שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

גם בזמן המגפה: נמשך הסיוע של ישראל למדינות באפריקה

למשבר הקורונה העולמי עלולות להיות השלכות חמורות באפריקה, וישראל מסייעת למדינות היבשת להיערך. מדפסת תלת-מימד תדפיס מסכות עבור קמרון, לסנגל תיתרם מערכת ניטור מתקדמת וחבילות מזון וסיוע יחולקו גם בזמביה, רואנדה ובמדינות מחוץ ליבשת

כשגולדה מאיר הקימה בשנות ה-50 את מש"ב, סוכנות סיוע החוץ הלאומית של ישראל, היא עשתה זאת מתוך תפיסה שגם מדינה קטנה וצעירה יכולה לתרום למדינות מוחלשות. וכך, גם היום, כשמדינת ישראל ממוקדת בטיפול במשבר הקורונה העולמי שלא פסח גם עליה, משרד החוץ והסוכנות שפועלת בו ממשיכים לסייע למדינות שונות בעולם.

שגריר ישראל בקמרון, איזי ינוקא, מעניק לראש ממשלת קמרון מסיכה שהודפסה במדפסת תלת מימד באמצעות טכנולוגיה ישראלית ()
"תוצאות הסיוע יהדהדו גם אחרי המשבר". השגריר בקמרון עם רה"מ המקומי

איזי ינוקא שגריר ישראל בקמרון (צילום: משרד החוץ )
מסכות יודפסו למען קמרון. השגריר איזי ינוקא(צילום: משרד החוץ )

נגיף הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

המחסור העולמי החמור בציוד רפואי וציוד מגן מפני הקורונה מורגש במלוא חומרתו באפריקה, שם התפשטות הנגיף נמצאת עדיין בשלבים המוקדמים. לפי הערכות שונות, להתפשטות הנגיף ביבשת מוכת העוני יכולה להיות השפעה מרחיקת לכת, שתוביל לשיעורי תמותה גבוהים במיוחד.

 

במסגרת מאמצי הסיוע ליבשת, שגרירות ישראל בקמרון תיאמה תרומה של קובץ להדפסת מסכות פנים במדפסת תלת מימד, שפותח על-ידי מפתחים ישראלים מהמרכז למצויינות ומדע בעמק חפר. המסכות יודפסו במרכז להכשרה טכנולוגית בבית הספר הפוליטכני של יאונדה, בירת קמרון. השגרירות גם תרמה את עלות הדפסת מאה המסכות הראשונות, בסך 2,500 דולר. החסות ליוזמה הישראלית ניתנה על-ידי האו"ם. המסכות, שמיועדות לצוותים הרפואיים, יחולקו בבתי חולים ברחבי המדינה – וגם בצפון מוכה הטרור, שם פועל הארגון הרצחני בוקו חראם.

 

שגריר ישראל בקמרון, איזי ינוקא, אמרה כי "ישראל לא שוכחת את ידידותיה באפריקה וממשיכה לסייע להן גם בשעה שבה כולנו מתמודדים עם נגיף הקורונה בארץ ונזקקים לסיוע בעצמנו. הפרויקט בקמרון משלב ידע ישראלי עם בניית יכולת טכנולוגית מתקדמת, ותוצאותיו החיוביות יוסיפו להדהד כאן גם אחרי שמשבר הקורונה יהיה מאחורינו".

שגרירות ישראל בסנגל ()
ישראל תתרום מערכת מיוחדת להתמודדות עם המגפה. השגרירות בסנגל.

נגיף קורונה אפריקה תפילה נגד הנגיף ב מסגד דקאר סנגל (צילום: AFP)
תפילה נגד הקורונה במסגד בדקאר שבסנגל, חודש מרץ(צילום: AFP)

 

 

 

בטביליסי שבגאורגיה, מדינת ישראל סייעה ברכישת אמצעי חימום למעון לילדים עם תסמונת דאון, צעד שמנע את פינוי הילדים מהמקום. באבידג׳אן, בירת חוף השנהב, שיתפה שגרירות ישראל פעולה עם ארגון הצלב האדום והוציאה לפועל פעולות הסברה והכשרה של מתנדבים. במיאנמר תרמה השגרירות הישראלית ציוד מיגון לצוותים הרפואיים, ובאוזבקיסטן סייעה ישראל ברכישת ציוד מיגון רפואי עבור חולי סרטן ואנשים עם צרכים מיוחדים.

 

גם בנפאל, ברואנדה, בזמביה, בגואטמלה, בסרביה ובהודו תרמו נציגויות ישראל ציוד רפואי, ציוד מיגון, חבילות מזון והכשרות חינוכיות שמטרתן מניעת הידבקות בנגיף הקורונה.

 

בשגרירות ישראל בסנגל יוציאו אחרי החג פרויקט סיוע והסברה מיוחד, שמטרתו לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה ברחבי המדינה שבמערב אפריקה. במסגרת הפרויקט יוכשר צוות שיחלק מוצרי היגיינה בסיסיים, בהם סבונים ואלכוג'ל, ויופק תוכן דיגיטלי שיסביר לציבור כיצד להימנע ככל הניתן מהדבקה. כמו כן, יופקו חומרי הדפסה מודפסים שיחולקו במוקדים הומי אדם, והשגרירות תערוך גם תחרות צילום תחת הכותרת "השגרה שלי נגד נגיף COVID-19". מטרת התחרות תהיה לעודד אנשים לתעד את הצעדים המניעתיים שבהם הם נוקטים כדי למנוע את הפצת הנגיף.

 

שגריר ישראל בסנגל, רועי רוזנבליט, אומר כי "שגרירות ישראל בדקאר נמצאת בתיאום בימים אלו עם משרד הבריאות ומשרד התכנון הסנגלי, במטרה להתקין את מערכת GIS, המסוגלת לנטר על בסיס יומי או שעתי את מצב המחלה בסנגל. זה כולל את מוקדי ההתפרצות, מצב החולים, כמות המשאבים המופנים לכל מוקד וחתכים שונים, כמו מין וגיל של הנדבקים. את המערכת תתרום חברת מיטרלי הישראלית. בנוסף, תורמת מיטרלי לסנגל מסכות וערכות מיגון לצוות הרפואי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים