שתף קטע נבחר

תודה לך קורונה

"גם אם יצמידו אקדח לרקתי לא אגע בתיק הבריאות", אמרה לי פעם פוליטיקאית אחת. אחרי שנים של השפלות, אולי לפחות עכשיו יבינו

 

קורונה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

תודה קורונה. לולא את - המגיפה הבאה היתה יכולה להיות עוד יותר גרועה וכואבת. בזכותך זכה תיק הבריאות למעמד לו הוא זוכה כיום סוף סוף.

 

 

18 שנים עבדתי במשרד הבריאות, כסמנכ"ל הסברה וקשרי חוץ. היה לי הכבוד לשרת תחת 10 שרי בריאות, בהם כאלה שכיהנו חודשים ספורים. לכל אורך שנות תפקידי, ראיתי כיצד התיק הזה נרמס, הושפל, נדרס, נזרק לשולי הדרך.

 

אף מילת שבח לא תספיק כדי להלל ולקלס את הרופאים וכל צוותי הרפואה, שמצליחים היום בקרבות הבלימה, למרות התנאים הבלתי נתפסים. האשמים במצב שנוצר, שהיום אנו אוכלים את תוצאותיו, הם ממשלות ישראל לדורותיהם וראש הממשלה.

 

גשו לארכיון המדינה ובקשו לעיין בסקירות התקשורת בזמן הרכבת הקואליציות לדורותיהן. תיק הבריאות היה האחרון במינויים. או שניתן כפיצוי. כאשר שאלתי פעם את אחת הפוליטיקאיות אם זה נכון שהיא מועמדת לתיק הבריאות, היא סיננה לעברי "גם אם יצמידו אקדח לרקתי לא אגע בו". שר אחר התייעץ איתי במה לבחור – בתיק התיירות או הבריאות. "מה רע להסתובב בבתי מלון בעולם במקום בבתי חולים?"

 

כאשר אחד משרי הבריאות רואיין ברדיו על חילופי תפקידים בממשלה ונשאל אם הוא רואה עצמו מועמד לקידום, ענה "בוודאי, יש לי הרבה מה לתרום לקשרי החוץ...". כוכבית: שלושה שרי בריאות היו ממפלגות חרדיות שהנושא החברתי היה קרוב לליבם.

 

מדוע לא מעוניינים בתפקיד הזה? הסיבה העיקרית היא שאין בו ג'ובים לחלק. לא מאמינים? עקבו אחרי המינויים וחלוקת התיקים בימים אלה. תראו מי מרוצה ומי לא.

 

עשרות בשנים הממשלות ייבשו, סירסו וחנקו את מערכת הבריאות. התקציב לסל התרופות באחת השנים היה אפס (!), תקציב ההסברה לא עלה על מיליון שקלים שנים רבות. כיום, נוכח המהפכה בעולם התקשרת, הוא הוגדל ובצדק. ויש עוד הרבה דוגמאות.

 

אני יושב מתוסכל בבית עם מסיכה, מטפס על הקירות ומשתאה נוכח המסירות של מערכת הבריאות, ואיך עובדים במינימום תנאים. אז בבקשה, חכו עם הסכינים, רדו מליצמן, בר סימן טוב, גרוטו או סדצקי. תפסיקו לחפש את המטבע מתחת לפנס.

 

ושוב, תודה לך קורונה.

 

  • יאיר עמיקם עבד במשרד הבריאות כסמנכ"ל הסברה וקשרי חוץ בשנים 2015-1997

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים