטייל בחוף – זמן קצר לאחר שהוטל סגר ברחבי ניו זילנד בסוף החודש שעבר. הוא הודה בהפרה הזו רק אחרי שנמתחה עליו ביקורת על הפרה אחרת של הסגר: בשבוע שעבר הוא נסע לטיול אופניים בהרים, ורכבו צולם על-ידי עוברי אורח.

 

"כשר הבריאות זוהי חובתי לא רק לשמור על הכללים אלא לשמש דוגמה לשאר הניו זילנדים", מסר קלארק. "בזמן שביקשנו מתושבי ניו זילנד לעשות הקרבות היסטוריות אני אכזבתי אותם. הייתי אידיוט, ואני מבין מדוע אנשים כועסים עליי".

 

כאמור, קלארק הציע להתפטר, אך ראש הממשלה ארדרן דחתה זאת. במקום זאת, היא הענישה אותו והורידה אותו לתחתית היררכיית השרים של הממשלה וכן פיטרה אותו מתפקיד משני שבו החזיק, שר כלכלה-שותף. "בתנאים רגילים הייתי מפטרת את שר הבריאות. מה שהוא עשה היה שגוי, ואין לכך שום תירוץ", מסרה ארדרן. "אני מצפה ליותר, וכך גם ניו זילנד".

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן טבח המסגדים מוסלמים (צילום : Gettyimages)
"ניו זילנד מצפה ליותר". ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן(צילום : Gettyimages)

המקרה של קלארק מזכיר את זה של קתרין קלדרווד, ראש מערך הבריאות בסקוטלנד, שהתפטרה ביום ראשון לאחר שהפרה את ההנחיה שלה עצמה להישאר בבית, במטרה למנוע את המשך התפשטות הנגיף. היא ביקרה בבית הנופש המרוחק שלה פעמיים במהלך התקופה האחרונה.

 

בניו זילנד, שבה מתגוררים כחמישה מיליון תושבים, הוכרז ב-25 במרץ סגר למשך ארבעה שבועות, שבמסגרתו נסגרו בתי הספר, המסעדות, בתי הקפה וחדרי הכושר. הגבולות נסגרו לרוב הזרים. היום הוארך בשבעה ימים, בפעם השנייה, מצב החירום הלאומי במדינה.

 

אשלי בלומפילד, מנהל שירותי הבריאות במדינה, מסר היום שחלה ירידה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה שאובחנו ביממה האחרונה – 54 – הנתון היומי הנמוך בשבועיים האחרונים. בניו זילנד אובחנו עד כה 1,160 חולים. בלומפילד אמר כי הוא מצפה שמספר המקרים החדשים ימשיך "באותה רמה" לפני שיירד. ניו זילנד דיווחה על מקרה מוות אחד בלבד מקורונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
הצעתו לפרוש נדחתה. דייוויד קלארק
צילום: gettyimages
מומלצים