שתף קטע נבחר

צרפת: הזדמנות לחזור לדיונים של חכמי ההגדה

רוברט אג'נס יעשה את הפסח בצרפת, ללא בית כנסת או קהילה פיזית מסביב, וזאת לראשונה בחייו. "זאת הפעם הראשונה שאחגוג את ליל הסדר רק עם אשתי", הוא מספר. "יכולנו לחזות הרבה דברים, אבל לא סיטואציה כזאת"

רוברט אג'נס, בכיר בארגון הקריף – ארגון הגג של יהודי צרפת - רגיל לבלות את חג הפסח בארץ, עם ילדיו ששבעה (מתוך שמונה) מתוכם כבר עשו עלייה. אבל כמו שאר האנשים על פני הגלובוס, הקורונה הפכה את עולמו והוא יבלה את החג בצרפת, ללא בית כנסת או קהילה פיזית מסביב, וזאת לראשונה בחייו. "זאת הפעם הראשונה שאחגוג את ליל הסדר רק עם אשתי", הוא מספר. "יכולנו לחזות הרבה דברים, אבל לא סיטואציה כזאת".

 

 

"אנחנו שומרים על ההנחיות כמו בישראל: מסכות, כפפות ומרחק של שני מטר בין אדם לאדם. היה לנו חשש שיהיו התקהלויות סביב מרכולים כשרים, אבל אחרי שכל הקמעונאים הודיעו שיש מספיק בשר, מצות ויין, לא נוצרו עומסים והקניות מתקיימות כרגיל".

 

התארגנות קהילתית

"החשש העיקרי הוא מאנשים מבודדים, בקהילות רחוקות, בעיקר מבוגרים. הם נמצאים לבד ולא תמיד יכולים להשיג את המצות או היין הכשר, וכאן נכנס לפעולה מנגנון החסד של הקהילות. מתנדבים מסייעים להם ומבצעים משלוחים. בשנים קודמות התנועה הייתה חופשית, אבל השנה אנשים אלה נשארים לבד וחלקם גם לא מצליחים לתקשר מספיק טוב בעזרת 'זום', ולכן יש לנו קושי לגביהם".

 

רוברט אג'נס. "הריחוק החברתי הזה זעזע אותנו"
רוברט אג'נס. "הריחוק החברתי הזה זעזע אותנו"

 

מה נשתנה

רבים מאוד מיהודי צרפת לא רגילים לחגוג פסח בבית, ועושים את החג בארץ או בריזורטים במדינתם. "זאת הזדמנות לחזור קצת לשורשים ולתרגל את הנעימות והמנהגים מבית אבא".

 

"אנחנו ממשיכים לעשות שיעורי תורה ב'זום'. אחד האפקטים של הקורונה הוא שפחות עושים דברים באופן אוטומטי, אלא חושבים יותר על הדברים ועל המשמעות. כך, למשל, הדיון הרבני על זום בליל הסדר או האופן שבו עושים ביעור חמץ, שגרמו לנו לחזור לימי התלמוד שבהם היו מחלוקות ודיונים.

 

"אני חושב שזו הזדמנות להתבונן על עצמנו ולחשוב כיצד העולם ייראה מעתה, כי ברור שהוא לא ייראה אותו דבר. הריחוק החברתי הזה זיעזע אותנו וגרם לנו לחשוב על דברים שבאו לנו בקלות ואינם. יש רבנים שאמרו שהם מקווים שנקבל פיצוי בשבועות, אבל זה ממש לא בטוח. נצטרך לראות האם ניתן יהיה להקל בסגר, ולנסות לחדש פעילות קהילתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ארגוני החסד נכנסו לפעולה
צילום: EPA
מומלצים