שתף קטע נבחר

איראן גייסה ישראלי לריגול ולביצוע פיגועים: הסוכן קיבל אמצעי קשר מוצפן

כתב אישום חמור הוגש נגד ישראלי כבן 50 שגויס על-ידי איראן. הוא נפגש עם מתווך לבנוני בדנמרק ובפריז, קיבל אמצעי הצפנה וגם כסף: "מסר לאיראנים מידע רב וסייע להם לפגוע בישראל"

שב"כ חשף בצהריים (יום ג') כי גורמי מודיעין איראניים גייסו אזרח ישראלי בן 50 באופן חשאי לרגל עבורם ולקדם הוצאה לפועל של פיגועים נגד מטרות בישראל. ברשותו נמצא בין היתר אמצעי קשר מוצפן שקיבל מהם. הוא נאשם בשורת אישומים חמורים הקשורים לביטחון המדינה: מגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, השמדת ראיה, איסור הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. לבקשת עורך דינו כרגע אסור בפרסום.

ישראלי שגויס למודיעין האיראני ()
הנאשם בריגול לטובת איראן
 

אמצעי קשר מוצפן, דיסק און קי וקידודים שנתפסו ברשותו (צילום: תקשורת שב
דיסק און קי ואמצעי קשר מוצפן שנמצאו אצל הסוכן הישראלי(צילום: תקשורת שב"כ)

 

מחקירת שב"כ עלה כי הנאשם למסור מידע לאיראנים על אתרים ביטחוניים ואסטרטגיים בישראל; האופן שבו ניתן להעמיק את השסעים בחברה הישראלית; איתור גורמים מקרב ערביי ישראל שיוכלו לסייע לאיראן; מימוש פעילות טרור נגד מטרות בישראל וביצוע פיגועים לטובת "שחרור פלסטין".

 

על פי האישום הראשון, במהלך 2019-2018 עמד הנאשם בקשר עם אזרח לבנוני בשם חאלד ימאני בפייסבוק. במסגרת הקשר, נפגשו הנאשם וימאני בדנמרק באפריל 2018, ובהמשך בפריז, בספטמבר 2018. במהלך המפגש בפריז אמר ימאני לנאשם כי הוא מתווך מטעם גורמי מודיעין וביטחון מאיראן, שמעוניינים ליצור קשר עם הנאשם ולשתף עמו פעולה באופן חשאי.

 

לאחר הסכמת הנאשם, צייד ימאני את הנאשם במכשיר הצפנה, הסביר לו כיצד לתפעלו והורה לו ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות המכשיר לאחר שובו לישראל. בהמשך, לאחר שובו של הנאשם לישראל, ניסה ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות מכשיר ההצפנה, אך לא הצליח.

 

בשל כישלונו של הנאשם, הוא פנה לימאני בפייסבוק ועדכן אותו כי לא הצליח לתפעל את המכשיר. ימאני ניסה להסביר לנאשם כיצד לתפעלו. הנאשם, שחששו גבר נוכח ההתכתבות, השליך את מכשיר ההצפנה לביוב, וכן שרף פתקית עליה רשם את כתובת הדואר האלקטרוני דרכה אמור היה להעביר את המסרים המוצפנים לגורמים האיראנים.

 

חאלד ימאני ()
חאלד ימאני

"מסר לאיראנים מידע רב וסייע להם לפגוע בישראל"

על פי האישום השני, בפברואר 2020,נפגש הנאשם במהלך ביקור בעיר בודפשט בהונגריה בשלושה מועדים שונים, בתיווכו של ימאני עם שני אנשים נוספים שהציגו עצמם כנציגים מטעם מנגנוני ביטחון של איראן.  "הנאשם מסר לאיראנים מידע רב ושוחח עמם על סוגיות שונות, והכול בכוונה לסייע לאיראן במאמציה לפגוע במדינת ישראל, בדרך של איסוף מידע מודיעיני, ביטחוני, מדינית, אזרחי, חברתי ותקשורתי", נכתב.

 

במסגרת המפגשים, סיכמו הנאשם והנציגים האיראנים על המשך קשר חשאי עם שובו של הנאשם לישראל, באמצעות מכשיר הצפנה חדש שהועבר לו. "סוכם כי לאחר שובו של הנאשם לישראל, הוא יידרש לסייע לאיראנים במספר מישורים, בהם בדרך של חיווי דעה על מגויסים פוטנציאליים נוספים, מסירת מידע מתוך שטחי ישראל על נושאים ומוקדים נוספים על פי דרישה, וכן במישור הפעילות הביטחונית נגד מדינת ישראל", נכתב באישום.

 

בנוסף, העבירו האיראנים לנאשם סכום של 5,000 יורו, וזאת עבור כיסוי הוצאות נסיעתו של הנאשם לבודפשט, וכן עבור כיסוי הוצאות עתידיות במסגרת הקשר עם האיראנים.

 

בהמשך, ניסה  הנאשם ב-ב-10 וב-11 במרץ 2020 להעביר מסרים לאיראנים באמצעות מכשיר ההצפנה השני, ובהתאם להוראות שקיבל מהם. ב-16 במרץ הבחין הנאשם כי קיבל הודעה מוצפנת מהאיראנים, וניסה לפצחה באמצעות מכשיר ההצפנה השני, אך ללא הצלחה. בהמשך, נעצר על ידי משטרת ישראל, ובסמוך לאחר מעצרו ניסה לשבור מתקן החסן נייד (Disk On Key), וכן ניסה להעלים מתאם החסן נייד, שבהם השתמש לצורך קיום הקשר המוצפן עם האיראנים.

 

התיק נחקר על ידי שב"כ ויאחב"ל בלהב 433 שבמשטרת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים