שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

סגר פסח: עד מתי אפשר לצאת מהעיר, מתי מסתיימים האוטובוסים - ומה קורה בחג?

המגבלות החדשות בעקבות התפשטות הקורונה: מ-19:00 לא ניתן יהיה לצאת מהעיר, ושעה לאחר מכן תיפסק התחבורה הציבורית. הסגר יוחרף מחר ב-15:00, וייאסר להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים. מנכ"ל משרד הבריאות חתם על צו המחייב חבישת מסכות

 

 

הממשלה אישרה היום (שלישי) את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לקראת ליל הסדר. השרים אישרו בישיבה טלפונית את התקנות שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. לפי התקנות, יתחיל סגר היום ב-19:00, לפיו אנשים לא יוכלו לצאת מהערים בהן הם מתגוררים, עד יום שישי ב-06:00, אז יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות.

 

לפני ליל הסדר יוחרפו ההגבלות, ויהיה אסור להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים, ממחר ב-15:00 ועד יום חמישי ב-07:00.

 

נגיף הקורונה - עדכונים אחרונים

  • מ-19:00 ייאסר לצאת מעיר המגורים
  • גרוטו לקראת הסגר: "חייבים לעבור את פסח בשלום"
  • מענק הקורונה לקשישים סיעודיים גדל ל-950 שקל
  • ביקורת חריפה על משרד הבריאות במסקנות ועדת הקורונה של הכנסת
  • לפני הסגר: תורי ענק במרכולים

 

בהתאם להגבלות, מהיום מ-19:00 עד יום שישי ב-06:00 "לא יוכל אדם להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים, אלא ביישוב מגוריו. זאת, למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלה, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום, תתאפשר בשטח ציבורי ולמרחק של עד מאה מטרים ממקום המגורים".  

יוחננוף תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
תורים מחוץ למרכול בתל אביב לפני הסגר(צילום: מוטי קמחי)

אינפו הגבלות חדשות קורונה ליל הסדר ()

צו הסגר ( )

מהשעה 15:00 מחר עד יום חמישי ב-7:00 תיאסר גם הצטיידות במזון ביישובים שמרבית תושביהם יהודיים, כך נכתב. התקנות לא מורות על סגירת המרכולים, רק על איסור קנייה בהם. עד שעה זו החנויות יהיו פתוחות, ושירותי משלוחים יתאפשרו גם תחת תנאי הסגר המחמירים.

 

התחבורה הציבורית, למעט מוניות, תופסק לחלוטין בשעה 20:00, ותתחדש ביום ראשון בבוקר. האיסור יחול גם על טיסות בינלאומיות. ביישובים ערביים תהיה תחבורה ציבורית עירונית בלבד עד יום חמישי ב-20:00, אז תופסק עד יום ראשון בבוקר. ממסמך התקנות לא ברור אם יאושר לצאת מהיישוב לצורך עבודה המוגדרת חיונית, אך דובר משרד הבריאות הבהיר כי מעבר ילדים בין הורים גרושים ימשיך להתבצע. 

 

מפת הסגר של ירושלים ()
מפת הסגר של ירושלים

מחסני השוק באר שבע (צילום: רועי עידן  )
תורים גם בבאר שבע(צילום: רועי עידן )

 

 
 

 

ביישובים שרוב תושביהם יהודיים, לא יאפשרו שהייה של עובדים במקום העבודה במהלך החג, מלבד במקרים ייחודיים בהם נדרשים עובדים לביצוע עבודה חיונית או דחופה, או במקומות עבודה המוגדרים חיוניים.

 

ירושלים תחולק לשבעה רובעים, ולא ניתן יהיה להסתובב בין הרובעים. בגרסה הקודמת אמורות היו להיחסם 15 שכונות, חרדיות בעיקרן, ובגרסה זו של התקנות נמנעה ההחלטה. היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עורך הדין אורי שוורץ, הבהיר אחרי אישור התקנות כי "מותר לצאת מהבית על מנת לסייע לאדם עם מגבלה רפואית או מצוקה, אך הסעה לעיר אחרת אינה מותרת כשלעצמה.

 

משלוחים ממרכולים וממסעדות יחודשו בשישי, ובמשרד ביקשו להבהיר כי גם אחרי תחילת העוצר מחר יהיה ניתן לצאת עם כלבים לטיול, בטווח מאה המטרים.

 

בני משפחות של חולים סיעודיים או כאלה המאושפזים בבתי חולים, יכול לצאת מהבית, ובנוסף, הובהר כי ההוראות לא תקפות על יישובים עם רוב לא יהודי. כמו כן הוסיף כי ישנה חובה לעטות מסכות ומנכ"ל משרד הבריאות אף חתם על צו המחייב זאת, וייכנס לתוקפו ביום ראשון ב-07:00.

 

לפי הצו, "לא ישהה אדם במקום שאינו מקום מגוריו ללא כיסוי הפה והאף באמצעות מסכה המיועדת לכך או מסכה ביתית בהתאם להנחיות משרד הבריאות". מוחרגים מהצו "אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי או שנמנעת ממנו עקב מוגבלותו האמורה, לכסות את הפה ואת האף", "אדם השוהה בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף או אדם השוהה במקומות כאמור עם אנשים הכרים באותו מקום איתו".

 

חילוקי דעות על שעת תחילת הסגר

ישיבת הממשלה הטלפונית לאישור התקנות הייתה אמורה להתחיל כבר בחצות, אך מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודיע לשרים כי עקב השעה המאוחרת ובהתחשב בכך שניסוח תקנות נוספות במשרד האוצר טרם הושלם, הוחלט כי ישיבת הממשלה תתקיים בבוקר בשעה 10:00. עם זאת, סמוך לשעה זו התבשרו השרים כי הישיבה תידחה בשל עיכוב בהשלמת התקנות במשרדים השונים, והיא החלה בצהריים.

 

ההחלטות אושרו פה אחד, כשההחלטה להתחיל את הסגר ב-19:00 התקבלה לבקשת השר אופיר אקוניס, לאחר שבתחילה דובר על שעה מוקדמת יותר. בנוגע לסגר מחר, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקש לסגור את המרכולים בשעה 14:00, ולבסוף נתניהו החליט כי הם ייסגרו ב-15:00. שר הביטחון נפתלי בנט לא השתתף בישיבה, ולא הצביע על התקנות.

 

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מניין המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-60, ומניין החולים עומד על 9,006. 153 איש במצב קשה, מתוכם 113 מונשמים. הנפטרת ה-59 היא אישה בת 95 שסבלה ממחלות רקע, ומתה בבית החולים איכילוב. הנפטר ה-60 הלך לעולמו בגיל 90 בבית החולים וולפסון.


פורסם לראשונה 07/04/2020 12:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תורים לקראת הסגר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים