שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מיום ראשון: חובת עטיית מסכה ביציאה מהבית

לצד הסגר שייכנס לתוקף החל מהערב, אישר משרד הבריאות צו המחייב אזרחים לעטות מסכה בכל יציאה ממקום המגורים - שייכנס לתוקף החל מיום ראשון ב-07:00. ומי לא חייב בחבישת מסכה?

An Israeli woman wears a protective mask while shopping  ()

זמן קצר אחרי שהממשלה אישרה את התקנות לשעת חירום הכוללות הגבלות תנועה חדשות על מנת לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה בישראל בתקופת חג הפסח, חתם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צו המחייב עטיית מסכה ביציאה ממקום המגורים והוא ייכנס לתוקף החל מיום ראשון הקרוב, 12 באפריל ב-07:00.

 

לפי הוראת הצו, "לא ישהה אדם במקום שאינו מקום מגוריו ללא כיסוי הפה והאף באמצעות מסכה המיועדת לכך או מסכה ביתית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מסיכת פה-אף מקטינה מאוד את הסיכון להידבק ולהדביק. היא מונעת פליטת נתז טיפתי ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף".

 

 

 

עוד נמסר, כי "הוראות חבישת מסכה לא יחולו על קטין מתחת לגיל 6, אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי בשימוש במסכה;  אדם השוהה בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף או אדם השוהה במקומות כאמור עם אנשים הגרים באותו מקום איתו, משתתף בשידור באמצעי תקשורת שנדרש לדבר בשידור ובלבד ששומר על מרחק של שני מטרים מאדם אחר, שני עובדים העובדים בקביעות בחדר אחד במקום העבודה ובלבד שיישמרו על המרחק הנדרש לפי ההנחיות".

 

 

 

 

אינפו הגבלות חדשות קורונה ליל הסדר ()

כאמור, מוקדם יותר אישרה הממשלה את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לקראת ליל הסדר. השרים אישרו בישיבה טלפונית את התקנות שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. לפי התקנות, יתחיל סגר היום ב-19:00, לפיו אנשים לא יוכלו לצאת מהערים בהן הם מתגוררים, עד יום שישי ב-07:00, אז יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות.

 

לפני ליל הסדר יוחרפו ההגבלות, ויהיה אסור להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים, ממחר ב-15:00 ועד יום חמישי ב-07:00. 

 

בהתאם להגבלות, מהיום מ-19:00 עד יום שישי ב-06:00 "לא יוכל אדם להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים, אלא ביישוב מגוריו. זאת, למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלה, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום, תתאפשר בשטח ציבורי ולמרחק של עד מאה מטרים ממקום המגורים".

 

 

 

מהשעה 15:00 מחר עד יום חמישי ב-7:00 תיאסר גם הצטיידות במזון ביישובים שמרבית תושביהם יהודיים, כך נכתב. התקנות לא מורות על סגירת המרכולים, רק על איסור קנייה בהם. עד שעה זו החנויות יהיו פתוחות, ושירותי משלוחים יתאפשרו גם תחת תנאי הסגר המחמירים.

 

התחבורה הציבורית, למעט מוניות, תופסק לחלוטין בשעה 20:00, ותתחדש ביום ראשון בבוקר. האיסור יחול גם על טיסות בינלאומיות. ביישובים ערביים תהיה תחבורה ציבורית עירונית בלבד עד יום חמישי ב-20:00, אז תופסק עד יום ראשון בבוקר. ממסמך התקנות לא ברור אם יאושר לצאת מהיישוב לצורך עבודה המוגדרת חיונית, אך דובר משרד הבריאות הבהיר כי מעבר ילדים בין הורים גרושים ימשיך להתבצע.

 

ירושלים תחולק לשבעה רובעים, ולא ניתן יהיה להסתובב בין הרובעים. בגרסה הקודמת אמורות היו להיחסם 15 שכונות, חרדיות בעיקרן, ובגרסה זו של התקנות נמנעה ההחלטה. היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עורך הדין אורי שוורץ, הבהיר אחרי אישור התקנות כי "מותר לצאת מהבית על מנת לסייע לאדם עם מגבלה רפואית או מצוקה, אך הסעה לעיר אחרת אינה מותרת כשלעצמה. משלוחים ממרכולים וממסעדות יחודשו בשישי". במשרד ביקשו להבהיר כי גם אחרי תחילת העוצר מחר יהיה ניתן לצאת עם כלבים לטיול, בטווח מאה המטרים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים